سرسبزترین شهر استان، در حال تبدیل شدن به دشت مرده است

دبیر خانه کشاورز :

سرسبزترین شهر استان، در حال تبدیل شدن به دشت مرده است

دبیر خانه کشاورز ضمن بیان اینکه من به نمایندگی از ۴۵ هزار بهره بردار بخش کشاورزی، گوشه ای از مشکلات این بخش را مطرح می کنم اظهار داشت: بیش از ۹۰ درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می شود و از این میزان، بیش از ۶۰ درصد به علت آماده نبودن زیرساخت های بخش کشاورزی از دسترس خارج می شود.

ابوالفضل کرباسی با این توضیح که در سال ۶۴، دشت نیشابور را به لحاظ برداشت آب، دشت ممنوع اعلام کردند، تصریح کرد: اما متاسفانه بعد از آن نزدیک به ۶۰ حلقه چاه در آن حفر شد؛ در سی سال گذشته بین ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر افت آب در دشت نیشابور داشته و شکاف های ۱۶ تا ۳۶ کیلومتری به علت افت آب ایجاد شده است.

وی با این بیان که سرسبزترین شهر استان با ۱۸ هزار هکتار باغ و اراضی گسترده زراعی در حال حاضر از بحران عبور کرده و به صورت دشت مرده می رود افزود: در طول سی سال گذشته بخش کشاورزی در نظارت و کنترل آب هیچ نقشی نداشته ولی طی یک سال گذشته با همکاری امور آب با نگاه ویژه نماینده عالی دولت در شهرستان کارهای بزرگی انجام شده که برای بهای این کارها نیاز به اعتبارات ویژه است.

وی نیشابور را به لحاظ مسئله آب، بحرانی ترین شهر خراسان رضوی خواند و تاکید کرد آب خانه را باید حفظ کرد.

وی با بیان اینکه ما اول در خواست نکردیم تا بعدا کار کنیم؛ بلکه اول کار کردیم و امروز درخواست داریم در رابطه با فعالیت های انجام شده اظهار داشت: از ۳۵۲ حلقه چاه غیر مجاز در سال گذشته نزدیک به ۲۰۰ حلقه مسدود شده و با همکاری کشاورزان قریب به ۲۰۰۰ لیتر مصرف در ثانیه برداشت از دشت پیشگیری شده است و با کاهش دبی چاه ها نزدیک به ۳۰۰۰ لیتر در مصرف آب صرفه جویی شده است یعنی در مجموع ۵۰۰۰ لیتر صرفه جویی که بر اساس نظر کارشناسان آب خراسان، اگر این روند ادامه پیدا کند در ۵ سال آینده دشت را به تعادل می رسانیم. وی چنین وعده داد که همین جا اعلام می کنم اگر اعتبارات لازم اختصاص داده شود ظرف سه سال آینده و نه پنج سال، این تعادل را ایجاد می کنیم چراکه این صرفه جویی ها، جدا از آن ۶۰ درصدی است که به هدر می رود و همچنین به این صورت می توانیم ۳ برابر تولید فعلی را در بخش کشاورزی داشته باشیم. وی افزود: ارزش هر لیتر ۲۰۰ میلیون تومان است یعنی هزار میلیارد تومان به بخش آب کمک شده است.

وی ضمن بیان اینکه تفاوت قیمت محصولات کشاورزی با خدمات این بخش اصلا قابل قیاس نیست تصریح کرد: بعد از هدفمندی های یارانه ها تراکتور ۲۰ میلیونی را باید ۸۰ میلیون تومان بخریم؛ برای خرید کمباین ۶۰ میلیونی را امروز ۶۰۰ میلیون پرداخت می کنیم؛ در حالیکه افزایش قیمت گندم و سایر محصولات کشاورزی رقم بسیار ناچیزی است. از نزدیک به ۳۰۰ هزار فردی که در بخش کشاورزی مشغول به کارند ۵۰ درصدشان ساکن روستا هستند و اگر به این بخش توجه نکنیم، در آینده مشکلات شهر بیشتر خواهد شد و در حاشیه شهرها و امنیت غذایی دچار مشکل می شویم.

وی در خصوص تجمیع بخش کشاورزی اظهار داشت: در زمین ۲۰ هکتاری ۲۰ تا ۳۰ قطعه زمین است که اینها باید تبدیل به ۱۰ قطعه شود. وی با بیان اینکه با ساخت استخر و لوله گذاری، می توان ۵۰ درصد آب را صرفه جویی کرد، افزود: در کرمان ۸۰ هزار هکتار باغ پسته به خاطر بحران آب ازدست رفته است در نتیجه در آینده نیشابور یکی از قطب های پسته و زعفران خواهد بود و اگر کمک نکنیم ما هم به سرنوشت این شهر دچار می شویم.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.