زیر و بم های انتخاب یک فرماندار , فرماندار نیشابور در آستانه ی معرفی

رضا مهرداد

روزنامه نگار و کارشناس ارشد علوم سیاسی

 

در یک ماه گذشته از زمان اعلام قطعی استعفای مظفری ازسکانداری مقام عالی سیاسی – اجرایی نیشابور؛ تعیین تکلیف جانشین وی هر روز شاهد برافتادن پرده ای تازه بوده است. اما کم کم ابهام ازافق این تصمیم در حال رفع شدن است. آخرین خبرها حاکی از آن است که استاندار درباره اغلب گزینه های معرفی شده به جمع بندی نسبتا جامعی رسیده و تصمیم بر رد یا تایید گزینه ها و اعلام برآورد نهایی به وزارت کشور از بوته ابهام خارج شده است.

طرح این همه نام های آشنا و ناشناس و بازی های رسانه ای و ورود افراد مختلف اعم از ذی ربط و بی ربط، تصمیم گیری نهایی را برای استانداری و وزارت کشور دشوار کرده بود.

اینک اما خبرهای دریافتی حکایت از این دارد که«رضائیان» با پذیرش مسئولیت مدیرعاملی شرکت «شستا»؛ از لیست گزینه های مطرح قبلی حذف شده است . با حذف وی در حال حاضر گزینه ی نهایی به اعلام قطعی نزدیک شده است.

بنا به اظهارات منابع آگاه و موثق، علیرضا صانعی و رضاغرویان تقریبا تمام مراحل تکمیل پرونده را پشت سر نهاده اند، اگر چه در صورت عدم معرفی گزینه های نهایی درهفته آتی، احتمال آن که همزمان نام  داود کمیلی پور ومسعود توفیقی نیز روی میز قرار گیرد، وجود دارد.

طرح گزینه های متعدد وتغییرات لحظه ای درترکیب این گزینه ها، اگر حاکی از نوعی استیصال در تصمیم گیری نباشد، چابکی استانداری و وزارت کشور را زیر سوال می برد.

به نظرمی رسد دخالت ها ی افراد و جریانات مسئول وغیرمسئول واختلاف نظر نمایندگان در این موضوع ؛ مدیران استانداری را در شرایط  دشواری برای تصمیم گیری قرار داده است. در این میان آن چه از نظر دورمانده است «منافع» و «فرصت» هایی است که برای نیشابوریان در حال از دست رفتن است.

از یک سو با عنایت به فرصت های برباد رفته ی نیشابور درحوزه های مختلف و نارضایتی افکار عمومی از وضعیت به وجود آمده؛ نمایندگان فعلی تلاش نمودند راه را بر اختلافات ببندند و از این حیث در ماه های گذشته موفق بوده اند اما به نظر می رسد تک روی یکی از نمایندگان در این فقره؛ بدون توجه تغییرات جدی ذائقه ی سیاسی مردم که نتیجه ی آن درصندوق های رای سال ۱۳۹۲  و ۱۳۹۴ نمایان شد؛ توافق آنان بر یک گزینه را سخت نموده است.

از سوی دیگرجریانات سیاسی وغیر سیاسی همسو وغیرهمسو با سیاست های دولت مستقر؛ درآستانه ی انتخابات مهم سال ۱۳۹۶ ؛ حضور فرمانداری از جنس خود را طلب می کنند.

منتقدان دولت که شکست خود در انتخابات ۱۳۹۴  را نه به علت تغییر ذائقه سیاسی مردم و پاسخ منفی آنان به کاندیداهای شاخص محافظه کار؛ بلکه  ناشی از حضور فرمانداری توانمند وانتخاباتی کم حاشیه می دانند، به دنبال حضور فرمانداری هستند که بیشتر در زمین آنان بازی کند و پل پیروزی آنان به ویژه درانتخابات شورای آتی بوده و بدشان هم نمی آید که انتخاب فرماندار، ناامیدی و دلسردی حامیان و رای دهندگان به دولت روحانی را هم در پی داشته باشد.

اعتدال گرایان عمدتا دل در گرو موفقیت دولت تدبیر وامید، به ویژه در نیشابور دارند. اگرچه آن ها نیز با نگاهی به انتخابات آتی، برگزاری انتخاباتی بدون تنش و بی حاشیه، نظیرآن چه در اسفند ۹۴ اتفاق افتاد، را خواهان اند. این دسته پیروزی خود را درگسترش اعتماد شهروندان به صندوق رای، مشارکت گسترده و حداکثری آنان درانتخابات شورا و ریاست جمهوری می بینند و بنابراین خواستارحضور فرمانداری توسعه گرا، مقتدر، کاربلد، پای بند به قانون و معتقد به خرد جمعی هستند تا در سایه ی حضور اوشاهد حضور اراده ی مردم در تعیین سرنوشت خودشان باشند.

فراتر از فعالین سیاسی شناخته شده و ناشناخته ی شهرستان؛ برخی افراد و باندهای نامرئی وعمدتا زیاده خواه وشاید دلواپس شهرستان هم با تکیه برادبیات دل نگران خود و با استفاده از کانال های ارتباطاتی خود سعی درمشوش کردن ذهن مسئولان و تاثیر گذاری درانتخاب آنان دارند.

در این شرایط هر چند به نظرمی رسد اختلاف نظر جدی نمایندگان نیشابور و فیروزه ومعیارهای متفاوت فعالان سیاسی نیشابور در زمینه های مختلف و به ویژه کم توجهی منتقدان دولت فعلی به منافع شهروندان و توسعه ی نیشابور؛ تصمیم گیری درخصوص انتخاب فرماندار را برای مسئولین استانداری  و وزارت کشور تا حدودی دشوار نموده بود.

به نظر می رسد با تلاش های حامیان دولت در شهرستان، گردن نهادن منتقدان به خواسته ی مردم برای تغییر و پای بندی آنان به توسعه ی پایدار نیشابور در کنارتدبیر مدیران ارشد استان و وزارت کشور به زودی نیشابور سکاندار خود را بشناسد و روند تغییرات مثبتی  که در دو سال اخیر آغاز شده، متوقف نشود.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.