رکود دامن گیر معادن استان است فقط معدن فیروزه نیشابور از رکود در امان ماند

 

186302_217معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی به خبرگزاری ایرنا گفت: تنها معدن در این استان که رکود اقتصادی تاثیری بر فعالیت آن نداشته معدن فیروزه نیشابور به عنوان مهمترین معدن سنگ فیروزه ایران است.

مهدی اعتمادی مقدم افزود: معدن فیروزه نیشابور تنها و مهمترین معدن فیروزه ایران است که مرغوبترین نوع فیروزه را دارد.

وی ادامه داد: همواره برای این نوع فیروزه مشتری وجود داشته لذا محصول استخراج شده از معدن بلافاصله در کارگاه های جواهرسازی و وسائل تزئینی موجود در منطقه فرآوری شده و در اختیار بازار قرار گرفته است لذا به دلیل وجود مشتری همیشگی و بازار آن دچار رکود اقتصادی نشده است.

معدن فیروزه نیشابور که پروانه بهره برداری آن در سال ۱۳۷۹ صادر شد واقع در ۵۱ کیلومتری شمال شرق شهر نیشابور هشت هزار و ۵۲۱ تن ذخیره قطعی دارد و سالانه ۴۰ تن فیروزه از آن استخراج می شود.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: فیروزه در این معدن به پنج درجه تقسیم می شود و بر این اساس پنج تا هشت درصد فیروزه استخراجی درجه یک، ۳۵ درصد آن درجه های دو و سه و ۶۰ درصد فیروزه آن نیز درجه چهار و پنج است.

وی ادامه داد: هر کیلوگرم سنگ فیروزه درجه یک به قیمت سه میلیون ریال، هر کیلوگرم فیروزه درجه دو و سه به نامهای عجمی و شجری) به قیمت ۷۰۰ هزار ریال، هر کیلوگرم فیروزه درجه چهار و پنج به نامهای شکوفه و نرمه بطور متوسط به نرخ ۳۰۰ هزار ریال در بازار به فروش می رسد.

اعتمادی مقدم گفت: فیروزه نیشابور خام فروشی نمی شود بلکه هر روز پس از اتمام کار استخراج معدن، فیروزه به مزایده گذاشته شده و صاحبان کارگاههای جواهرسازی و وسائل تزئینی مستقر در نیشابور و مشهد و بعضا تهران در این مزایده شرکت می کنند.

وی با اشاره به فعالیت ۱۴۹ معدنکار در معدن فیروزه نیشابور افزود: روش استخراج فیروزه از معدن به صورت انفجاری است که آسیبهایی به فیروزه وارد می کند.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: این سازمان از طریق روزنامه های کثیرالانتشار فراخوان عمومی داده و از همه افرادی که طرح جدیدی برای استخراج بهتر فیروزه از معدن دارند برای همکاری دعوت کرده است.

در ایران افزون بر معدن فیروزه نیشابور که مهمترین معدن فیروزه کشور و در سطح جهانی نیز به دلیل کیفیت عالی آن از معروفیت ویژه ای برخوردار است، معادن فیروزه دیگری نیز وجود دارد. اما آن معادن به علت کمی مقدار و فقدان مرغوبیت فیروزه حاصل از آن، بهره برداری نمی شوند.

در این میان محصول معادن فیروزه طبس، کاشمر و قوچان به رنگ آبی فیروزه ای نیست بلکه سبز رنگ بوده و ارزش زیادی ندارد لذا برای ساخت اشیا، ظروف تزئینی و مجسمه حیوانات به کار می روند.

نوع فیروزه استخراج شده از معدن نیشابور بیشتر به صورت سنگ صاف و بدون رگه(عجمی) یا سنگهای رگه دار (شجری) است که ارزش بسیاری دارد. معدن سنگ فیروزه در جهان فقط در ایران و آمریکا وجود دارد.

طی دو سال اخیر عمده معادن فلزی و غیرفلزی خراسان رضوی به دلیل فقدان زیرساختهای لازم و خام فروشی دچار رکود اقتصادی شده اند که همچنان ادامه دارد. ۶۸۰  معدن فعال در زمینه کانی های غیرفلزی، کانی فلزی و مصالح ساختمانی با ذخیره قطعی سه میلیارد تن و استخراج سالانه ۲۷ میلیون تن در خراسان رضوی وجود دارد که شامل طلا، کرومیت، منگنز، خاکهای صنعتی، سنگهای لاشه، کائولن، سنگ آهن، پوزولان، مس، زغالسنگ، باریت، سنگهای تزیینی و سنگهای نیمه قیمتی است.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.