رییس دادگستری شهرستان در گفت و گوی اختصاصی با «خیام نامه»: در جلسه دادگاه قاتل کیانا چه گذشت؟

 

1سحر سوقندی- با پیگیری مجدانه مسئولین و قضات دادگستری نیشابور، پرونده قتل کیانا، دختر معصوم و بی دفاعی که قربانی شرارت یکی از بستگان خود شده بود، به صدور حکم محکومیت قاتل انجامید.

قاضی رفسنجانی (رئیس دادگستری) و قاضی غفورنیا، دو تن از دادرسان باتجربه و زبردست شهرستان، که مسئولیت قضاوت این پرونده حساس را به عنوان قضات دادگاه کیفری ۱ استان در نیشابور بر عهده داشتند،  قاتل را به جرم آدم ربایی، تجاوز و قتل به دو بار اعدام (یک بار به عنوان قصاص نفس و یک بار از باب جرم تجاوز) و پانزده سال حبس تعزیری محکوم نمودند.

پرونده قاتل کیانا، که آن را می توان هم به لحاظ کیفیت وقوع جرم و هم حساسیت افکار عمومی در نوع خود کم نظیر (و در نیشابور، نادر) دانست، پرسش های زیادی را در باره شخصیت قاتل، واکنش های او پس از دستگیری، نحوه رسیدگی به جرم و… در افکار عمومی برانگیخته است. پرسش هایی که پاسخ به آن ها بیش از هر کس در صلاحیت دادرسان پرونده است که از نزدیک در جریان جزییات مهم این پرونده هستند. خوشبختانه رییس دادگستری شهرستان و مستشار دادگاه، قاضی غفورنیا، به درخواست خیام نامه برای گفت و گو در این باره پاسخ مثبت دادند و هفته گذشته فرصتی را در اختیار خبرنگار ما قرار دادند تا با آن ها به گفت و گو بپردازیم. این گزارش محصول این گفت و گوست که تقدیم شما خوانندگان گرامی می گردد.

در شب حادثه دقیقا چه گذشت؟

رییس دادگستری شهرستان درباره شروع تعقیب این پرونده جنایی به «خیام نامه» گفت: همان طور که مردم مستحضر هستند دو هفته پیش، آگهی مفقود شدن دختر هفت ساله ای بنام کیانا سادات حسینی منتشر گردید که پلیس شهرستان سریعا اقدام به اعزام نیرو جهت پیدا کردن این گم شده کرد. در ادامه اتفاقاتی رخ داد که پس از ۴۸ ساعت به دستگیری متهم و بازداشت او انجامید.

قاضی محمود رفسنجانی از شب آن اتفاق شوم می گوید: بر اساس اقرار صریح متهم، که نحوه وقوع جرم را بیان کرده است؛ ساعت ۱۲:۳۰  شب حادثه، وی محل کار خود را، که یک  مغازه کبابی است ترک کرده به منزل خود مراجعه می کند. اما متوجه می شود که همسر و فرزندان ش‌ در منزل پدر خانم او هستند.

در اقاریر قاتل آمده: به در منزل آن ها رفتم و در زدم، اما دیروقت بود و کسی در را باز نکرد. دوباره به منزل خود  برگشتم، نیم ساعتی دراز کشیدم اما مجددا به منزل پدرخانم م برگشتم. در بسته بود و کلید نداشتم. و موتورم بیرون بود و از درخت کنار منزل بالا رفتم‌، داخل حیاط شدم.

دیدم همه خواب هستند، نگاه م به چهره ی مادر خانم م افتاد. یک کینه قدیمی دوباره در ذهنم تداعی شد، نفرت تمام وجود مرا گرفت، تصمیم به انتقام گرفتم. کیانا را که گوشه ای آرام خوابیده بود، برداشتم و در چادری که کنارش بود پیچیدم، از خانه خارج شده، اورا  جلو موتور سوارکردم و به سمت منزل خودم رفتم.

قاتل: به مقتول گفتم پیش پدرت می رویم

وقتی رسیدیم بیدار شد و پرسید: عمو! کجا می رویم، گفتم پیش بابا جواد! او را به داخل منزل بردم و در اتاقی خواباندم.

در فکر این بودم که چه می شود، اما نمی دانم چه شد که به سمت کیانا رفتم، وقتی به خود آمدم فهمیدم مرتکب چه عمل زشت و نابخشودنی ای شده ام.

قاتل چگونه دستگیر شد؟

به گفته قاضی رفسنجانی قاتل بعد از عمل زشت تجاوز، بند لباسی را  دور گردن کودک پیچیده و تحت  فشار، کودک را خفه می کند. سپس جسد کودک را در چادر پیچیده جلو موتور سوار می کند و همان شب به باغ پدر مقتول منتقل می کند و آنجا زیر بلوکه های سیمانی پنهان می کند.

