زنده باد مخالف من

حبیب ا…قربانی

کارشناس ارشد مطالعات جهان

برای ایران ، به سوی روشنایی

مردم ایران و از جمله شهروندان محترم نیشابور با انتخاب خردمندانه و غرور آفرین دوازدهمین رئیس جمهور کشور نام اردیبهشت را چون خرداد پر ازحادثه در تاریخ ماندگار کردند. روند رو به رشد رواج عقلانیت در انتخاب سیاسی که با رای به حسن روحانی در خرداد ۱۳۹۲ احیا شده و با حماسه ی «تکرار» در اسفند ۹۴ تقویت گردید، در ۲۹ اردیبهشت نقطه ی پایانی بود بر شعارهای عوام فریبانه ی کسانی که در رسیدن به قدرت، از هر چیزی حتی مقدسات به عنوان ابزار استفاده کرده و می کنند. در واقع انتخاب مردم ایران در همه پرسی دوازدهمین دوره ی ریاست جمهوری بیش از همه رای به تداوم عقلانیت و  به سوی روشنایی در اداره ی جامعه است.

در ایران امروز رشد آگاهی و شناخت مردم نسبت به رموز امور مختلف زندگی اجتماعی و سیاسی، سیاستمدارانی را مورد وثوق قرار می دهد که علاوه بر داشتن توانایی و تخصص با پرهیز از فریب به شعور مردم احترام بگذارند. تلاش روحانی برای بیان شفاف و بی پرده مطالبات ایرانیان در عرصه های مختلف، اقبال آگاهانه مردم را به ایشان افزایش داد و موجب خلق حماسه ای به یاد ماندی ۲۹ اردیبهشت در تاریخ کشور گردید. در حقیقت رای مردم ایران به روحانی رای به روشنایی و راستی و دانایی است. رای به روحانی آری بزرگ به محترم دانستن حق الناس در همه ی زمینه ها به ویژه حق دانستن است. ایرانیان با انتخاب روحانی، گفتمانی را برگزیدند که دانش و آگاهی را برای شهروندان به عنوان یک حق قبول دارد و به دنبال افزایش آگاهی مردم در تمام نقاط ایران است. افزایش اطلاعات و آگاهی راه فرصت طلبان برای سوء استفاده از اطلاعات ناقص مردم را بسته و از استثمار آنها جلو گیری می کند. رشد آگاهی مردم و واکسینه شدن ایشان در برابر ویروس بنیان برانداز وعده های بزرگ(دروغ های بزرگ) مهمترین وجه مشخصه انتخاب سیاسی مردم در ۲۹ اردیبهشت است.

با این حال انتخابات دوازدهمین دوره ی ریاست جمهوری ویژگی های منحصر به فرد دیگری نیز داشت. در این انتخابات دو جریان اصلی سیاسی کشور با تمام قوا وارد عرصه ی رقابتی شدند که در گذشته رقابت های سیاسی تا این حد سابقه نداشته است. اصلاح طلبان و اعتدال گرایان پیش از این ها نشان داده بودند که در مسائل کلان کشور با هم اختلافات ناچیزی داشته و به راحتی می توانند به نفع خرد جمعی و منافع ملی از نفع گروهی و شخصی خود عبور کنند. اما گروه های وابسته به طیف اصول گرا در انتخابات سال های گذشته نشان دادند نمی توانند به آسانی توافق کرده و به معرفی یک نامزد بسنده کنند. «جمنا» تلاش زیادی کرد تا در این دوره از منفعت جویی های گروهی جلوگیری کرده و اصول گرایان را در صفی واحد در برابر اصلاح طلبان قرار دهد. در آخرین همه پرسی، همه آمده بودند و با همه ی توان برای دست یابی به قدرت و یا تاثیر بر آن فعالیت می کردند.

