زنان حق ورود به ورزشگاه را ندارند؟! قانون چه می گوید؟

بسام شوشی نسب

دبیر حزب مردم سالاری نیشابور

قانون اساسی به عنوان میثاق ملی هر کشور بیانگر تنظیم روابط حکومت و مردم می‌باشد همچنین نحوه تقسیم و تفکیک قوا و هماهنگی بین آنها را عهده دار است. بنابراین قانون اساسی چارچوب و ریل حرکت قطار حکومت بحساب می‌آید بر اساس آن حقوق شهروندی و تکالیف آحاد جامعه تعیین و مشخص شده است.  در قانون اساسی ساختاری پیش بینی شده است که در مسیر اجراء با تکیه بر آن، ابهامات و گره‌ها برطرف گردد.

دستگاه های اداری و تمام قوای یک کشورنیز موظف به اجرای قانون اساسی هستند و به هیچ عنوان حق عدول از آن را ندارند، در ایران نیز این موضوع مستثنی نیست. قانون اساسی تنها مجموعه ای از قوانین است که مستقیم با رای مردم تصویب می شود، این نشان از اهمیت موضوع دارد، از مجموع اصول قانون اساسی به دشواری می توان اصلی را یافت که قابل فهم برای عامه مردم نباشد این اصول چنان ساده نگاشته شده اند که عمدتا نیازی به تفسیر ندارند و با اندک فهمی از موضوعات عادی یک فرد می تواند به درستی مفهوم و غایت نظر آن را درک کند با ذکر این مقدمه کوتاه به سراغ موضوع اصلی می رویم.

اطلاعیه اداره ورزش و جوانان مبنی بر ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه انقلاب در جایگاه تماشاگر در مسابقات فوتسال به رغم حضورشان در مسابقات پیشین موجب شد به قانون اساسی سری بزنیم و موارد مرتبط را بیان کنیم.

بند ٩ از اصل ٣

رفع تبعیض های ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه در تمام زمینه های مادی و معنوی

اصل ٢٠

همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان تحت حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند.

بند ١ از اصل ٢١

ایجاد زمینه های مساعد برای رشد شخصیت زن و احیای حقوق مادی و معنوی او

اصل ۵۶

حاکمیت مطلق از آن خداست و هم او انسان را بر سرنوشت اجتماعی خویش حاکم ساخته و هیچ کس نمی تواند این حق الهی را از انسان سلب یا در اختیار منافع فرد یا گروهی خاص قرار دهد.

با عنایت به این اصول:

سوال اساسی ااین است که در مقابل این اصول مصرح از قانون اساسی چرا اداره محترم ورزش و جوانان اقدام به برخورد ناشایست با زنانی نموده است که در ورزشگاه حضور داشتند؟

آیا ممانعت از این حق، جرم نیست؟

در کدام یک از قوانین مصوب شده توسط مجلس شورای اسلامی زنان حق حضور در ورزشگاه را ندارند؟

در پایان ضمن درخواست از دادستان محترم شهرستان مبنی بر پیگیری سریع موضوع، نظر نمایندگان خصوصا نماینده خانم شهرمان را به اصل ۶٧ قانون اساسی جلب نموده و خواستار عمل به این اصل مطابق با قانون و تعهد در مقابل سوگندشان هستیم.

«من در برایر قرآن مجید به خداوند قادر متعال سوگند یاد می کنم و با تکیه بر شرف انسانی خویش تعهد می نمایم که پاسدار حریم اسلام و نگاهبان دستاوردهای انقلاب اسلامی ملت ایران و مبانی جمهوری اسلامی باشم ودیعه ای را که ملت به ما سپرده به عنوان امینی عادل، پاسداری کنم و در انجام وظایف وکالت امانت و تقوا را رعایت نمایم و همواره به استقلال و اعتلای کشور و حفظ حقوق ملت و خدمت به مردم پایبند باشم از قانون اساسی دفاع کنم و در گفته ها و نوشته ها و اظهار نظر ها استقلال، آزادی و تامین مصالح آنها را مد نظر داشته باشم.»

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.