ساخت مصلی در مرکز شهر با چه توجیهی؟!

ساخت مصلی در مرکز شهر با چه توجیهی؟!

امام جمعه موقت نیشابور: ضروری است اما بهتر بود در جایی خلوت تر و در ابعادی بزرگتر ساخته می شد

مدیر اجرایی پروژه:«قرار است» به طور رسمی از اهالی عذرخواهی کنیم

مصلای نیشابور درضلع جنوبی مسجد جامع با ۳۵۰۰متر زیربنا و با اعتباری حدود ۲۵۰میلیون تومان آغاز و با تامین اعتبار از سوی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه، اداره اوقاف و کمک های مردمی از اردیبهشت ۹۱ در حال ساخت می باشد. به نظر می رسد علی رغم نیاز شهر به احداث مکانی وسیع تر برای برگزاری مراسم گوناگون مذهبی؛ متولیان احداث مصلی باید با دور اندیشی، نگاهی به آینده،بافت تاریخی محله و استفاده از تجارب کلان شهرهایی چون تهران؛ لحاظ کردن حقوق ساکنان محل و بار ترافیکی مرکز شهر مبادرت به احداث آن می کردند. احداث این مکان مذهبی مشکلاتی را سبب شده که تلاش کردیم در گفتگو با ساکنان و مسئولان به آسیب شناسی آن بپردازیم.

نارضایتی همسایگان مسجد

اجرای این پروژه نارضایتی و گلایه ساکنین کوچه ی غرب مسجد جامع را در پی داشته و آن طور که آنها می گویند برای شان مشکلات ترددی و آلودگی های صوتی شدیدی را به وجودآورده است. یکی از اهالی مشکل را این طور شرح می دهد: این خیابان به خاطر وجود چند خانه که ثبت میراث فرهنگی است اجازه عقب نشینی را نداشت ومسجد جامع هم که ثبت در آثار ملی ایران است، لذا نمی شود تغییری درآن ایجاد کرد، لذا مصلی هم در راستای مسجد جامع در حال ساخت است و از طرف دیگر یک طرفه بودن خیابان بیمارستان قمر بنی هاشم که افراد مجبورند به این خیابان وارد شوند باعث شده است که عملا در این خیابان فضایی پر ترافیک به وجود بیاید. مخصوصا در روزهای جمعه یا مناسبت ها که اتومبیل های پارک شده در دوطرف خیابان عبور از این گذرگاه را غیر ممکن می سازد و این مساله هنگامی بغرنج تر می شود که بیماری باید به بیمارستان برسد. حالا که این کار را شروع کرده اند حداقل باید به فکر آسایش مردم باشند و نگذارند مردم اذیت بشوند حداقل کاری که می توانند انجام بدهند یکطرفه کردن این خیابان است.

یکی دیگر از اهالی می گوید: تصور کنید در دوطرف این خیابان تنگ بدون توجه به علایم پارک ممنوع، اتومبیل هایی پارک شده اند و اتومبیل هایی از دو طرف در حال عبورند، عملا خیابان قفل می شود و حتی موتورسیکلت هم امکان عبور از اینجا را ندارد.

یکی دیگر از همسایگان مسجد می گوید: وقتی به یکی ازمسئولان پروژه اعتراض کردیم، گفت: اگر ناراحتید خانه های تان را بفروشید و از اینجا بروید.

آقایی می گوید: حتی نمی توانیم اتومبیل مان را از خانه خارج کنیم و یا وارد خانه شویم وای به روزی که بیمار هم داشته باشیم.

یکی دیگر از همسایگان که در همان نزدیکی مغازه ای هم دارد می گوید:یک سره صدای بلندگوهای مسجد می آید. در ایام عزاداری هم که مرتبا سر و صدا و رفت و آمد است. اگر اعتراض کنیم انگ ضد دین و مخالفت با نماز را به ما می زنند در صورتی که حرف ما چیز دیگری است. سر و صدای لودر و کامیون ها و خالی کردن بار که در نیمه شب انجام می شود هم امان مان را بریده است.

نمی توانیم بگوییم پروژه کی تمام می شود!

از موسوی مسئول اجرای پروژه مصلی در رابطه با اجرایی شدن پارکینگ طبقاتی و یک طرفه کردن این خیابان که ضروری می نماید، سوال کردیم که این طور پاسخ داد: سرمایه گذاران پیشنهادهایی برای ساخت پارکینگ داده اند. ولی با مسئولان طرح توسعه مسجد جامع به توافق نرسیده اند و برای یک طرفه کردن خیابان تقاضا کرده ایم اما مسئولیتش با شورای ترافیک است که هنوز به نتیجه نرسیده اند و دررابطه با گلایه های ساکنین هرچند ما سعی می کنیم مراعات کنیم، اما ساخت هر پروژه ای در داخل شهر این مشکلاتی را دارد و «قرار است» به طور رسمی از اهالی عذرخواهی کنیم.

موسوی در رابطه با چگونگی تامین اعتبار این پروژه گفت: ما ابتدا با ۲۵۰میلیون تومان اعتبار، این طرح را شروع کردیم و تا الان با جمع آوری حدود یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان کمک های مردمی در حال ادامه ی ساخت مصلی هستیم و به دلیل اینکه اعتبار ما مشخص شده نیست و عمده اش از کمک های مردم است، نوسان دارد نمی توان گفت چه زمانی این پروژه به اتمام خواهد رسید و هنوز فاز اول آن در حال اجراست.

اجرای نادرست یک ضرورت

محمد کاظم رجایی امام جمعه موقت نیشابور همچنین در پاسخ به این سوال که آیا ساخت مصلی در نیشابور ضرورت دارد، گفت: ساخت مصلی ضروری است و مسجد جامع پاسخگوی افرادی که برای نماز جمعه به مسجد جامع می آیند نیست و باید در سرما و گرما در محوطه ی مسجد نماز بخوانند اما بهتر بود از اول در جایی خلوت تر مثلا در نزدیکی دانشگاه آزاد و با بهره گیری از زمینهای دولتی و در ابعادی بزرگتر ساخته می شد تا در آینده هم به مشکل کمبود جا برخورد نکنیم. اما بهتر بود که از اول این کار انجام می شد و الان دیگر نمی شود کاری کرد.

حالا چه می توان کرد؟

پرسشی که برای ما به وجود آمده این است که ساخت مصلی در مرکز شهر و خرید زمین های گران قیمت مجاور مسجد جامع چه توجیهی داشته است؟ حال که به اذعان برخی مسئولان، این طرح بدون کارشناسی های دقیق و همه جانبه به اجرا درآمده است، برای کاهش مشکلات آینده چه می شود کرد؟ به نظر می رسد که مهمترین اقدام برای توسعه مسجد جامع و رفاه نماز گزاران ایجاد پارکینگ طبقاتی در ضلع غربی مسجد باشد، اقدامی که مرحوم فرهمند نکو فرماندار دوره ی اصلاحات با خرید زمین ضلع غربی در پی آن بود. علاوه بر آن حفظ بافت تاریخی محله ی مسجد جامع باید مورد توجه باشد که به نظر می رسددر احداث این مصلی مورد بی مهری قرار گرفته و تبعاتی را برای شهروندان بوجود آورده است. آیا اتمام طرح مصلی در جوار مسجد جامع نیشابور، پایان مشکل است یا آغازی بر دردسر ها و ایجاد یک گره کور ترافیکی با سایر مشکلات برای مرکزیت بافت قدیم نیشابور؟

الهام صادقی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.