زنگ خطر برای خانواده های نیشابوری: از جشن طلاق تا فروش«ترامادول» در برخی سوپرمارکت ها

zang khatar

در جریان یکی از گزارش های همیشگی، خانمی جوان که صورتش را با چادر پوشانده بود پس از اطلاع از این که خبرنگار هستم، از همسر معلول  دارای مدرک فوق دیپلم خود در خانه سخن گفت و از اینکه مخارج شان تنها با ۹۰ هزار تومان یارانه می گذرد و از اینکه یک سال است گوشت نخورده اند.  از این که دیگر به آخر خط رسیده است. در بین صحبت هایش از کمک های اندک بهزیستی گفت که فقط نمی گذارد به خودکشی فکر کند.

این گفت و گو بهانه ای می شود که نزد رئیس اداره بهزیستی بروم اما گویا درد دل او نیز کمتر مددجویان نیست. از اعتبارات کم دولتی و کاهش کمک های خیرین می گوید و معضلاتی که به طرز نگران کننده ای گریبان مردم را می فشارد و بار سنگینی که تنها بر دوش این اداره نهاده شده است.

خیریه هایی با اهداف سیاسی و مالی!

رئیس اداره بهزیستی با اظهار تاسف از اینکه با افزایش مراکز خیریه مختلف کمک های مردمی به بهزیستی خیلی کم شده است، تصریح کرد: قبلا فقط بهزیستی مجوز خیریه می داد اما الان ارگان های دیگر به راحتی مجوز می دهند و این باعث می شود که نظارت درستی بر این خیریه ها نباشد و شاید هدف خیر هم محقق نشود و متاسفانه، با وجود نیت خیر در بسیاری از این موسسات،مواردی هم هست که موسسات «مردم نهاد» با اهداف سیاسی و حتی مالی(!) تشکیل می شود.

علیزاده با بیان اینکه پروسه اعطای مجوز خیریه از سوی ما ساده نیست، افزود: یک سال طول می کشد تا اعضای هیئت مدیره را شناسایی کنیم و از اهداف واقعی آنها مطمئن شویم. چنین مراکزی دفاتر مالی دارند و نظارت کامل مالی می شوند.وی نمونه هایی از موسسات خیریه را نام برد که با وجود شهرت و تعدد مراکز ، از بهزیستی مجوز ندارند و فعالیت های شان نیز شفاف نیست.

علیزاده همچنین از نیاز شدید بهزیستی به کمک های مردمی سخن گفت و افزود: برخی از کسانی که به صورت فردی درخواست کمک از خیرین می کنند، گاهی قصد اخاذی دارند و این درحالی است که مددجویان ما کاملا شناسایی شده هستند و مطمئن ترین پایگاه کمک رسانی مردم همین جاست.

این مقام مسئول ضمن بیان اینکه بهزیستی را خیلی ها نمی شناسند و فعالیت های آن را به توانبخشی محدود می کنند، اظهار داشت:این سازمان از قبل از تولد و ابتدای ژنتیک تا زمان مرگ به افراد خدمت رسانی می کند و بیش از ۱۵۶ نوع فعالیت دارد. علیزاده از جمله موارد مربوط به بهزیستی را دختران خیابانی، بچه های بی سرپرست و بدسرپست، طلاق، اعتیاد و کودکان کار ذکر کرد و افزود: به عنوان مثال مددرسانی بیماران روانی مزمن به دلیل اینکه هیچ ارگانی این افراد را تقبل نمی کند عملا بر دوش ماست؛ آن هم بدون اعتبار!

وی از وجود ۴۰۰ تا۵۰۰ بیمار روانی مزمن در بهزیستی نیشابور خبر داد و اضافه کرد: اینها هر لحظه ممکن است به مددکار ما آسیب بزنند و حتی اگر قتل هم انجام دهند مجرم محسوب نمی شوند.

