زنی از جنس شکلات

سینما و زنان

فروغ خراشادی

12«شکلات»  اقتباسی از رمان جوآن هریس، اثری درام، اجتماعی و عاشقانه از لاس هالیستروم است.

« وین» زن شکلات ساز با بازی « ژولیت بینوش» بانویی با لباس های رنگین و چهره ای بشاش و مصمم با دختر کوچکش، در شرایطی پا به شهر می گذارد که دوره ی پرهیز و روزه داری ست. او که بر کیش مردم شهر نیست، کارگاه و فروشگاهش را زیر چشمان نکته سنج و متعصب «جناب کنت» ،شهردار ،افتتاح می کند .

وین ، با رفتار دوستانه و شکلات های خوشمزه، دوستانی به دست می آورد، اما خشم شهردار را هم بر می انگیزد! آخر او از آن دست زن هایی ست که چشم به افق های باز دارد و از قضا، جناب کنت را به یاد همسرش  می اندازد همسری که او را ترک کرده  … وین به سنت های دست و پا گیر آیینی- اجتماعی بی توجه است، خاکستر مادر مایایی( مکزیکی) اش را در چمدان گذاشته، دست دخترش را می گیرد و  سفر می کند تا مردم را با شکلات هایش دگرگون کند، طعم زندگی را به آنان بچشاند و باز، همسفر باد شمال، به جایی دیگر برود… در شهری که غیبت و بدگویی، ابزار کنترل دیگران است، رفتار ها قالبی و خشک است و هر هفته در خطابه ی روز یک شنبه، برای شهروندان، به مدت یک هفته خوراک فکری آماده می شود، وین نماد تغییر است. او می داند ترس از قضاوت های بی رحمانه، مردم را به شدت محافظه کار و دو رو کرده است، پس خودش رفتاری شفاف و بی پروا  در پیش می گیرد؛ حتی هنگامی که کولی ها در ساحل رودخانه پهلو می گیرند، تنها اوست که به رغم اخطارهای شهرداری و کلیسابا شکلات های سحر انگیزش،  به آنان خوش آمد می گوید.

شهردار که دوره ی روزه داری سختی را سپری کرده، درست در شب عید پاک و چند ساعت قبل از پایان پرهیز، در حالی که به ویترین شکلات فروشی آسیب می زند، وحشیانه شکلات می خورد…

در عوض، زنی که همیشه مورد تهمت و تهاجم کنت بوده است، آبرو داری می کند، کشیش را تحت تاثیر قرار می دهد، صلح و پذیرش را به شهر می آورد و این گونه است که خودش هم به آرامش می رسد و همان جا می ماند…

وین زنی ست که به کارش و مردم عشق می ورزد. در برابر هجمه ی فیزیکی و روانی، می ایستد، برای انسان ها، فارغ از نژاد و تبارشان، احترام می گذارد، حیوانات را دوست دارد و از شکلات برای عشق و احترام کمک می گیرد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.