سرانجام طلسم انتخاب فرماندار بومی برای نیشابور شکست

سرانجام طلسم انتخاب فرماندار بومی برای نیشابور شکست؛

کلید تدبیر و امید نیشابور در دستان مظفری

مظفری: کمک کنید نیشابور دوباره پر آوازه شود

احسان سلیمانی/ آزاده مهدیار

سرانجام پس از ماه ها تأخیر و کش و قوس برای تعیین کلیددار دولت تدبیر و امید در نیشابور، وزارت کشور بر خواست بسیار از نیشابوریان مهر صحه نهاد و غلامحسین مظفری را به عنوان فرماندار این شهرستان معرفی کرد.

غلامحسین مظفری، که۱۷سال قبل به عنوان جوان ترین فرماندار کشور، اولین حکم فرمانداری نیشابور در دولت اصلاحات به نام او مهر و امضا شده بود، روز دوشنبه سیزدهم بهمن ماه امسال در حالی کلید اتاق عالی ترین مقام اجرایی دولت در شهرستان را تحویل گرفت، که حدود دو دهه مدیریت در سطوح عالی مدیریت در استان و کشور را در کوله بار تجربیات خود دارد.

نخستین فرماندار منصوب دولت حسن روحانی در نیشابور، یکشنبه شب که دفترکار خود در استانداری تهران را به قصد حضور در میان همشهریانش ترک می کرد، شاید خود هم گمان نمی برد که شاهد حضور عینی و استقبال مردم شهری باشد که پس از رنج سال های فراوان ناشی از عدم وجود فرماندار بومی و توانمند چشم به راه فردی بودند که به عقب ماندگی و سوء مدیریت در بخش های مختلفاین ابرشهر تاریخ پایان دهد.

روز شنبه خبرهای موثقی از امضای حکم فرمانداری مهندس مظفری توسط وزیر کشور شنیده شد ویک شنبه ۱۲ بهمن ماه و نخستین روز از دهه فجر خاطر نیشابوریان با انتشارخبر معارفه رسمی مظفری در صبح روز دوشنبه شاد و آسوده شد. به زعم بسیاری از شهروندان انتخاب فرماندار بومی و دلسوز برای نیشابور پس از چند دوره بی بهرگی این شهر از داشتن فرماندار بومی، بهترین هدیه دولت تدبیر و امیدبرای شهروندان ابرشهر فرهنگ و هنر است که متأسفانه این روزها از پیشینه درخشان گذشته اش کمتر چیزی به چشم می آید.

نخستین استقبال مردمی از یک فرماندار

مردم نیشابور در هوای صبح زیبای سیزدهم بهمن ماه نیشابور، رسیدن فرماندار نام آشنای شان را تا شهر، تاب نیاوردند و پلیس راه نیشابور اولین مکانی است که برای استقبال از مهندس مظفری مملو از جمعیت می شود تا با بوسه زدن بر روی اش مقدمش را خوش آمد گویند. گلزار شهدا میزبانگاه بعدی مسافر تازه از راه رسیده است و در نهایت ورودی فرمانداری نیشابور، صدها تن از همشهریان چشم به جاده دوخته اند تا این که جمله یکی از حضار که «فرزند نیشابور آمد» به انتظارشان پایان داد. مردم جلو پایش گوسفند قربانی کردند و گرداگردش حلقه زدند. غلامحسین مظفری ناگزیر در حلقه مردم در اولین سخنان ش خطاب به جمع مستقبلین به سخنرانی پرداخت و ضمن تشکر از همه کسانی که کنار هم قرار گرفتند و برای انتخاب فرماندار به اجماع رسیدند، بیان کرد: برای حرکت ققنوس وار نیشابور به سمت تعالی، باید جان کند تا با همین شوری که امروز آمدید، کمک کنید نیشابور دوباره پر آوازه شود.