علیزاده از اضافه شدن هفته ای دو الی سه پرونده به پرونده های بهزیستی خبر دادو تصریح کرد: به عنوان مثال هر کودک بدسرپرستی که پذیرش می کنیم لااقل ماهی ۴۰۰ هزار تومان برای ما هزینه بر است.

اورژانس اجتماعی ماهانه صد مراجعه دارد

وی در پاسخ خبرنگار ما درباره نقش و وظیفه اورژانس اجتماعی ۱۲۳ هم سخن گفت. این اورژانس شامل رسیدگی به کودک آزاری، همسر آزاری، طلاق، زنان خیابانی و مواردی از این دست است که ماهانه حداقل صد مراجعه کننده دارد.

علیزاده در رابطه با نحوه کار این اورژانس با بیان اینکه به محض تماس با شماره ۱۲۳این خط بلافاصله به کارشناس وصل می شود افزود: سعی بر این است که مشکل در همان لحظه و با مشاوره حل شود و در صورت نیاز به مشاوره بیشتر مددکاران ما در محل حضور پیدا می کنند و در صورتی که نیاز باشد فرد را به مرکز ارجاع می دهند.

وی در توضیح بیشتر در این باره با بیان اینکه به طور کلی این اورژانس در بحث مداخله در بحران فعالیت دارد، تصریح کرد: مثلا در مورد گزارش کودک آزاری، تیم مراجعه کننده از سوی بهزیستی از طریق دادستان وارد عمل شده و در صورتی که تذکر و تعهد جواب نداد کودک را به مراکز تحت نظارت بهزیستی ارجاع می دهند. زن های خیابانی نیز معمولا از طریق کلانتری شناسایی می شوند و به مرکز ما ارجاع داده می شوند. این زنان دو دسته اند: یا زنان عفیفی هستند که به هر دلیل از خانه فرار می کنند و به جای اینکه به افراد نابابی برخورد کنند و کل مسیر زندگی شان تغییر کند به این اورژانس به عنوان مکانی امن مراجعه می کنند ودر مرکز به همراه مربی نگهداری می شوند تابه کمک دادستان مشکلاتشان باخانواده حل شود و دسته دیگر زنانی هستند که مشکل اخلاقی دارند و خانواده ای هم ندارند که به مرکز مخصوص خود در مشهد اعزام می شوند.

نیشابور ۶ سال است که اورژانس اجتماعی دارد. نمودش هم دو خودروی است که بسیاری از شهروندان آنها را در سطح شهر دیده اند. یکی دور میدان ایران و دیگری باغ امین اسلامی. علیزاده میس گوید این خودروها هفته ای یک بار هم در مناطق پُرخطر چرخش می کنند.داخل ماشین یک روانشناس و یک مددکار حضور دارند و افراد مراجعه کننده مشاوره می گیرند و در صورت نیاز به مرکز ارجاع داده می شوند؛ این مراجعه می تواند به صورت مراجعه خود فرد یا گزارش همسایه ها و یا کلانتری و مقام قضایی باشد.

وی بیان داشت: بسیاری از مراجعین ما که به دلایل مختلفی از جمله خیانت زن و شوهر و عدم علاقه مندی دچار مشکل هستند با مشاوره های رایگان مددکاران ما به زندگی مشترک برگشته اند.

علیزاده افزود:اورژانس اجتماعی ما به دلیل کمبود اعتبار فقط در وقت اداری فعال است ولی خارج از ساعت اداری نیز تماس ها به مرکز استان وصل و رسیدگی می شود.

جشن طلاق!

وی در مورد آمار بالای طلاق در کشور و شهرستان با بیان اینکه متاسفانه قبح طلاق در کشور ما ریخته است و جدیدا جشن طلاق هم می گیرند،دلایل طلاق را مسایل اقتصادی، اعتیاد، عدم علاقه، عدم ارضای عاطفی و جنسی طرفیندر رابطه زناشویی وشبکه هایی دانست که به گفته وی ارتباطات غیر رسمی را طبیعی جلوه می دهد.