صبح که می شود به منزل پدرخانم ش رفته و وقتی متوجه گریه و اضطراب خانواده می شود، ابتدا طوری وانمود می کند که اصلا از این جریان اطلاع ندارد و همراه با پدر و مادر مقتول‌ به  مراجع انتظامی مراجعه کرده و پیگیر ماجرا می شود.

قاتل اظهار می دارد:  بعد از ۲۴ ساعت، چنان اضطراب و وحشتی داشتم که نمی توانستم  یک جا ثابت باشم، بیقرار بودم. از مغازه به  منزل مادرم  رفتم اما  آنجا هم بی قرار بودم. بعد به محل کار قبلی ام رفتم با برادرم  تماس گرفته  و ماجرای قتل را بیان کردم.

عمل انسانی برادر قاتل

به گفته رییس دادگستری شهرستان، برادر قاتل که جا دارد اینجا از این عمل انسانی او که شاید از هرکسی بر نیاید، تشکر کنیم، بلافاصله موضوع را  به خانواده مقتول و نیروی انتظامی اعلام می کند. ماموران متهم را به سرعت دستگیر می کنند. وی ابتدا منکر عمل آدم ربایی و قتل می شود اما  همین که با برادرش رو در رو‌ می شود زبان به اعتراف باز می کند و تمام ماجرا را توضیح می دهد.

قاتل در ملا عام اعدام خواهد شد

از آنجایی که متهم مرتکب انجام سه جرم سنگین شده است، پرونده ها چگونه بررسی شد؟ و مجازات هرکدام چیست؟

رفسنجانی د راین باره اظهار داشت: متهم سه عمل غیرانسانی آدم ربایی، تجاوز و قتل را مرتکب شده است که پرونده آدم ربایی و قتل در داسرا و پرونده تجاوز در دادگاه کیفری۱ بررسی شده است.

با توجه به جرم سنگین متهم، پیگیری و تلاش قضات محترم و همچنین اقرار صریح متهم به جرم خود، هم زمان پرونده ها خارج از نوبت بررسی و قرار کیفرخواست صادر شد و برای هر پرونده وکیل تسخیری تعیین گردید.

رییس دادگستری نیشابور افزود: برای جرم اول که آدم ربایی با وسیله نقلیه است، حداکثر مجازات، یعنی ۱۵ سال حبس، در نظرگرفته شده است.

برای جرم دوم که تجاوز می باشد در دادگاه کیفری حکم به اعدام صادر گردید و و برای جرم سوم که قتل عمد می باشد،‌ حکم به قصاص متهم داده شد.

وی درباره اجرای علنی حکم قاتل افزود: با توجه به انعکاس نامطلوب موضوع در جامعه و جریحه دارشدن احساسات و عواطف عمومی، حکم اعدام در ملاعام اجرا خواهد شد. درصدد هستیم پس از استیذان (کسب اذن) ریاست قوه قضائیه، در همین چند روز آینده و قبل از ماه محرم، حکم اعدام را به اجرا درآوریم.

متهم درخواست وکیل نکرد

قاضی اصلی این پرونده می گوید: با توجه به این که اگر متهم، خودش اقدام به تعیین وکیل نکند، دادگاه مکلف به تعیین وکیل تسخیری از جانب مرجع قضایی است، دو وکیل برای این شخص در نظر گرفته شد.

وی درباره سابقه کیفری و موضوع اعتیاد متهم به مواد مخدر نیز اظهار داشت: باتوجه به بررسی سوابق متهم، این شخص هیچگونه سابقه کیفری نداشته است. همچنین با توجه به اظهارات پزشکی قانونی سلامت روانی متهم تایید شده، اما اعتیاد به مواد مخدر او در زمان دستگیری از سوی پزشک قانونی تایید نشده است.

رفسنجانی در مورد کالبدشکافی جسد مقتول نیز گفت: تجاوز و خفگی با جسم رشته ای (که منطبق بر اظهارات قاتل بوده است) تایید شده است.

قاتل و خانواده مقتول در دادگاه هم رو در رو نشدند

جلسات رسیدگی به اتهامات قاتل با حضور قضات پرونده و همچنین شخص دادستان، به عنوان مدعی العموم برگزار شد. قاتل به علت پشیمانی زیاد از عمل ارتکابی و شرمندگی فراوان نسبت به خانواده مقتول، که نسبت فامیلی نیز با هم داشتند، از دادگاه تقاضا کرده بود که با خانواده مقتول رو در رو نشود.

متهم در صحبت های خود با اشاره به نام پدر مقتول  می گوید: این مرد در حق من و خانواده ام بسیار خوبی کرده است. بارها برای فرزندانم هدایایی تهیه می کرد و به من هم بسیار کمک و مهربانی کرده است. توان روبه رو شدن با او را ندارم.

