سبدی که به اقلامش باید  «کرامت مردم» هم اضافه شود.

 8داود فرهادی- صف‌های طولانی همراه همیشگی ایرانیان از قدیم الایام بوده اند. و به قولی مردم ایران نصف عمرشان در همین صف‌ها تلف می‌شود؛ از صف نفت و گاز و شیر و نان در دهه های گذشته بگیر تا صف ثبت نام یارانه و سبد کالا در این سال و روزها.

آخرین صف شلوغی که در نیشابور مشاهده کردم، صف توزیع سبد کالا در ماه مبارک رمضان بود، برای پرسیدن درنظر گرفتیم گزارشی در همین رابطه تهیه کنیم. به همین سبب به میان مردم رفتیم تا نظر آنان را جویا شویم.

غلامعلی، پیرمردی که به گفته خودش از روستائی دورافتاده در ۷۰ کیلومتری شرق نیشابور برای گرفتن سبد کالا به شهر آمده به «خیام نامه» می‌گوید: از نزدیک صبح آمده ام اینجا و چندین ساعت است که منتظرم و هنوز کارم راه نیافته است. در نزدیکی روستای ما هیچ فروشگاهی نیست که سبد کالا توزیع کند و من مجبور شدم این همه راه را به نیشابور بیایم.

امثال غلامعلی زیادند که از راه های بسیار دور و نزدیک مثل فیروزه و اسحاق‌آباد آمده‌اند و گاه فروشندگان اقلام سبد کالا که حوصله شان از این همه جمعیت به سرآمده بر سر آن ها فریاد می‌زنند.

یکی دیگر از افراد حاضر در جمع به ما می‌گوید: این سبد کالا فقط به کسانی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند تعلق می‌گیرد و دیگرانی هم که تحت پوشش این سازمان ها نیستند چیزی به شان نمی ‌رسد.

در رابطه با نحوه توزیع سبد کالا به اداره صنعت، معدن و تجارت می روم.

مسئول بخش بازرگانی این نهاد با اشاره به این که توزیع سبد کالا فقط در سال اول برعهده این اداره بوده، می‌افزاید: از آن سال به بعد دیگر اداره بازرگانی هیچ گونه دخالتی در چگونگی پخش اقلام سبد کالا برعهده نداشته و اداره تعاون، کار و  رفاه اجتماعی این مسئولیت را در اختیار گرفته است.

دراداره کار و رفاه اجتماعی، سلیمانی مسئول اداری این نهاد با اشاره به مهلت سه ماهه برای دریافت سبد کالا می‌گوید: مردم برای گرفتن سبد کالا عجله می کنند که همین باعث طولانی شدن صف های آن شده است. در حالی که فروشگاههائی در شهرک یا هفده شهریور خالی از هرگونه مراجعه هستند فروشگاه های مرکز شهر و نزدیک میدان ایران شلوغ و پرازدحام اند.

وی تعداد فروشگاه های اختصاص یافته به این امر را ۱۲ فروشگاه در سطح شهرستان عنوان می‌کند و می‌افزاید: از این دوازده فروشگاه فقط ۶ فروشگاه آن فعال هستند و خدمات می‌دهند. وی اقلام سبد کالا را شامل پودر لباسشویی، برنج، مایع ظرفشویی، ماکارونی و چند قلم دیگر می‌داند و عنوان می دارد: با نامه ای که به اداره صنعت، معدن و تجارت ارسال کرده ایم خواستار بررسی کیفیت اقلام سبد کالا که در اختیار مردم قرار می‌گیرد، شده ایم.

یکی دیگر از کارمندان همین اداره که نمی خواهد نامش درگزارش آورده شود به ما می گوید: اهدای سبد کالا از سوی دولت برنامه خوبی است ولی اینکه برنج ها یا محصولات با مرغوبت کم را دست ملت بدهیم پسندیده نیست. و نظارت ارگان های مربوط باید افزایش یابد.

سبد کالا برای چند خانوار تهیه شده است؟

هادی محمدیان مدیر کمیته امداد نیشابور تعداد خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد را در سطح شهرستان ۱۴۰۰۰ خانوار اعلام می‌دارد و می‌افزاید: از این تعداد خانوار، تعداد ۱۱۹۴۸ خانواده با جمعیتی بالغ بر ۲۰۰۵۷ نفر از خدمات مشترک کمیته بهره می برند و مابقی بصورت تک خدمتی به آنان خدمات ارائه می‌گردد.

این مقام مسئول در همین رابطه می‌گوید: تعداد خانوارهای تحت پوشش این کمیته نسبتی است از افرادی که به تکفل رسیده اند و باید از پوشش خارج شوند و افرادی که مراجعه می کنند و باید تحت پوشش  قرار بگیرند.

محمدیان تلویحا افزایش آمار مراجعه به کمیته امداد را برای تحت پوشش قرار گرفتن قبول دارد و آن را ناشی از وضعیت بد اقتصادی کشور می‌داند و می‌گوید: تمام خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد می‌توانند سبد کالا را دریافت کنند.

وی همچنین در پایان طرح سبد کالا را طرح خوبی می‌داند و می‌افزاید: طرح اهدای سبد کالا، انسان هائی را که خانواده شان از لحاظ اقتصادی وضعیت بدی دارند، امیدوار نگه داشته است.

یکی از کارمندان کمیته امداد هم در همین مورد می‌گوید: طرح سبد کالا فقط مختص مددجویان کمیته امداد و بهزیستی نیست و برخی کارگران کارخانجات را هم شامل می‌شود.

در مجموع اگر چه طرح سبد کالا به عنوان اقدام مناسبی دولت از سوی دولت ارزیابی می شود، اما باید راهکارهائی هم برای توزیع صحیح آن چه در روستا و چه در شهر پیش بینی شود. به عنوان نمونه در صورت همکاری با تعاونی های روستایی یا فروشگاه هایی در روستاهای بزرگ  وشهرهای اقماری، شاید شاهد هدر رفتن وقت مردم و کرامت آن ها در این گونه صف ها از یک سو و  ازدحام و صف‌های طولانی در سطح شهر از سوی دیگر نباشیم.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.