رئیس اداره بهزیستی با اذعان به اینکه این ضعف ماست که نتوانستیم با این فرهنگ غنی،جایگزین خوبی برای چنین برنامه هایی داشته باشیم، تصریح کرد: الان هم اگر به فکر نباشیم دیر می شود؛ یک جوان بیکار اوقات فراغت خود را چگونه باید پُر کند؟ حداقل آن این است که برود در پارک بنشیند و قلیان بکشد. علیزاده از کمبود سالن های ورزشی، پارک و تفریح گاه های مختلف انتقاد کرد.

ترامادول در سوپرمارکت ها

وی در مورد معضل اعتیاد نیز ضمن اشاره به اینکه در برخی سوپری ها قرص های ترامادول و اعتیاد آور به راحتی به فروش می رود، افزود: جدیدا قرصهایی وجود دارد که جوانان به اشتباه برای تمرکز در درس خواندن مصرف می کنند در حالیکه این قرص ها برای کودکان بیش فعال تجویز می شود وبرای افراد عادی اعتیاد آور است.علیزاده با ابراز تاسف ادامه داد: سن اعتیاد بسیار پایین آمده و به کودکان رسیده است و زنان شهرستان را نیز گرفتار کرده است. وی از نیاز به ایجاد کمپ ترک اعتیاد زنان در نیشابور خبر داد.وی تأکید کرد: همه خانواده ها و مسئولین باید بدانند اعتیاد پشت در خانه های همه ما هست و یک ارگان به تنهایی نمی تواند از پس آن برآید.

علیزاده در رابطه با معضل کودکان کار نیز اظهار داشت: با هماهنگی دادستان ۳۵ کودک کار در نیشابور جمع آوری شدند و پس از بررسی خانواده ها، در صورت نیازمند بودن تحت پوشش بهزیستی قرار می گیرند و در غیر این صورت تعهد لازم را خواهند داد. وی ادامه داد: برخی از این کودکان ماهیانه تا ۸۰۰ هزار تومان درآمد دارند! چراکه مردم از سر دلسوزی مثلا دستمال دویست تومانی را هزار تومان از اینها می خرند و به همین دلیل خانواده های اینها با سوءاستفاده از کودکان شان آنها را وادار به چنین کارهای کاذبی می کنند.

علیزاده تأکید کرد: خواهش من از مردم این است که از اینها خرید نکنند و حال و آینده این کودکان را به خطر نیندازند چراکه وقتی این کارها درآمدی نداشته باشد ریشه کن خواهد شد. وی طرح توزیع میوه و غذا بین این کودکان را نیز کار غلطی دانست چراکه باز هم موجب ترغیب شان برای ادامه کار می شود.

همکاری پایین ادارات با بهزیستی

وی از جمله مشکلات بهزیستی را عدم همکاری برخی ارگان ها و ادارت با این مرکز عنوان کرد و افزود: چندین سال است که از سازمان تربیت بدنی درخواست کردیم برای معتادین بهبودیافته هفته ای یک ساعت سالن در اختیار قرار بدهند. ولی حرف ما روی زمین مانده است و گفته اند به دلیل برون سپاری امکان آن فراهم نیست.

زکات بی زکات!

علیزاده همچنین ادامه داد: در جلسات زکات بارها عنوان کردم که درصدی از این مبالغ به بهزیستی با ۱۳ هزار خانوار تحت پوشش تعلق بگیرداما ریالی از آن تعلق نمی گیرد. وی افزود: به گفته رئیس کمیته امداد ماهی ۲۰۰ میلیون تومان فقط از صندوق های صدقات آنها جمع آوری می شود در حالیکه اداره ما در کل سال چنین مبلغی ندارد و اعتبار سال گذشته ما به صد میلیون تومان هم نمی رسید!

رئیس اداره بهزیستی از دیگر مشکلات مددجویان را نیاز به ضمانت لااقل دو کارمند برای دریافت وام اشتغال برشمرد که به گفته وی بسیاری از این خانواده ها چنین ضمانت هایی ندارند.