به این ترتیب دادگاه  نیز تصمیم گرفت جلسات را به طور جداگانه برگزار کرده و اظهارات هر دو طرف را دریافت نماید.

ریشه و انگیزه این قتل چه بوده است؟

رفسنجانی به «خیام نامه» گفت: بر اساس اظهارات شخص قاتل، چندی پیش مادر همسرش به خاطر مفقود شدن اموالی در خانه اش اتهامی به او می زند که در فامیل برای ش گران تمام می شود. قاتل این موضوع را سبب ساز کینه عمیقی عنوان می کند که باعث می شود او درصدد انتقام برآید.

اما این که چرا با وجود کینه نسبت به مادر همسرش، ‌دختر برادر زن ش را به قتل رسانده، می گوید: از قبل تصمیمی برای انتخاب کیانا نداشتم و آن شب ناگهان او را برداشتم و در چادر پیچیدم، نمی دانم ‌چه شد که این کار را کردم.

قاتل به حکم اعتراض نکرد و تقاضی تجدید نظر هم ندارد

به گفته قاضی پرونده، قاتل با توجه به  عذاب وجدان شدید، نه تنها به هیچ عنوان اعتراضی به حکم نداشته بلکه از وکلای خود نیز خواسته است که هیچ گونه درخواست تجدید نظری را به دادگاه ارایه نکنند. وی اصرار دارد که هرچه زودتر حکم به اجرا درآید.

قاتل در جلسه دادگاه می گوید: من را روی ریل قطار بگذارید تا تمام واگن های آن از روی بدن م رد شود، سرم از تنم جدا شود، و بعد از این که جان دادم تنم را پیش حیوانات درنده بیندازید. من لایق اعدام معمولی هم نیستم.

مرا دفن نکنید!

وی از دادگاه خواست که به خانواده اش بگویند: مرا دفن نکنید، من لایق خاک هم نیستم.

به گفته قاضی رفسنجانی این شخص جزو متهمین انگشت شماری است که این گونه از زنده بودن خود بی زار است و اصرار می کند که هرچه زودتر زندگی اش پایان یابد.

رئیس شعبه کیفری رسیدگی کننده به پرونده در باره سرعت رسیدگی به پرونده چنین توضیح داد:  می توانم به جرات بگویم که در سطح کشور این  اولین پرونده ای است که با این سرعت و ضمن رعایت همه جوانب و بادقت ظرف ۱۰ روز بررسی و ‌حکم آن  صادر شده است.  آن هم با رعایت تمام مسایل قانونی و جوانب ‌شرعی.

خانواده ها کودکان را به صحنه اجرای

حکم نبرند

با توجه به این که اعدام متهم در ملا عام انجام می شود، نظر رییس دادگستری شهرستان را درباره این موضوع و بازتاب ها و تاثیرات منفی احتمالی آن بر جامعه پرسیدیم.

رفسنجانی معتقد است: این که اعدام در ملاعام انجام می شود مطمئنا درکنار اثرات خوب و ضروری آن، اثر منفی هم دارد.

اما از آنجا که این مطالبه مردم از دستگه قضا می باشد و نیز درس عبرتی است برای کسانی است که کوچک ترین فکری درباره ارتکاب این گونه جنایات در ذهن خود پرورانده اند، به نظرم اثرات مثبت آن بیشتر است.

وی در عین حال از خانواده ها تقاضا می کند که در روز مقرر، که اعلام خواهد شد، از آوردن کودکان و نوجوانان خود به این صحنه جلوگیری کنند. چرا که بار روانی موضوع برای کودکان و افراد کم سال خوشایند نخواهد بود و این مسئولیت متوجه والدین است. ما در قبال مردم مسئول هستیم و مردم در قبال فرزندان خویش.

رفسنجانی از اطلاع رسانی رسانه ها در این پرونده قدردانی کرد و خطاب به خبرنگار خیام نامه گفت: از شما و ‌همکاران تان که سعی در روشن شدن ابهامات این اتفاقات دارید، سپاس گزارم. چرا که ایفای درست رسالت رسانه ای باعث می شود که از انتشار شایعات بی اساس جلوگیری شود.

درخواست از مردم برای رعایت اخلاق اسلامی نسبت به خانواده قاتل

رئیس دادگستر شهرستان اظهار داشت:  باتوجه به این که مردمی آگاه و متدین داریم انتظار می رود که پس از این خانواده متهم را، که هیچ ‌گونه گناهی را دررابطه با این قتل نداشته اند، در اجتماع به راحتی بپذیرند، و همه بکوشیم با ارتباط محکم معنوی و دقت در رفتار و تربیت فرزندان خود جامعه ای در صلح و آرامش را مهیا سازیم.

