رییس پژوهشگاه علوم انسانی کشور: استمرار تمدن، نیشابور را از محیط جغرافیایی به ساحتی تاریخی بدل نموده است

سحر سوقندی

 

دانشگاه نیشابور هفته گذشته میزبان نشست تخصصی آسیب شناسی متون درسی رشته زبان و ادبیات فارسی کشور بود که با همکاری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در سالن همایش دانشگاه برگزار شد.

این نشست تخصصی با حضور اساتید برجسته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه های مختلف کشور، اعضای شورای بررسی متون درسی، استادان  جمعی از دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه نیشابور روز چهارشنبه ۲۸ مهرماه ۹۵ برگزار گردید.

دراین جلسه، رییس دانشگاه نیشابور دکتر قبادی، رییس از چهره های شاخص پژوهش های علوم انسانی کشور را معرفی و از وی دعوت کرد که به ایراد سخن بپردازد.

رییس پژوهشگاه علوم انسانی، نیشابور را مهد تمدن ایران زمین خواند و گفت: استمرار تنفس تمدن در نیشابور، آن را از محیط صرفا جغرافیایی به در آورده و به ساحتی تاریخی تبدیل نموده است. تابلویی که یادآور رنج ها و افتخار آفرینی های نیاکان ما برای تمام دنیاست .

دکتر قبادی همچنین گفت: باتوجه به ظرفیت نیشابور در حوزه های ادبی و فرهنگی، حق آن است که از حمایتی بیش از این برخوردار باشد.

وی از مسئولین شهرستان و استان درخواست کرد که این مهد تمدن را پاس داشته، در جهت ارتقای آن کوشا باشند.

وی همچنین از راه اندازی مرکز تحقیقات علمی نیشابور شناسی ابراز خرسندی کرد و گفت: گردآوری این حلقه از صاحبنظران ادبی رخدادی است که کمتر به چشم دیده ایم و امروز این اتفاق مبارک در نیشابور به تحقق پیوسته است.

او اعلام کرد طبق قراری که با دکتر شریعتی، معاونت آموزشی وزارتخانه داشته ایم، از نتایج این نشست در اصلاح برنامه در وزارت علوم بهره خواهیم برد.

قبادی با ذکر سابقه ی ۲۱‌ساله تشکیل شورای بررسی متون دو مورد را یادآور شد:

اول ثمره ی بیشتری که از نهادهای مردمی حاصل می گردد و سپس مسئله مند پیش رفتن برنامه ها که نمونه آن در نشست تخصصی نیشابور انجام شد.

پس از آن با توجه به سابقه ۵۱ ساله پژوهشگاه علوم انسانی بیان کرد‌: در ۲ سال اخیر ، پژوهشگاه طالب‌ برنامه توسعه شده است ، این برنامه که خودارزیابی است بصورت درون زا انجام میشود . نمونه آن تشکیل شبکه نخبگان علوم انسانی در کشور میباشد که نتیجه آن تبدیل سرمایه انسانی به سرمایه اجتماعی است .

رییس گروه زبان و‌ادبیات فارسی شورای بررسی متون پژوهشگاه علوم انسانی هم با معرفی اجمالی گروه زبان و ادبیات فارسی شورا، به بیان اهداف این شورا پرداخت که نمونه ای از آن شناسایی نقاط ضعف و قوت متون درسی و کمک درسس در جهت بهبود امتیازات و رفع نواقص میباشد.

گفتنی است که این شورای بررسی متون در پژوهشگاه علوم انسانی از سال ۷۴ شکل گرفته است که از سال ۷۷ با ریاست دکتر قبادی و ۱۷ عضو پیوسته و ۱۸۰ عضو وابسته به داوری آثار در رشته زبان و‌ادبیات فارسی پرداخته است .

او از تلاش گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه نیشابور جهت پیش قدم شدن در میزبانی این نشست ابراز خرسندی کرد و عناوین سرفصلهای مورد نقد را بیان نمود.

در این همایش دکتر فاطمه مجیدی، عضو هیات علمی گروه زبان و‌ادبیات فارسی دانشگاه نیشابور، در زمینه آسیب شناسی درسنامه های عرفانی با تکیه بر آثار عطار،‌ توضیحاتی ارائه نمود .

بخش اول همایش با سخنرانی دکتر داوود عمارتی مقدم عضو هیات علمی  گروه زبان و‌ادبیات فارسی دانشگاه نیشابور درباره آسیب شناسی کاربرد نظریه های مدرن در تدوین درسنامه های بلاغی، به پایان رسید.

قسمت دوم برنامه که بعد ازظهر در سالن همایش دانشگاه نیشابور برگزار شد با سخنرانی دکتر عیسی امن خانی عضو هیات علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه گلستان در زمینه آسیب شناسی درسنامه های ادبیات معاصر، سخنرانی دکتر هادی یاوری ،عضو هیات علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه نیشابور با موضوع آسیب شناسی درسنامه های متون تاریخی -ادبی و سخنرانی دکتر قدرت قاسمی پور ، عضو هیات علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شهید چمران اهواز با بررسی‌آسیب شناسی درسنامه های نقد ادبی ، انجام گردید.

پس از این قسمت نیز جلسه کوتاه پرسش و پاسخ برگزار گردید.

امضای تفاهم نامه ای بین دانشگاه نیشابور و پژوهشگاه علوم انسانی و تصویب انتقال نتایج این نشست به وزارت علوم، پایان بخش این جلسه بود.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.