سرنوشت کتابخانه مرکزی نیشابور در گرو تعهد بانک ملت

کتابخانه مرکزی و کتابخانه سبز، یک کاسه می شوند

فروغ خراشادی

کلنگ احداث «کتابخانه ی سبز» نیشابور که از تعهدات بانک ملت به مناسبت پایتختی کتاب بود، با گذشت دو سال از زمان تعهد، هنوز به زمین نخورده است. کتابخانه ی مرکزی نیز از مدت ها قبل، پیش از بحث پایتختی کتاب، موضوعی در دست بررسی و اقدام بود، به رغم جانمایی در پارک ارغوان و اختصاص یافتن ۳ هزار متر زمین و زیربنای ۲ هزار متر، همچنان در قالب طرح باقی مانده است.

ایران با سرانه ی فضای مطالعه ی دو متر برای ۱۰۰ نفر، در شمار کشورهایی ست که نیاز به گسترش این فضا دارد؛ چه بسا بیشتر فضای کتابخانه های عمومی ایران که باید صرف تحقیق و پژوهش شود، به قرائت خانه های دانش آموزی فروکاسته شده است. در این میان، سهم نیشابور به رغم پتانسیل نیروی انسانی محقق و پیشینه ی تاریخی فرهنگی، از فضای کتابخانه ای، تقریبا نیم متر است؛ به دیگر سخن در کشوری که زیر خط فقر فضای فیزیکی مطالعه قرار دارد، نیشابور زیر خط حیات است!

اگر ۱۰ کتابخانه ی نهادی و ۷ کتابخانه ی مشارکتی شهرستان، در مجموع ۱۰ هزار عضو داشته باشند، از جمعیت بیش از۲۵۰ هزار نفری نیشابور، در خوش بینانه ترین حالت، تنها ۴ درصد عضو کتابخانه اند و خیلی کمتر از این تعداد، از فضای کتابخانه ای استفاده می کنند.

دو کتابخانه، یک کاسه می شوند

با این مقدمه از رئیس نهاد کتابخانه های شهرستان می پرسیم که تکلیف کتابخانه‌های «مرکزی» و «سبز» کِی و چگونه معین می شود؟

مقدم پاشا می گوید: «بانک ملت» قول داده بود کتابخانه ی سبز را به شرط اختصاص یافتن زمین احداث کند؛ زمین مناسب، مشخص نشد از سویی کتابخانه ی مرکزی نیز به رغم آن که محل ساخت و سازش مشخص شده، پروژه ای بر زمین مانده است چرا که بودجه ی لازم را دریافت نکرده است؛ مجموعه ی این شرایط ما را بر آن داشت تا در جلساتی با مدیران شهرستان به این نتیجه برسیم که هر دو کار را «یک‌کاسه» کنیم و به جای دو طرح نصفه نیمه، کتابخانه ی مرکزی را بسازیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر از روند ساخت یا آغاز به کار طرح، به مسئول امور عمرانی فرمانداری، محمود گیاهی، مراجعه می کنیم.

رئیس اداره‌ی عمران فرمانداری می گوید: همان طور که می دانید، سابقه ی پروژه‌ی کتابخانه‌ مرکزی به قبل از پایتختی کتاب برمی‌گردد و از لحاظ جا و مکان هم مشکلی ندارد؛ یعنی زمین مورد نیاز آن در پارک ارغوان جانمایی شده است تا کتابخانه به عنوان مکمل پارک احداث شود.

او می افزاید: طراحی اولیه به وسیله ی مشاور راه و شهرسازی انجام شده،کارهای مطالعاتی صورت گرفته و اعتبار لازم برای آن پیش بینی شده است که از محل اعتبارات استانی باید تخصیص و جذب شود.

قرار گرفتن کتابخانه ی مرکزی در ردیف بودجه

گیاهی اعتبار پیش بینی شده برای امسال را بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان برآورد می کند و البته یادآور می شود که مبلغ یادشده با مبلغ تخصیص شده الزاما یکی نخواهد بود و درصدی از این رقم جذب خواهد شد اما همچنین خاطرنشان می کند که چون کتابخانه ی مرکزی در ردیف اعتباری قرار گرفته است، در زمره ی پروژه های اجرایی سند خورده و عملیاتی شدن آن، با طی مراحلی قطعی ست.

از وی در خصوص تعهد بانک ملت و دلیل ادغام دو پروژه می پرسیم؛ در پاسخ می گوید: تعهد بانک ملت در زمان پایتختی کتاب و به شرط در اختیار گرفتن زمین بود، از طرفی اهمیت کتابخانه ی مرکزی با توجه به شرایط اعتباری دولت، ما را متقاعد کرد که یک پروژه ی خوب بهتر از دو پروژه ی ناتمام است؛ مهم تر این که برای کتابخانه ی مرکزی مشکل تامین زمین مطرح نبود.

تعهد زبانی بانک ملت؛ ۱ تا ۲ میلیارد

از گیاهی درباره ی هزینه اعتباری لازم جهت آغاز و تکمیل پروژه ی کتابخانه ی مرکزی پرسیدیم؛ پاسخ داد: مبلغ اعتباری کل برای این کار، ۴ تا ۵ میلیارد تومان برآورد شده است. در مقام حرف، قول یک تا دو میلیارد را بانک ملت برای کتابخانه ی سبز وعده داده بود که در صورت موافقت مدیرکلِ این بانک، و ارائه ی نقشه ها و رایزنی ها از سوی ما، می توان روی آن حساب کرد؛ الباقی باید از طریق جذب اعتبار دولتی و ردیف بودجه فراهم شود.

وی در مورد جذب اعتبار و این که آیا برای عملیاتی شدن پروژه چه مقدمات دیگری لازم است؛ می گوید: هزینه‌ی مشاوره، نقشه و مطالعات -که قبلا ذکر شد- معادل اولین مبالغ دریافتی خواهد بود، سپس شرایط مناقصه و پیمانکاری و واگذاری اجرائیات را خواهیم داشت؛ نخستین کار این است که یک کمیته ی راهبردی از مسئولان تشکیل شود تا کاری که در دور قبلی شورا مصوب شده بود، با همراهی استان و همت اداره کل راه و شهرسازی به سرانجام برسد.

چشم امید به کمیته راهبردی شهرستان

گیاهی گفت: برای این کار، نهاد کتابخانه ها، شهرداری و شورای شهر جلساتی داشته اند و آقای فرماندار هم تا کنون دو جلسه در تهران با بانک ملت برگزار کرده و شخصا پی گیر کار هستند.

از شواهد و قرائن چنین برمی آید که باید دندان طمع برای داشتن دو کتابخانه ی مستقل و به‌ روز را کند و دل به وعده ای دیگر، ساخت ” دو در یک” کتابخانه ای در پارک ارغوان، بست.

مسلما این شهر نیاز به فضای کتابخانه ای دارد، شهری که به قلمدان های مرصع و شمار باسوادها در چندین قرن پیش می نازد، شایسته است اینک به داشتن کتابخانه ای به سامان، مفتخر گردد. امید که عزم کمیته ی راهبردی شهرستان در راستای ساخت کتابخانه ی مرکزی جزم باشد و دیدگان ما را به جمال «کتابخانه مرکزی» روشن کند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.