قاضی دیگر پرونده:

در اتاق غفورنیا، قاضی کیفری شهرستان و از قضات رسیدگی کننده به این پرونده، ازدحام ای پرونده های روی میز و کثرت مراجعه کنندگانی که بیرون ایستاده اند، حاکی از حجم زیاد پرونده هاست.

با این همه قاضی پرونده، با احترام و سعه صدر به سوالات ما پاسخ می دهد و من نیز سعی در رعایت حال ارباب رجوع ها و کوتاه کردن زمان مصاحبه دارم.

غفورنیا، در مورد ویژگی های این پرونده و سرعت رسیدگی می گوید: این گونه جرایم آن قدر زشت و سنگین هستند که هم مردم و هم ما و همکاران مان در جایگاه قضاوت، تلاش و خواست مان رسیدگی هرچه زودتر نسبت به موضوع در عین رعایت دقت و جوانب قانونی است تا آرامش برهم زده شده در اجتماع و این جو حاکم، دوباره جای خود را به آرامش و احساس امنیت بدهد.

این پرونده از آنجایی که سه جرم را دربرداشت، با سرعت هرچه تمام تر و در کمال دقت بررسی و حکم صادر گردید. اکنون هم به محض کسب استیذان از ریاست قوه قضائیه به سرعت اجرا خواهد شد.

وی درباره اجرای حکم می گوید:  از آنجا که نشست دادستان های کل کشور با حضور رییس قوه قضاییه در این چند روزه در مشهد در حال برگزاری است، روال تایید و کسب اذن برای اجرای حکم به لطف خداوند زودتر انجام شده و حکم به اجرا می رسد.

قصاص و اعدام هردو اجرا می شوند

غفورنیا می گوید: با توجه به این که خانواده مقتول بر هرچه سریع تر  اجراشدن حکم اصرار دارند، به شرط انجام اعدام (از جنبه غیر از قتل) در همین مدت کوتاه پیش رو، از قصاص گذشته و فقط تقاضای اعدام دارند.

درباره اظهار پشیمانی فراوان متهم و اصرار او به اجرای سریع حکم و میزان واقعی بودن این پشیمانی عقیده قاضی را جویا شدیم.

به عقیده قاضی غفورنیا این اظهار پشیمانی ها ۱۰۰٪ واقعی است و قاتل با تمام وجود از عمل زشت  خود پشیمان و تحت تاثیر عذاب وجدان شدید است. پشیمانی ای که متاسفانه هیچ زخمی را مرهم نمی‌گذارد و کیانا زنده نخواهد شد.

غفورنیا بر اساس آن چه در دادگاه از متهم دریافته، می افزاید: این شخص درابتدا فقط قصد آدم ربایی آن هم به مدت چند روز و ترساندن خانواده و بی کفایت نشان دادن مادر همسرش در نگهداری از امانت پسرش را داشته است. اما همان لحظه کذایی که با مقتول تنها می شود احساسات شیطانی بر او‌ غلبه کرده و مرتکب این خبط بزرگ می شود.

وی می افزاید: کاش این یک لحظه ها را سهل نشماریم و یادمان بماند که درهمین لحظات کوتاه اگر شخص خود را کنترل نکند می تواند فاجعه ای به بار آورد که تا مدت ها کانون خانواده ها و ذهن جامعه را آشفته سازد.

غفورنیا توصیه هایی هم برای والدین دارد:

از والدین تقاضا داریم راحت اعتماد نکنند. تا حد امکان فرزندان شان را با خود همراه ببرند و اگر امکان این امر نبود به کسانی که اطمینان کامل  از جهت توانایی نگهداری و مسئولیت پذیری دارند، بسپارند. پرونده های زیادی وارد دادگاه کیفری شهرستان می شود که در آن آدم ربائی اتفاق افتاده است، مخصوصا در پارک ها و هنگام بازی کودکان.

از والدین می خواهیم کودکان خود را به هیچ ‌وجه تنها به بیرون از منزل نفرستند، افرادی هستند که یا به لحاظ کینه یا به لحاظ بیماری های روانی در کمین این کودکانِ تنها هستند. و اتفاق دریک لحظه رخ می دهد.

قاضی پرونده که خود نیز روزهای سنگین و دشواری را پشت سر گذاشته، از  همکاران ما  سپاس گزاری می کند و یادآور می شود که رسانه ها نیز مسئولیت حساس و عمده ای از لحاظ فرهنگی و آگاه سازی خانواده ها در اجتماع به عهده دارند. وی با این  امیدواری گفت و گو را تمام می کند که دیگر شاهد این چنین اتفاقاتی در هیچ جای کشور و دنیا و مخصوصا شهرمان نباشیم.

1

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.