مظفری: در انتخابات شرکت می کنم

مهندس مظفری درگفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ما در رابطه با چگونگی زنده شدن بحث فرمانداری وی با توجه به فراز و فرودهای اخیر اظهار داشت: خود من شاید در مقاطعی مانع اصلی برای آمدن بودم، طبیعتا یک عده مخالف حضور من بودند و یک عده موافق اما همه به این نتیجه رسیدیم که در شهر فضای اتفاق نظر و کار و تلاش ایجاد کنیم،الان هم که فضا فراهم شده است فرصت مغتنمی است و باید این را به فال نیک گرفت.

وی ادامه داد: برای خود من پذیرش این قضیه ساده نبود، من حتی وارد مقدمات شرکت در انتخابات مجلس هم شده بودم ولی در این مرحله به این نتیجه رسیدم که مشکل نیشابور عملا مشکل اجرا است و آمدم.

فرماندار ضمن بیان اینکه من از طریق نشریه شما از دوستانی که گله مندند، که چرا آنها را تنها گذاشتم و وارد حوزه اجرا شدم عذر می خواهم، افزود: شاید در این زمینه با بسیاری از دوستان مشورت نکردم و اگر مشورت می کردم مانع از این اتفاق می شدند ولی این فرصتی که برای نیشابور فراهم شده نمی گویم استثنایی است ولی فرصت خوبی است.

مظفری در رابطه با احتمال کاندیداتوری خود در مجلس بیان کرد: من قطعا در انتخابات مجلس شرکت خواهم کرد ولی به عنوان برگزار کننده.

وی همچنین در مراسم معارفه خود نیز ضمن تشکر از وزیر کشور و مقامات استانداری به سبب این که فرصت خدمت در نیشابور را به وی دادند، قدردانی نمود و بیان داشت: اگر واقع بینانه و بدون تعارف نگاه کنیم، وضع موجود چندان وضع خوبی نیست و مدت زیادی نیز از عمر دولت یازدهم گذشته است. امکانات و بودجه زیاد نیست و ما هم نمی گوئیم که می خواهیم شق القمر کنیم، از این رو فرصت زیادی نداریم و باید با وفاق و وحدت کار را پیش ببریم.

فرماندار نیشابور به جلسه یک ساعت و ۴۵ دقیقه ای دو روز قبل خود با وزیر کشور اظهار داشت: وزیر کشور گفت شما تنها فرمانداری هستید که پیش از انتصاب در خدمت شان هستیم. ایشان در واکنش به برنامه اینجانب برای تهیه طرح توسعه عملی و قابل اجرا برای شهرستان، از این اقدام خرسند شده و قول داد در صورت رضایت از طرح، کلیه اختیارات وزیر کشور که در اجرای طرح مؤثر باشد را به فرماندار نیشابور تفویض می کند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار، در این مراسم ضمن اشاره به استقبال عمومی از مظفری، عشق وی به خدمت در زادگاه خویش را احساسی ارزشمند و فوق العاده خواند و تصریح کرد: میزان اقبال عمومی به ایشان، بار مسئولیت را به مراتب بیشتر می کند.ما ساعت ۳ بعد از ظهر روز گذشته تازه موفق به اخذ موافقت استاندار تهران شدیم تا ایشان را از سمت معاونت استانداری تهران به فرمانداری شهرستان نیشابور منتقل کنیم و جناب علی نیا هم یک ماه است که حکم فرمانداری بردسکن را گرفته و از روز چهارشنبه به آن جا منتقل می شود.

صادقی از رسانه ها خواست عملکرد کلیه مدیران را به صورت جدی مورد ارزیابی قرار داده و تصریح کرد: تمامی دستگاه های صاحب قدرت که از بودجه عمومی مردم و بیت المال استفاده می کنند، باید به مردم پاسخگو باشند. همه حق دارند بدانند و دولت هم در محیطی شیشه ای کار می کند و می خواهد همه چیز شفاف باشد.

فرمانده تبپ ۲۱ امام رضا(ع) در سخنان خود ضمن تکرار انتقادات خود از نمایندگان نیشابور به خاطر نقش آن ها در طولانی شدن روند انتخاب فرماندار اظهار داشت: ماه ها این ابرشهر ایران و این دومین شهر استان، بدون فرماندار بود و با معضلاتی مواجه شد، گرچه حضور جناب علی نیا موجب شد مشکل خاصی پیش نیاید. اما شأن مردم اینگونه نیست، اگر مردم ولی نعمت ما هستند، نباید این گونه باشد.

