سایه اتهام «پول کثیف» بر انتخابات

خیام نامه بررسی می کند:

سبحانی نیا: این ها حرف است، سند بدهید

یک نماینده دیگر: خرید رای در برخی جاها عادی شده

ترکان: نمایندگان این مسایل را می دانند

در حالی که نماینده نیشابور و عضو هیئت رئیسه مجلس در اعتراض به گفته‌های تازه وزیر دادگستری می‌گوید که مقامات دولتی هیچ سندی از ورود «پول‌های کثیف در انتخابات» ارائه نکرده‌اند، یک نماینده دیگر مجلس گفت که خرید و فروش رای در کشور «نمونه عینی» دارد و در برخی ‌از مناطق کشور «امری عادی» است.

به گزارش وب‌ سایت تابناک، مصطفی افصلی فرد، عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، روز شنبه، ۲۹ فروردین، گفت که خرید و فروش رای در برخی ‌از مناطق کشور «‌امری عادی به حساب می‌آید، به گونه‌ای که حتی مسئولان رغبتی برای مقابله با آن ندارند».

اسفند ماه سال ۹۳ تازه آغاز شده بود که عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، روز شنبه، دوم اسفند ۹۳، گفت: بخشی از پول‌های مربوط به قاچاق مواد مخدر «در حوزه سیاست وارد می‌شود و در قالب کمک در انتخابات و تصمیم‌سازی‌ها مصرف می‌شود».

وی در عین حال روز پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۹۳، اعلام کرد که در سخنان پیشین ش نگفته است که «انتخابات کنونی دچار مشکل است»، بلکه تذکر داده که «دارندگان پول‌های کثیف می‌خواهند برای خود حاشیه امن ایجاد کنند».

اما یک وزیر دیگر در دولت حسن روحانی، یعنی مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری، روز پنج‌شنبه ، ۲۷ فروردین، پا را از این هم فراتر گذاشت و با تاکید بر ورود «پول‌های کثیف در انتخابات» از پیگیری مجدد تدوین قانونی برای نظارت بر هزینه‌های انتخاباتی و مبارزه با ورود پول‌های کثیف به عرصه قدرت سیاسی خبر داد.

این اظهارات واکنش حسین سبحانی‌نیا، عضو هیئت رئیسه مجلس و نماینده نیشابور را در پی داشت که از تکرار واژه «‌پول‌ کثیف»‌ توسط وزرای دولت انتقاد کرده و گفت: این اظهارات «آثار منفی را به جامعه وارد کرده است».

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سبحانی‌نیا تاکید کرد که ادعای وزرای کشور و دادگستری و برخی دیگر از مسئولان دولتی تنها «در حد حرف» بوده و تاکنون «هیچ سندی» در این رابطه ارائه نشده است.

وی اضافه کرد: «ادعای ‌مسئولان این است که این بحث فراگیر شده ‌و دیگر نمی‌شود با آن مقابله کرد و در واقع، این عمل را یک اتفاق معمولی که همواره در همه انتخابات روی می‌دهد… می‌ دانند.»

این در حالی است که دیگر همکار وی در مجلس با تاکید بر این که در گذشته از این اتفاقات «زیاد» بوده است افزود: «ما نمونه‌های زیادی از این موارد را دیده‌ و گزارش آن را داده‌ایم… کسانی که خرید و فروش رأی کرده‌اند، تا آنجا که من می‌دانم، به دلیل این که دستگیر شده‌اند، نتوانستند به مجلس راه بیابند.»

افضلی فرد درباره افرادی که به گفته او به دلیل خریدوفروش رای دستگیر شده‌اند توضیح بیشتری نداد.

در همین حال اکبر ترکان، مشاور ارشد حسن روحانی، روز شنبه، ۲۲ فروردین، با تاکید بر ادعاهای مقامات دولتی درباره «مسئله پول‌های کثیف» گفت که وزیر کشور در جلسه‌ای با برخی از نمایندگان مجلس «این مسائل را با آن ها هم در میان گذاشته است».

پیش از این نیز سخنان وزیر کشور درباره «ورود پول‌های کثیف به سیاست» اعتراض رئیس و تعدادی از نمایندگان مجلس را به دنبال داشته و ۳۰ نماینده با امضای نامه‌ای خواستار احضار او به مجلس برای توضیح درباره گفته‌‌هایش شده‌‌اند.

رحمانی فضلی نیز برای حضور در مجلس و ارائه توضیحات به نمایندگان اعلام آمادگی کرده است.

در همین حال ایرج ندیمی، نماینده لاهیجان، گفت که مجلس از رویکرد وزیر کشور برای ارائه گزارش «پول‌های کثیف» استقبال می‌کند.

به گفته ندیمی، برای حضور وزیر کشور در مجلس نیاز به دعوت نیست و او می‌تواند آمادگی خود را برای حضور در مجلس به صورت مکتوب اعلام کند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.