علیزاده با ابراز امیدواری نسبت به برنامه های فرماندار برای نیشابور از جمله اقدامات بهزیستی راتشکیل تیم هایی برای آموزش مهارت های زندگی و پیشگیری از اعتیاد در محلات پُرخطر نام برد که با کمک معتمدین محل برگزار می شود و همچنین از تلاش بهزیستی برای پیشگیری ازمعلولیت های مادرزادی با آموزش های دوران بارداری گفت.

این مقام مسئول با بیان اینکه  ۱۳۶ مهد کودک بهزیستی در روستا و شهر با ظرفیت بیست و پنج تا صد نفر درحال خدمت رسانی به کودکان است، افزود: کودکان در این این مهدها به خصوص در مناطق کم برخوردار یک وعده غذای گرم و سالم در روز دریافت می کنند.

علیزاده همچنین از ۵ مرکز شبانه روزی سه مرکز پسرانه و دو مرکز دخترانه به تفکیک زیر ۱۵ سال و بالای ۱۵ سال خبر داد و تصریح کرد: قبلا هر مرکز بالای صد نفر پذیرش داشت ولی در راستای ایجاد «شِبه خانواده» برای این کودکان این تعداد به حدود بیست نفر در هر مرکز رسیده است و توانستیم با هماهنگی دادستانی بسیاری از این کودکان را به خانواده های سببی و نسبی قابل اعتماد شان با نظارت بهزیستی بسپاریم و امکان رسیدگی بهتر به کودکان مرکز فراهم شده است.

فرزندخواندگی و کودکان بی سرپرست

وی در پاسخ به چگونگی بحث فرزندخواندگی توضیح داد: فرزندخواندگی دو نوع است، یک نوع خانواده ای که برای سرپرستی دائم اعلام آمادگی می کنند و شش ماه به عنوان امین موقت تحت نظر مددکار بهزیستی قرار می گیرند و به لحاظ تمکن مالی و فضای روانی خانوادگی مورد بررسی قرار می گیرند تا صلاحیت شان محرز شود و نوع دیگر نیز به صورت حامی هستند که کودک را به لحاظ مالی و عاطفی مورد حمایت قرار می دهند.

علیزاده از دیگر خدمات بهزیستی را وجود تسهیلگران میانی و محلی نام برد که معلولین روستاها را با کمک دهیاری و بهداشت شناسایی کرده و بدون مراجعه مددجو مشکل ش را حل می کنند تا هزینه رفت و آمد به شهر نیز از دوش مددجو برداشته شود.

وی از تعبیه دستگاه غربال گری شنوایی توسط بهزیستی در بیمارستان ها خبر داد که تمام نوزادان به محض تولد مورد معاینه قرار می گیرند و در صورت تشخیص مشکل می توان با کاشت حلزون مانع از ناشنوایی کودک شد.

علیزاده از دیگر اقدامات بهزیستی را اداره ۵ کمپ ترک اعتیاد، تحت حمایت قرار دادنخانواده های بهبود یافته گان و نیزمشاوره پیش از ازدواجنام برد و افزود: مشاوره به زوجینی که درخواست «طلاق توافقی»دارند در دستور کار ما قرار گرفته است. چراکه از نظر مابدترین نوع طلاق است و طرفین حاضرند از تمام حق و حقوقات خود بگذرند و فقط  جدا شوند. در این مورد نیز یک چهارم موارد با مشاوره متخصصین ما به زندگی مشترک بازگشته اند.

وی از معلولی سخن گفت که در روستای شوررود با ۲ میلیون تومان وام اشتغال، صد جوجه بوقلمون خرید که ۹۹ تای آنها بزرگ شدند و در سه ماه به بیست کیلو رسیده بودند و این فرد علاوه بر اینکه درخواست قطع مستمری خود را کرده است برای تعدادی از اهالی روستای خود نیز اشتغال ایجاد کرده است.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.