سرنوشت شورا در دستان باند ۷ نفره؟! ائتلاف هفت نفره، ترکیب نمایندگان شورا در سازمان های شهرداری را تعیین کردند

همت آبادی از کاندیداتوری انصراف داد

آزاده مهدیار/ جلسه هفتگی شورای شهر که با لغو دو جلسه پیشین به دلیل عدم حد نصاب به صورت فوق العاده و در روز چهارشنبه برگزار شد، انتخابات نمایندگان شورا در سازمان های شهرداری را در دستور کار داشت. انتخاباتی که با غیبت اقبالی و صائب نیا برگزار شد و آراء هم نتایج معنی داری داشت و ترکیب این نمایندگان با تغییر قابل ملاحظه ای نسبت به سال گذشته همراه بود.

جلسه انتخاب نمایندگان شورا در حالی برگزار شد که به نظر می رسید، ترکیب هفت نفره ای که برای تصاحب کرسی های هیات رییسه برنامه ریزی کرده بودند، پیش از این جلسه هم توافق کرده بودند که اجازه ندهند به جز خودشان کسی به عنوان نماینده شورا در سازمان های زیر مجموعه شهرداری برگزیده شود و احتمالا در ده ماه آینده تنها تصمیمات و توافقات این هفت نفر باشد که سرنوشت کارکنان این سازمان ها و مردم خدمات گیرنده را رقم بزند.

ترکیب هفت نفره ای که با پیوستن صائب نیا، حسن پارسا و سوسن بلالی به حامیان شهردار پیشین، یعنی: محمد صالح آبادی، حسینی قاضی، صادق هوشمند و حجت اله شریعتمداری شکل گرفته و آن را می توان باند هیات رییسه در سال آخر شورا نامید.

چه کسانی نماینده شورا در سازمان ها شدند؟

با کاندیداتوری پارسا و کاشفی به عنوان نماینده در دو سازمان و در پی انتقاد همت آبادی نسبت به این مساله که نمی شود که یک نفر در دو سازمان نماینده باشد و برخی از اعضا هم در هیچ سازمانی، رئیس شورا اعلام کرد: این موضوع منع قانونی ندارد ولی می توان اخلاقا تنها در یک سازمان نماینده بود تا به بقیه اعضا هم فرصت داده شود.

پارسا اما بیان کرد: مرا از کاندیداتوری یکی از سازمان ها حذف کنید تا حساسیت ها از بین برود.

در نهایت این پیشنهاد مطرح شد که به جای رای گیری کلی همه نمایندگان سازمان ها، گزینه ها را یک به یکی رای گیری کنید تا این مشکل رفع شود.

بحث ها بر سر این که اگر عضوی از شورا به عنوان نماینده در اولین سازمان رای آورد، در مورد کاندیداتوری وی در سازمانی دیگر چه کنیم؟ ادامه داشت و به طور ضمنی توافق شد که در این صورت، کاندیداتوری مجدد خود به خود لغو می شود. به این ترتیب رای گیری آغاز شد.

رای گیری هفت نفره!

پارسا تنها کاندیدای سازمان پارک ها و فضای سبز بود که با ۷ رای موافق و ۴ رای سفید انتخاب شد. صالح آبادی در سازمان اتوبوس رانی با ۷ رای در مقابل صادقی با همان ۴ رای، بلالی در سازمان تاکسی رانی با ۱۱ رای و شریعتمداری در سازمان آتش نشانی با ۷ رای در مقابل کاشفی باز هم با ۴ رای برگزیده شدند. در همین حال حسینی در سازمان عمران با ۶ رای در مقابل اقبالی با ۵ رای به عنوان نماینده شورا اعلام شد و هوشمند برای نمایندگی شورا در سازمان فرهنگی-ورزشی با ۶ رای در مقابل ۵ رای کاشفی موفق شد این کرسی را کسب کند و صائب نیا با ۶ رای در مقابل ۵ رای کاشفی به نمایندگی شورا در سازمان آرامستانها رسید. دو کاندیدای سازمان پسماند همت آبادی و پارسا بودند که به دلیل انتخاب پارسا به عنوان نماینده شورا در سازمان پارک ها، همت آبادی معترض شد که قرار بود کاندیداتوری لغو شود، اما این اتفاق نیفتاد.

