ریاضی و حکمت خیامی

ریاضی و آزادی روان انسان

ریاضی چیست؟چرا در تمامی مقاطع و رشته های تحصیلی درس ریاضی داریم؟ چرا ریاضی مادر همه علوم است؟ اصلا ریاضی به چه درد زندگی ما می خورد؟ چرا ریاضی…؟

این ها سؤالاتی است که اکثر مردم مخصوصا دانش آموزان و دانش جویان از خود  می پرسند و جواب های بسیاری در مورد کاربرد های ریاضی شنیدیم.

حسین سیفلو در کتاب تاریخچه ریاضیات می نویسد:

«اگر به دنبال ریاضیات خالص بروی هم آن و هم کاربرد هایش را به دست می آوری،و اگر فقط در فکر کاربردها باشی نه کاربردی به دست می آوری و نه به علم خالص می رسی»

نقطه آغازین ریاضی کجا بوده است؟چطور پیشرفت کرد؟چرا دربرخی از کشورهای جهان دراین مسیر پیشرفت کردند و بالعکس در کشورهایی با وجود شخصیت هایی همچون خیّام، بوزجانی و بیرونی پیشرفتی نداشتند؟                                                              

آشنایی با تاریخ ریاضیات و قانون مندی های حاکم بر آن چه سودی دارد؟

روزاپِتر(۱۹۰۵-۱۹۷۷) زن ریاضی دان مجارستانی در پیش گفتار کتاب «بازی با بی نهایت»می نویسد:«ریاضیات، در عین حال به طور شگفت انگیزی انسانی است…ریاضیات همیشه و در همه جا بلندگوی این شعار است که فعالیت و استعداد آدمی پایان ناپذیر است» و روژه گورسان، استاد سابق دانشکده پاریس معتقد است:«نخستین وظیفه ی ریاضیات، ساختن و تحویل دادن چیزی به جامعه است که امروز کمتر کسی خواستار آن است یعنی(انسان)، انسانی که بیندیشد، انسانی که درست را از نادرست تشخیص دهد، انسانی که شناخت و انتشار حقیقت، را بر بسی چیزها از جمله یک تلویزیون برتری می دهد، انسانی آزاد نه آدم واره ای آهنی» و سر انجام دانشمند فرزانه ابوریحان بیرونی، در کتاب«ماللهند» هشدار می دهد:«کار دانش، آزادی روان و رهانیدن انسان است.دانش باید مفهوم کلی را در بر گیرد، بتواند درست  رااز نادرست جدا کند، وابسته به استقرا یا استنباط سطحی و غیر عملی نباشد، تردید ها را برطرف کند و به یقین نزدیک تر شده باشد.»

در واقع با ارزش ترین سود آشنایی با تاریخ ریاضیات«آزاد کردن روان انسان»از اندیشه های غیر انسانی است.تاریخ ریاضیات نشان می دهد در همان حال که فرمانروایان به غارت و لشکر کشی مشغول بودند، مردم سرزمین های آن ها از دست آوردهای علمی یکدیگر استفاده می کردند و اگر اجازه می یافتند، به دیدار هم می رفتند و همچون انسان های هم حقوق و به دور از روحیه ی زور گویان، به غنای دانش خود می افزودند.تاریخ ریاضیات نشان می دهد تقسیم ملت ها به «متمدن» و «وحشی» که زاده ی ذهن بیمار مدافعان جهان سرمایه داری است، دروغی بزرگ است.انسان همیشه و در همه جا انسان بوده، انسانی می اندیشیده و برای بهبود زندگی خود و دیگران تلاش می کرده است.                                

ادامه دارد…

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.