زورگویی به همه آسیب می رساند ( کلبه کتاب )

مهدی کاکولی

درود! به بخش کتاب و کتابخوانی در نشریه خیام نامه خوش آمدید! چندوقتی بحث «ژن خوب» حسابی داغ شده بود. ماجرا از صحبت های پسر آقای عارف شروع شد که موفقیت های خود را به ژن خوب ربط داد و بعد هم کلی جنجال به پا شد و در مطبوعات و فضای مجازی کلی طنز و لطیفه ساختند و کار به خندوانه هم کشید! اما هفته گذشته در کانال تلگرامی کلیدر هم یک پرسش مطرح کردیم. این که آیا ریاکاری و ظاهرسازی ایرانیان هم ژنتیکی است؟! درواقع اصل سوال از پژوهشی آغاز شد که بر اساس یافته های آن، تفاوت قابل توجهی میان ظاهر و باطن مردم ایران وجود دارد. دکتر محمود سریع القلم در ادامه همان پژوهش می نویسد: «این که شهروندان ایرانی از کودکی می آموزند با پنهان ساختن خواسته های واقعی، افکار، دارایی ها و ارتباطات خود، به تدریج از یک شخصیت مخفی درونی و یک شخصیت ظاهرالصلاح بیرونی برخوردار شوند، امری ژنتیک نیست بلکه نتیجه وضع اجتماعی و ساختارهای عمومی است، کما این که ایرانی مقیم آلمان یا فرانسه یا ژاپن این گونه رفتار نمی کند و دارای یک شخصیت است و همه او را با همان شخصیت واحد می شناسند؛ زیرا معرفی افکار و گرایش های واقعی فرد در آن جوامع، پی آمد اجتماعی و امنیتی ندارد.» این مطلب در کتاب «فرهنگ سیاسی ایران» تالیف دکتر سریع القلم آمده است که انتشارات فرزان روز منتشرش کرده است. مولف در ادامه به این نکته ی جالب و تاسف بار هم اشاره می کند که بخشی از این ویژگی ها از نظام آموزشی یک کشور حاصل می شود. متاسفانه در بحث های سیاسی این روزهای کشور ما به بهبود نظام آموزشی توجه چندانی نمی شود و همان طور که می بینید بیشتر جنجال های تشکیل کابینه مربوط به وزارت خانه های سیاسی و اقتصادی است.

یک کاسه سوپ جوراب بوگندو!

بسیار خوب! تا زمانی که نظام آموزشی مان همین است بهتر است پدر و مادرها خودشان دست به کار شوند و کودکان را به مطالعه کتاب های غیر درسی تشویق کنند. این هفته برای بخش کودک و نوجوان یک کتاب متفاوت معرفی می کنیم. کتابی با عنوان: «رفیق از زورگوها نترس! شجاع باش» که در مجموعه ای به نام مدیریت هوش هیجانی منتشر شده است. سطرهایی از این کتاب را با هم می خوانیم:

چطور میتوان یک انسان شریف بود؟ شریف بودن در هر فردی از یک شرط آغاز میشود. این شرط که خود او بخواهد کار اشتباهی را اصلاح کند. (قلدری کار اشتباه و بدی است.) تو می توانی آن شخص شریف باشی. افراد شریف نکات مشترک خاصی با هم دارند. آن ها: ملاحظهکار هستند. (آنها به خواستهها و نیازهای دیگران توجه میکنند.) عاطفی هستند. (به عواطف و احساسات دیگران اهمیت میدهند.) مفید هستند. (دوست دارند به دیگران کمک کنند.) مهربان و بخشنده هستند. (آنها برای دیگران کارهای خوب انجام میدهند زیرا انجام کارهای خوب، احساس خوبی به آنها میدهد.) شجاع هستند. (آنها در مقابل مشکلات میایستند حتی اگر بترسند.) خطر پذیرند. (آنها دوست دارند برای کمک به دیگران خطرهای مثبت را به جان بخرند.)

اگر تعدادی از این خصوصیات را داری بسیار عالی است. اما اگر تا به حال هیچ یک از این خصوصیلت را نداشتی عیبی ندارد. میتوانی این خصوصیات را در خودت پرورش بدهی! چطور؟ یک راه، تقلید از خصوصیات رفتاری کسانی است که تو آنها را تحسین میکنی. یک راه دیگر آن است که خودت را با آن خصوصیات تصور کنی. هرچه تعداد دانش آموزان شریف در مدرسه بیشتر شود، قدرتشان هم بیشتر می شود تا در مقابل زورگوها بایستند. مثل این است که نوعی تیم فوتبال بچه ها را تشکیل بدهید. اگر تیم شما فقط یک یا دو بازیکن داشته باشد بازی را می بازید. هرچه بازیکنان بیشتری داشته باشید، تیم قوی تری دارید. زورگویی به همه آسیب می رساند، ازجمله کسانی که کنار می ایستند و فقط نگاه می کنند. به آن ها کمک کن متوجه بشوند که قلدری به بدی و نامطبوعی یک کاسه سوپ جوراب بوگندو است!

***رفیق… از زورگوها نترس! شجاع باش / فلیس کافمن گوداشتاین و الیزابت وردیک / ترجمه ژاله نوینی / نشر ایرانبان / قیمت:۷۵۰۰ تومان

مجنونیابی در شهر

و سرانجام با پیشنهاد هر هفته مان برای پیوستن به کانال تلگرامی کلبه کتاب کلیدر به نشانی @klidar به شما بدرود می گوییم. البته همان طور که داریم خداحافظی می کنیم این تیتراژ پایانی ما را هم بخوانید که از کتاب «اتفاق» قاسم صرافان انتخاب کرده ایم و نشر نیماژ منتشرش کرده است:

خواب اگر از چشمتان میگیرد، از بیتابی است

شعرهایم، شرح حالِ سالها بیخوابی است

دل به دل باید رسد، فرقی ندارد در کجا

آسمانِ عاشقان، هرجا که باشند آبی است

شعر، درگیر است در تصویر و مضمون یابیش

کار عشق اما میان شهر، مجنونیابی است

از شب تاریک و بیم موج، با عاشق نگو

ناخدایی ماهرو دارد، شبش مهتابی است

ما که از اهل نظر، از هر که پرسیدیم، گفت:

در نظر، اینجا گناهی نیست، استصوابی است

با دعای عاشقان، باید بگرید آسمان

 

این سرابآباد، تنها غفلت از بیآبی است

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.