هوشمند گفت: وقتی در یک سازمان تنها یک کاندیدا وجود دارد و می بینیم که برخی اعضا رای سفید می دهند، اینجا دیگر صحبت از رعایت اخلاق نیست.

همت آبادی در اعتراض به این روند از کاندیداتوری انصراف داد و گفت: سه سال است که شورای شهر طبق روال خاص و عرف خود اداره می شود، حال باید شاهد اعمال غیر معمول باشیم.

به این ترتیب پارسا که حاضر به کناره گیری نشد، با ۹ رای و دو رای سفید نماینده شورا در سازمان پسماند شد.

غیبت های مسئله ساز

غیبت همت آبادی در دو جلسه اخیر شورا در حالی که برای آن دلایل موجه آورد و صراحتا اعلام کرد در این سه سال در هیچ کدام از جلسات شورای شهر غیبت و تاخیر نداشته ام، حسینی قاضی را برآشفت. یک عضو شورا به حسینی قاضی که کنترل صدای خود را از دست داده بود لیوان آبی تعارف کرد اما تذکر پی در پی رئیس شورا مبنی بر این که خودش را کنترل کند، بی فایده بود. وی با رویی برافروخته خطاب به همت آبادی اظهار کرد: شما به من گفته بودید بی نظم هستم و غیبت دارم شما از همه بی نظم ترید، چرا خودتان دو جلسه است که به شورا نیامدید؟ آن موقع هم که همه ما به تعطیلات رفته بودیم شما در نیشابور ماندید، ما هم می توانستیم بمانیم و جامعه را راضی کنیم (تعطیلات شورا مصادف با صدور حکم مسلمی به عنوان شهردار از سوی وزارت کشور بود)

در حالی که سکاکی خواست با ذکر صلوات بحث فیصله پیدا کند، همت آبادی گفت: من حق دارم پاسخ دهم. سپس اظهار کرد: جلسه اول شورا به ریاست خانم سکاکی من حال خوشی نداشتم و دچار تب شدید بودم، آزمایشات م را هم به درمانگاه فرهنگیان بردم و آقای صالح آبادی شاهد هستند. جلسه دوم هم نامه کتبی برای یک هفته مرخصی به ریاست شورا فرستادم که این سخن همت آبادی با تایید رئیس شورا همراه بود.

وی ادامه داد: غیر از این دو جلسه من در تمام این سه سال هیچ جلسه ای را غیبت و یا تاخیر نداشتم.

حسینی قاضی که آرام نمی گرفت، همچنان با فریاد گفت: من هم برای همین شهر در جلسات استانی شرکت می کنم و غیبت من در شورای شهر موجه است ولی شما مرا بی نظم خطاب کردید.

وی بلند شد و جلسه را ترک کرد و درب شورا را به هم کوبید. پس از دقایقی در حالی که صورت ش را شسته بود، بازگشت و دیگر هیچ نگفت.

شورا، در دوراهی اعتراضات مردم

و لایحه دولت

دهنوی، مدیر نوسازی شهرداری با لایحه جدید دولت در دست به صحن علنی شورا آمد، لایحه ای که سهم شهرداری ها از عوارض نوسازی را معادل صد در صد ارزش معاملاتی املاک بر مبنای نرخ سال ۹۴ قرار داده است. لایحه ای که به گفته اعضا اعتراضات شهروندان را به دنبال خواهد داشت و وصول شدن ش هم بعید است. این در حالی است که مصوبه شورا مبنی بر بخشودگی ۹۵ درصدی بهای خدمات و دریافت علی الحساب عوارض نوسازی بر مبنای سال ۹۳ بود که با این لایحه دولت مغایر است.

در حالی که مدیر نوسازی شهرداری از پرداخت زیر ده درصد بدهی شهروندان در سال گذشته خبر داد، با عدد و آماری که آورده بود ثابت کرد کل مبلغی که شهروندان بابت عوارض نوسازی و بهای خدمات باید پرداخت کنند، با هزینه جمع آوری زباله سطح شهر هم برابری نمی کند و سایر خدمات شهرداری را که اصلا پوشش نمی دهد.

اعضا پیشنهاد دادند که بر مصوبه خود اصرار ورزیده تا یا هیات حل اختلاف ورود پیدا کند و یا با فشار همه شهرها و عدم پیروی از این لایحه، دولت از تصمیم خود منصرف شود. چیزی که سابقا نیز تکرار شده بود که همین پیشنهاد به تصویب رسید.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.