میزان مشارکت مردم عموما یکی از وجوه اختلاف اصول گرایان و اصلاح طلبان است که در این دوره به طور ملموسی برجسته شد. بیشترین میزام مشارکت از اهداف راهبردی گروه های موسوم به اصلاح طلب است. اصلاح طلبان خواهان مشارکت همه ی مردم اعم از سن و جنس و قوم و نژاد و مذهب در انتخابات هستند.. ایران برای همه ی ایرانیان یکی از اهدافی است که نقطه ی مقابل برخورداری محفلی و باندی از منافع ملی است. دولت یازدهم در عمل نشان داد که به این اصل پای بند بوده و رضایت نسبی اقوام و اقشار متنوع ایران از دولت یازدهم اثبات کننده ی این ادعا است. دولت یازدهم حتی جریان فکری مقابل خود را از امکانات و مسئولیت ها محروم نکرد. به همین خاطر برخی بر دولت خرده می گیرند و سختی کار رئیس جمهوری مستقر را برای استمرار دولت خویش در مرحله ی دوم، محصول حضور مدیران دولت قبل در پست های کلیدی و نارضایتی هایی می دانند که با سنگ اندازی ایشان به وجود آمده است. در مقابل عده ای در قالب گفتمان اصول گرایانه، با دو قطبی کردن جامعه و تقسیم بندی آن به خودی و غیر خودی و القاب گوناگون، تلاش می کند در دوران مسئولیت، مزایا و منابع قدرت، منزلت اجتماعی و به ویژه ثروت را به سوی گروه های حامی خود سرازیر کند. اعضای این گروه ها به طور طبیعی نسبت به اکثریت جامعه در اقلیت هستند زیرا منابع محدود است و نمی توان همه را با توزیع ثروت و یا مسئولیت راضی نگه داشت. بنابراین اصول گرایان همواره در اقلیت خواهند بود و به دلیل در اقلیت بودن همیشه سعی خواهند کرد با اتکا به رای سنتی شان، گروه های خودی برخوردار و اقشار ضعیف نگاه داشته شده، به یاس و ناامیدی مردم نسبت به صندوق های رای دامن بزنند تا بتوانند به قدرت که مقدمه ی رسیدن به مزایای دیگر است دست یابند.

در نتیجه ی چنین سیاست هایی تبعیض و رانت و فساد نهادینه و شایسته سالاری فراموش می شود. نداشتن توانایی در اداره ی امور جامعه موجب گرایش مدیران به رفتارهای نمایشی و به قولی رزومه سازی می شود. کاهش بهره وری و در نهایت تعطیلی بنگاه ها و سازمان ها و کارخانجات بیانگر وجود فساد و تبعیض فراگیر در کشور است. در مقابل بخش بزرگی از نیروهای جوان و تحصیل کرده فرصت خدمت به هموطنان خود را نمی یابند و ایرانیان نمی توانند از هزینه ای که برای تربیت و آموزش آنها از بیت المال صرف شده است بهره ببرند. تبعیض مهمترین دلیل مهاجرت نخبگان است. به قول آقای ستاری فر، معاون منابع انسانی ریاست جمهوری با مهاجرت ۱۸۰ هزار نخبه در سال، به اندازه ی فروش سالیانه نفت، بودجه مملکت را دو دستی تقدیم کشورهایی کرده ایم که مدعی خصومت با آنها هستیم.

تفاوت دیگر دو جریان سیاسی اصول گرا و اصلاح طلب و در نتیجه تصمیم مردم به انتخاب دکتر حسن روحانی در انتخابات اخیر، موضوع روشنایی و ابهام در طرح اهداف و شعارها بود. «دولت مردم»، ۹۶ درصدی ها و … شعار «کار و کرامت» واقعاً شعار هستند. با مفاهیم کلی و چند پهلو نمی توان مردم را جذب خود کرد.  مردم مفهومی کلی است که اتفاقا در همه پرسی و با رای اکثریت مصداق واقعی آن مشخص می شود. هر گاه اکثریت مردم یک جامعه به گفتمان و جریانی رای می دهند، می توان اظهار کرد که مردم چنین تصمیم گرفته اند. متاسفانه سوء استفاده از واژه ی مردم و پیگیری خواسته ها و منافع باندی و محفلی خود با این ترفند شیوه ی مرسوم برخی از سیاستمداران ایران شده است. علاوه بر این «کار و کرامت» دو مفهوم کلی هستند که هر انسانی با توجه به تجربیات و زمینه ی فکری خود، تعریف منحصر به فردی از این واژه ها دارد. معمولا اصحاب سیاست های پوپولیستی، پس از رسیدن به قدرت تعریف شخصی خود را از آن ارائه کرده دنبال می کنند. بر عکس این شعارها دولت یازدهم با تصویب منشور «حقوق شهروندی»، به صورت دقیق و ثبت شده، مشخص نموده است که به دنبال روشنایی و رفع ابهام در ارتباط با حقوق مردم است. منشور حقوق شهروندی از مطالبه های اصلی مردم ایران است که امید است با همکاری سایر قوای کشور در دولت دوم حسن روحانی به لایحه و قانون تبدیل شده و همه ی گروه های سیاسی به روشنی بدانند که حاکمیت و مردم چه حقوق و تکالیف متقابلی نسبت به هم دارند. نگارنده، مانند تمام ایرانیانی که دل در گرو سربلندی و عزت همه ی ایرانیان فارغ از سن و جنس و رنگ و نژاد و مذهب، دارند انتخاب مردم در این همه پرسی را به سوی رفع ابهام و روشنایی جشن گرفته و برای ایرانیان آرزوی روزهای روشن تر دارد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.