رییس علوم پزشکی نیشابور در نشست خبری هفته سلامت: بیمارستان سوم در سربالایی نفس گیر؛ زمان اتمام: ۵ سال دیگر

 

طرح «هزار نیشابوری» هنوز انتظارات را برآورده نکرده

دخالت در زندگی خصوصی افراد پسندیده نیست، اگر کسی به کار من انتقادی دارد، بیان کند

رضا میرابی

 هشتم آوریل هرسال که مصادف با ۱۸ فروردین خورشیدی است به نام «روز جهانی بهداشت» نامگذاری شده است. رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور به مناسبت این روز، که در ایران به دلیل نزدیکی به تعطیلات نوروز، به هفته ابتدایی اردیبهشت ماه موکول شده است، در نشستی با حضور خبرنگاران از وضعیت بهداشت و درمان شهرستان سخن گفت.

دکتر محسن عظیمی نژاد در این جلسه که عصر شنبه، یکم اردیبهشت و در محل سالن جلسات دانشکده علوم پزشکی برگزار شد، با اشاره به هفته سلامت گفت: در سال ۱۹۷۸ سازمان جهانی بهداشت در قزاقستان، یک شعار واحد جهانی با عنوان «سلامتی برای همه، همه برای سلامت» معرفی کرد که این شعار ۴۰ سال است که به عناوین مختلف در حال تکرار است. امسال هم، روز جهانی بهداشت با عنوان “سلامت برای همه، در هر مکان” نامگذاری شده است.

او که راهبرد رسیدن به سلامت فراگیر را در تعهد مسئولین در توجه به این حوزه می داند، افزود: وزارت بهداشت و متولیان مسائل بهداشتی در کشور، حداکثر ۲۰ تا ۳۰ درصد می توانند در ارتقا سلامت کشور نقش داشته باشند و بقیه به عهده دیگر ارکان جامعه است. مهم ترین رکن در تغییر افکار و فرهنگ مردم، رسانه ها هستند.

وی گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم دولت مردان به حوزه بهداشت و درمان بسیار خوب توجه کردند که همین توجه عامل توسعه بود. امروز یکی از عظیم ترین دستاورد های دولت تدبیر و امید طرح تحول سلامت است.

پیشگیری از بیماری های خطرناک با رعایت عادت های غذایی سالم

رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور بخشی از سخنانش را به بیماری ها و عوامل کشنده رایج در ایران و راهبردهای پیش گیری از آنها اختصاص داده و اظهار کرد: امروز بیش از ۸۰ درصد مرگ و میرها در ایران مربوط بیماری های قلب و عروق، سرطان ها، حوادث و سوانح ترافیکی و بیماری های مزمن تنفسی است.

عظیمی نژاد ادامه داد: این عوامل که از آنها با عنوان بیماری های غیرواگیر یاد می شود با رعایت عادت های صحیح غذایی قابل پیشگیری هستند. میزان مصرف نمک، چربی و شیرینی جات را کاهش بدهیم. فشار خون، آسیب های کلیوی، نارسایی قلبی و مغزی، افزایش خطر ابتلا به سرطان های مختلف، از عوارض مصرف بیش از نمک خوراکی، چربی و شرینی جات است.

طبّ اسلامی شیادی گری است؛ ترکیب دارویی با نام امامان معصوم وجود ندارد!

عظیمی نژاد که با صراحت، طب اسلامی را شیادی گری می خواند، اذعان کرد: ما با فعالیت عطاری ها در صورتی که گیاهان دارویی به صورت خالص و نه ترکیب عرضه شود، مشکلی نداریم. اینکه عطاری ها مواد شیمیایی را با داروهای گیاهی در فرایندی کنترل نشده و بدون مجوز و دستورالعمل ترکیب می کنند، غیرقانونی است و برخورد می کنیم. داروی گیاهی دارویی است که در کارخانه های صنعتی ساخته می شود و یک ترکیب شیمیایی است که باید با تجویز پزشک متخصص به بیمار ارائه شود.

او با نقل حدیثی از پیامبر، طب را یک علم خواند و افزود: طب یک علم است و این علم باید توسط کسی که به صورت آکادمیک و در دانشگاه آن را فراگرفته، عرضه شود نه کس دیگری!

به اعتقاد عظیمی نژاد، طب اسلامی وجود ندارد. اگر طب اسلامی وجود داشت، امام صادق برای درمان خود به پزشک کافر هندی مراجعه نمی کرد! ترکیب منتسب به امام جواد و امام کاظم وجود ندارد!

رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور در عین حال از فعالیت ۶۸ عطاری بدون مجوز در سطح شهرستان خبرداد و تصریح کرد: ۱۱۸ عطاری در نیشابور داریم که تنها ۵۰ مرکز مجوز دارند!

او افزود: طب ایرانی و طب سنتی با طب جعلی اسلامی متفاوت است و تایید شده است اما برای این موضوع هم وزارت بهداشت، دانشکده طب سنتی را احداث کرده و تخصص طب سنتی و ایرانی  را به صورت دانشگاهی و با طی مدارج علمی گسترش می دهد. ما هم در تلاش ایم که سهمیه یک نفر متخصص طب سنتی را برای حضور در مجموعه بهداشت و درمان نیشابور از وزارتخانه بگیریم.

