سایه تهدید زباله ها روی سر سلامت مردم نیشابور ; از بی مسئولیتی شهروندان تا زباله فروشی در حاشیه کال شور

 

مساله دفع زباله های شهری و مدیریت پسماندها در نیشابور از مهم ترین مخاطرات زیست محیطی شهرستان است که سلامت شهروندان و محیط زیست را تهدید می کند. با این وجود سال هاست که این موضوعات در نشست های ادواری ادارات و سازمان ها مطرح می شود که تا کنون نتیجه عملی قابل توجهی برای شهرستان در بر نداشته است.

یکی از آخرین نشست هایی که در این ارتباط تشکیل گردیده، برگزاری کار گروه مدیریت پسماند نیشابور با محوریت لزوم سازماندهی زباله گاه های شهری و روستایی است که هفته گذشته صورت گرفت.

به گفته رییس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان، حمل غیر اصولی زباله، وجود دود ناشی از زباله سوزی و لاستیک سوزی در محل زباله گاه شهری، وجود افراد زباله گرد و خرید و فروش غیر بهداشتی زباله ها در محل زباله گاه، اختلاط زباله های بیمارستانی و شهری و تخلیه زباله ها در حاشیه کال شور توسط برخی از کامیون های حمل نخاله و زباله از مهم ترین مشکلات شهرستان در این زمینه است.

نوربخش در این نشست پیگیری موضوع ساماندهی جمع آوری و بی خطر سازی زباله های عفونی درمانگاه ها و مطب های خصوصی سطح را خواستار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست نیشابور، در ابتدای این جلسه معاون فنی وعمرانی فرمانداری و رییس کارگروه مدیریت پسماند شهرستان ضمن اشاره به تاکید دولت به ویژه شخص رئیس جمهور روحانی بر رعایت کلیه موازین و ضوابط و استانداردهای زیست محیطی در اجرای پروژه ها و توسعه پایدار با کمترین خسارت به محیط زیست، خواستار سازماندهی فوری وضعیت زباله گاه شهری نیشابور شد. گیاهی رئیس اداره عمران فرمانداری نیز حل مشکل پسماند شهرستان نیشابور آموزش شهروندان و اجرای طرح تفکیک از مبدا را بسیار ضروری بر شمرد.

گفتنی است در جلسه کارگروه مدیریت پسماند شهرستان نیشابور، که در محل فرمانداری شهرستان برگزار شد، علاوه بر نمایندگان فرماندار و نیز رییس اداره محیط زیست، مسلمی شهردار، علوی رئیس شورای اسلامی شهرستان، سیرجانی معاون خدمات شهری شهرداری نیشابور و نیز دیگر اعضای کارگروه از جمله سازمان مدیریت پسماند، آب و فاضلاب روستایی، امور منابع آب، شرکت نفت، اداره آب و فاضلاب شهری، معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی، شبکه دامپزشکی نیشابور و کارشناسانی از اداره صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، نیروی انتظامی و راه و شهرسازی  نیز حضور داشتند.

به گفته نوربخش، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان، به کارگیری خدمات کارشناسان محیط زیست و بهداشت توسط کلیه شهرداری ها با توجه به ماده ۲۸ آیین نامه اجرایی پسماند، پیگیری طرح مطالعات جامع مدیریت پسماند توسط کلیه شهرداری ها و مکان یابی زباله گاه جدید شهر نیشابور و استقرار زباله سوز مرکزی در مکان فعلی، استفاده از روش بیوگاز جهت رفع مشکل پسماندهای فضولات واحدهای دامداری شهرستان از مهمترین مصوبات این جلسه بوده است.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.