سبک شادی مجاز برای جوان ایرانی چیست

سبک شادی مجاز برای جوان ایرانی چیست؟

آقای محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم که درشماره ی ۲۰۹ نشریه خیام نامه نیز چاپ شد خوشی و شادی جوانان غربی را به جفتک اندازی الاغ و حیوانات دیگر تشبیه نموده و مورد انتقاد قرار داده بود. وی جوان های ایرانی را از این کار بر حذر داشته و خواسته بود که از لایف استایل (سبک زندگی) غربی ها پیروی نکنند و خوشحالی (happyness) خود را به سبک اسلامی بروز دهند. البته ایشان نفرموده اند در سبک اسلامی چگونه می توان شادی و خوشی خود را بروز داد؟ تطهیر و تنظیف، خوش لباس، خوشبو و شیک بودن، که ایشان جهت ابراز خوشحالی بدان توصیه نموده اند شاید از مولفه های زندگی مدرن باشد اما از آداب خوشحالی نیست و فرد نمی تواند هیجانات خود را بوسیله آن ها بروز دهد.

آقای لاریجانی بایدبفرمایند حال که «لایف استایل» غربی را مضر به حال جوانان ایرانی می دانند: جوانان مسلمان چگونه باید خوشی و شادی خود را بروز دهند و هیجانات خود را تخلیه نمایند، شمادر طول این سالیان کدام سبک را برای آن ها به ارمغان آورده اید؟

پر واضح است که ما مسلمان ایم و سبک و سیاق زندگی در هر جامعه تابعی از فرهنگ و اعتقادات مردم آن است؛ اما نکته این جاست که: همواره تلاش نموده ایم جوانان ما چون بزرگسالان بیاندیشندو زندگی کنند و از حال و هوای دوران جوانی خود و رفتارها و شیوه زندگیمان عجالتا غافل شده ایم. دیگراین که در برخورد با مسایل جوانان همواره نگاه سلبی و حذفی داشته ایم نه ایجابی و اصلاحی! دچار افراط یا تفریط شده ایم و بدون توجه به شرایط و مطالبات سنی آنان تلاش کرده ایم ارزش های دوران کهن سالی را بپذیرند.

برگزاری و شرکت در مراسم مذهبی با هدف معرفت ائمه یکی از نیاز های جامعه و به ویژه جوانان است اما همه ی آن نیست. به راستی با خود اندیشید ه ایم که در کیفیت و کمیت برگزاری این مراسم چه کرد ه ایم و چه قدر اثر گذار و موفق بود ه ایم؟ حقیقتا با همه ی ابزار و ادوات و فرصت هایی که در اختیار داشته ایم به چه میزان جامعه و جوانان میهن خود را با هویت، فرهنگ و تاریخ خودشان آشنا نموده ایم که امروز انتظار داریم تحت تاثیر دیگران نباشند؟! برای شادی مردم به ویژه جوانان در جشن ها و میلاد ائمه چه برنامه هایی تدارک دیده اید؟

چرا برخی به خود اجازه می دهند که شادی های متعارف مردم مانند کنسرت های مجاز موسیقی را، که هیچ ضرری به جایی ندارد، لغو کنند یا به هم بریزند تا مردم کمتر به موسیقی معطوف شوند؟ شما که ظاهرا با موسیقی و شادی به سبک غربی مخالف هستید! حتما به اثرات شفا بخش موسیقی در درمان بسیاری از دردهای جامعه از جمله ویروس خطرناک خشونت که امروز روح هر انسان آزاده را می آزارد واقف هستید. به چه میزان در جهت معرفی و ترویج موسیقی ایرانی تلاش کرده اید؟ آیا صدای جوانان و ده ها هزار ایرانی را در مراسم درگذشت یک خواننده جوان نشنیدید؟ آیا ندیدید هزاران نفر با چه شور و هیجانی بدون دعوت نامه رسمی شرکت کردند و اشک ریختند؟

امروز دیگر دوره ی امرکردن گذشته! خوب می دانید با انسان امروز باید به «جَدَلِ احسن» سخن گفت تا قانع شود. شما که همه درها را به روی جوانان بسته اید! آیا وقت آن نرسیده که به خود بیایید؟ کمی بیاندیشید و گذشته را مرور کنید؟ به جای دیکته و دستورات از بالا و یا برخورد سلیقه ای بهتر نیست مسئولین از جامعه شناسان کمک بگیرند و مشکلات را بررسی کنند؟

شادی و خوشحالی یک امر غریزی است و سرکوب مداوم آن مانند آتش زیر خاکستری است که زمانی شعله ور می شود و آن وقت است که دیگر نه از «تاک»، نشانی باقی می ماند و نه از «تاک نشان».

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.