سازگاری با زندگی در شرایط پسا طلاق       

image144958راه زندگی

عبداله سیرجانی 

بخش نخست

دوستان سلام. پیش واژه «پسا»را زیاد می شنویم به ویژه در عبارت( پسا تحریم)جایی که امیدواری زیاد برای زندگی در شرایط بهتر برای ایرانیان به وجود آمده است.اما پسا طلاق چنانچه از عنوانش پیداست شرایط خوبی را رقم نمی زند و اصولاً بیشتر با آسیب همراه است.

طلاق بسیار دردناک است و شاید زخم های زیادی از آن بر روح و روان طرفین باقی بماند .در این شرایط شخص دوست دارد به گوشه ای برود و با خودش تنها باشد.شاید گریه کردن ساده ترین کاری باشد که در چنین مواقعی می توان انجام داد ،شخص نیاز به زمان دارد.زمان برای غلبه بر سختی ها و التیام نسبی دردها.

زندگی پس از جدایی موضوعی است که هر زن و مردی پیش یا پس از جدا شدن از همسرش باید به شکل جدی به آن فکر ‌کند. اولین تاثیر چنین وضعیتی بر ذهنیت افراد این است که برای ادامه زندگی تصمیم می‌گیرند دیگر سراغ ازدواج نروند و باقی‌مانده زندگی خود را تنها بگذرانند. چنین شیوه‌ای میان زنان مطلقه بسیار رواج دارد. چه آنها که فرزند دارند و چه آنها که صاحب فرزند نشده‌اند، تا سال‌های سال مجرد می‌مانند.

معمولا در مردانی که از همسران خود جدا می‌شوند پس از مدتی تمایل زیادی برای ازدواج مجدد وجود دارد، اما زن‌ها پس از شکست عاطفی، معمولا به دور خود حصاری می‌کشند و تا مدت‌ها ارتباط تازه‌ای نمی‌پذیرند.

زن طلاق‌گرفته با مشکلات عدیده‌ای روبه‌روست. اگر بخواهد با خانواده‌اش زندگی کند، ممکن است رفت و آمدهایش کنترل ‌شود و خانواده‌ برای حفظ آبروی خود سعی می‌کنند از معاشرت‌هایش به دلیل حساسیت‌های جامعه جلوگیری کنند. اگر بخواهد مستقل زندگی کند، پیدا کردن یک محل مسکونی و صاحب‌خانه‌ای که مایل به خانه دادن به زن مطلقه باشد کاری دشوار است. حتی اگر چنین خانه‌ای هم بیابد، باز باید با همسایگانی برخورد ‌کند که او را تنها به چشم نابود‌کننده زندگی خود می‌بینند‌.این مطلب گاهی در مورد اعضای خانواده شخص هم دیده می شود به عنوان مثال خانمی پس از طلاق با ناراحتی عنوان می کرد که خواهرم پس از طلاق نه تنها به من روی خوش نشان نمی دهد بلکه به وضوح به من می گوید تو با رفت و آمد زیاد به منزل ما قصد داری شوهر مرا تصاحب کنی.

برای برخی زنان مطلقه خواستگارهایی پیدا می‌شود که پیش از آن ازدواج نکرده‌اند. چنین خواستگارهایی معمولاً با این نوع انتخاب‌ها تلاش می‌کنند برخی کمبودهای شخصیتی و یا اقتصادی خود را پوشش دهند و به نوعی شخصیت خود را رشد‌یافته نشان دهند، اما زنان ایرانی معمولا تمایلی به ازدواج مجدد ندارند، نکته قابل تامل دیگر اینکه زن و شوهر بعد از جدایی، برای ازدواج بعدی خود دچار حساسیت‌های خاصی می‌شوند. به همین دلیل، زنان در ازدواج‌ دوم بسیار آسیب‌پذیرند. شاید بتوان گفت یکی از بزرگ‌ترین تفکرات غلط در مورد زنان مطلقه رواج روزافزون ازدواج موقت در مردان متاهل باشد. در بیشتر موارد، زنان مورد نظر از میان زنان طلاق‌گرفته‌ای هستند که تنها به علت مشکلات بسیاری که پس از طلاق به آنها فشار آورده تن به این‌گونه زندگی مشترک می‌دهند‌.

برای حمایت از زنان طلاق‌گرفته به فرهنگ‌سازی و لایه‌برداری از تفکرات کهنه و خرافه‌پرستی که این روزها بدبینی هم چاشنی آن شده نیاز است. غبارزدایی از این تفکرات از تدوین هرگونه قانون، تبصره و ماده‌ای مهم‌تر است.

یکی از مهمترین نیازهای افرادی که واقعه بزرگی مثل طلاق را پشت سر گذاشته اند، داشتن کسی است که به حرف هایشان گوش بدهد. کسی که آنها را قضاوت نکند و با دلسوزی با آنها همدردی کند. از دوستان و نزدیکانتان بخواهید که بدون اظهار نظر پای درد دل شما بنشینند و فقط گوش بدهند. لازم نیست شما را نصیحت کنند و یا نظرشان را راجع به احساسات تلخ شما ابراز کنند.

پس خجالت نکشید و خواسته خود را ابراز کنید و تقاضای کمک کنید. اگر چنین شخصی در اطرافیان شما وجود ندارد می توانید از یک مشاور کمک بگیرید.

ادامه دارد

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.