قطار ساخت بیمارستان سوم نیشابور در سربالایی نفس گیر بودجه

زمان ساخت : حداقل ۵ سال دیگر

عظیمی نژاد هم چنین در خصوص روند ساخت بیمارستان سوم نیشابور گفت: اواخر سال ۹۶، دولت ۳ هزار میلیارد تومان برای اختصاص به اعتبارات عمرانی سال جاری، در اختیار نمایندگان مجلس قرار داد.سهم نیشابور از این میزان بر اساس شاخص جمعیتی ۱۴٫۵ میلیارد تومان بود (بر اساس گزارش های پیشین خیام نامه در این خصوص، این رقم، بیش از ۲۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است). این اعتبار باید توسط نمایندگان به پروژه های محلی که ردیف بودجه ملی دارند، اختصاص داده می شد که با رایزنی های انجام شده با نمایندگان، ۳٫۵ میلیارد تومان برای بیمارستان سوم و ۱ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان برای احداث دانشکده های پیراپزشکی، پرستاری و مامایی اختصاص یافت. این اعتبارات از محل اوراق تامین خواهد شد و هنوز تخصیص داده نشده است. بودجه ای هم که برای سال ۹۷ به بیمارستان سوم اختصاص یافته بود ۱ میلیارد تومان بود که با وجود این رقم به ۴٫۵ میلیارد تومان رسیده است.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: سرعت ساخت بیمارستان سوم کند است اما از روند ساخت ناراضی نیستیم. افزایش سرعت ساخت بستگی به پیگیری نمایندگان دارد. نماینده ها امسال تلاش کردند که ۱۰ میلیارد تومان به بیمارستان سوم اختصاص بیابد اما شرایط دولت به گونه ای نیست که اعتبارات زیادی برای بحث عمرانی وزارت بهداشت اختصاص دهند.

گفتنی است ساخت بیمارستان ۱۷۵ تخت خوابی نیشابور در  ۲۲ بهمن ۹۴ و در زمینی به مساحت ۱۵ هزار مترمربع آغاز شده است .

من دوتابعیتی نیستم!

عظیمی نژاد در خصوص شایعه های مطرح شده در چندماه گذشته مبنی بر دوتابعیتی بودن خود، اذعان کرد: من مدیر دوتابعیتی نیستم! شفاف می گویم که خانواده من ایران نیستند ولی این دلیلی بر دوتابعیتی من نیست!

وی تصریح کرد: دوتابعیتی یک تعریف دارد. اگر کسی بر اساس تعریف مورد قبول مراجع امنیتی و حقوقی مدرکی دال بر دوتابعیتی بودن من دارد، رو کند! هر کارمندی حق دارد از مرخصی های خود استفاده کند و اگر من ترددی داشتم در چارچوب استفاده از میزان مقرر مرخصی برای کارمندان استفاده کرده ام.

او در ادامه بیان کرد: اگر قرار است انتقادی به یک مدیر وارد شود، در حیطه عملکردی شغلی وی باشد نه در زندگی شخصی فرد. حریم شخصی افراد محترم است. دخالت در زندگی خصوصی افراد کار پسندیده ای نیست. اگر کسی در امور توسعه ای و مرتبط با حیطه شغلی من انتقادی دارد، بیان کند.

کمپین هزار نیشابوری؛ پر شور در شروع، کم فروغ در ادامه

رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور در پاسخ به سوال خبرنگار «خیام نامه» در خصوص سرنوشت طرح کمپین هزار نیشابوری، گفت: در آذر ماه سال گذشته طرح کمپین هزار نیشابوری، بعد از مراسم ترحیم آقای قرشی، خیّر نیشابوری که ۳۰۰ میلیون از سرمایه خود را به بهداشت و درمان نیشابور اختصاص داد، کلید خورد. این طرح به منظور تامین ۱ میلیارد تومان هزینه مورد نیاز برای راه اندازی بخش جراحی قلب باز نیشابور آغازشد اما تا الان تنها ۲۹۵ میلیون تومان از سوی مردم اهدا شده است.

به گفته او، هزینه ساخت و تجهیز بخش جراحی قلب باز نیشابور ۲ میلیارد تومان است که وزارت بهداشت تعهد کرده در صورت تامین نیمی از این مبلغ از سوی خودمان در نیشابور، نسبت به تخصیص ۱ میلیارد باقی مانده اقدام خواهد کرد.

بالگرد امداد ابتدای تابستان به نیشابور می رسد

عظیمی نژاد در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار خیام نامه مبنی بر وضعیت راه اندازی اورژانس اجتماعی، بیان کرد: یک سال قبل از شهادت سردار قاجاریان ما به توافق رسیدیم که برای محل فرود بالگرد اورژانس هوایی، زمینی در مجتمع فجر اختصاص پیدا کند.این کار انجام شد و بعد از آن، یکی از خلبانان هوانیروز مشهد هم برای بازدید از محل به نیشابور آمد و با پیشنهاد این فرد تغییراتی در محل مورد نظر انجام شد تا باند فرود بالگرد آماده شد. سپس در سال ۹۵ در جلسه مشترک علوم پزشکی، نمایندگان نیشابور در مجلس و دکتر هاشمی، وزیر بهداشت، موافقت اختصاص اورژانس هوایی به نیشابور از وزارت گرفته شد.

او افزود: همزمان با این جلسه، یک هلی کوپتر اورژانس هوایی در شمال کشور سقوط کرد و به همین منظور دکتر هاشمی این  پروژه را به دلیل نداشتن هلی کوپترهای اختصاصی امداد و استفاده از هلی کوپتر های فرسوده نظامی متوقف کرد که البته توجیه منطقی و درستی است.

عظیمی نژاد در پایان خاطر نشان کرد: مراحل اداری اورژانس هوایی نیشابور انجام شده و تنها اختصاص هلی کوپتر باقی مانده است. امیدواریم قبل از تعطیلات تابستان اورژانس هوایی نیشابور راه اندازی شود.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.