مروی:از مردم به سبب تأخیری که در انتخاب فرماندار پیش آمده،عذرخواهی می کنم

مروی نماینده نیشابور در مجلس نیز در این نشست در پاسخ به انتقاد و همچنین قدردانی سردار قاجاریان از نمایندگان در روند انتخاب فرماندار بیان داشت: من هم به وزیر و هم به استاندار گفته ام که ما معیارها را مشخص می کنیم و انتخاب مصداقش با شما و معیار ما فرمانداری بومی و توانمند بوده است و نهایتا اگر دیر شد ولی خوب شد و مردم به خواسته خود رسیدند.

مروی از دیدار خود در هفته گذشته با رهبر انقلاب خبرداد و پس از آن از عدم برگشت چهار روستای جدا شده از نیشابور به این شهرمان انتقاد کرد و دولت احمدی نژاد را در این خصوص مقصر دانست و عنوان کرد: وزیر کشور برای پیشگیری از تقسیمات کشوری غیر کارشناسی و سیاسی، طرح جامعی را تدوین کرده و تا تصویب و ابلاغ آن، این موضوع در تمام کشور متوقف شده است.

برات علی نیا سرپرست فرمانداری در ماه های اخیر نیز در اظهاراتی تصریح کرد: تا آخرین ثانیه های حضور در نیشابور، همواره از عظمت و جایگاه نیشابور دفاع کرده و خواهم کرد.

امام جمعه درود نیز که به نمایندگی از امام جمعه نیشابور در مراسم حضور داشت؛ دلیل عدم حضور وی را سفری برنامه ریزی شده عنوان کرد و بابت قبول این مسئولیت از مظفری قدردانی نمود و تصریح کرد: امروز امید به آینده ای بهتر و با اندیشه ای بالاتر وجود دارد.

غلامحسین مظفری متولد اول اردیبهشت ۱۳۴۷ در روستای مظفّر آباد نیشابور،سمت هایی همچون رئیس سابق جهاد دانشگاهی استان خراسان، فرماندار نمونهنیشابور در سالهای ۷۹-۱۳۷۷ و پس از آن، معاون برنامه ریزی و اداری مالیاستانداری خراسان و نماینده اول نیشابور در مجلس شورای اسلامی در دورهفتم را در کارنامه دارد. وی از سال ۱۳۹۱ تا کنون نیز در سمت های معاونت سازمان اقتصادی کوثر، مدیرعاملی بانک شهر و معاونت توسعه مدیریت استانداری تهران مشغول به فعالیت بوده است.

در حاشیه مراسم:

رئیس دفتر سبحانی نیا نماینده نیشابور در مجلس طی یادداشتی، برای آن که از عدم حضور این نماینده برداشت سیاسی نشود، دلیل این امر را برگزاری مراسم سوگواری پدرهمسر این نماینده عنوان کرد.

ازدحام شدید جمعیت در اطراف فرماندار و هنگام برگزاری جلسه معارفه فرماندار بسیار زیاد بود و بسیاری از مدیران ادارات و خبرنگاران به سختی و بعضا به صورت نامناسبی وارد سالن شدند، در حالی که افراد زیادی از حاضران در سالن هم اعضای شورای اداری نبودند. با توجه به این که مراسم تودیع و معارفه فرمانداران قبلی در فرهنگسرای سیمرغ برگزار شده بود و از سویی استقبال مردمی نیز قابل پیش بینی بود، بهتر بود این مراسم هم در فرهنگسرا صورت می گرفت.

معاون استاندار در ابتدای سخنرانی طولانی را مورد نقد قرار داده بود، خود بیش از دیگران صحبت کرد که خستگی و گله برخی حضار را به همراه داشت.

از نتایج تودیع و معارفه ناگهانی فرماندار نیشابور یکی هم آن بود که مقری موذن، امام جمعه نیشابور به علت حضور در جلسه از قبل هماهنگ شده در تهران، نتوانست در این مراسم حضور یابد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.