رویا ابراهیمی در گفتگو با خیام نامه

نقطه چین ها را واژه به واژه آه کشیدم!

رویا ابراهیمی در گفتگو با خیام نامه: ناچاراً به ممیزی ها تن دادم و اقدام به چاپ کتاب کردم

درود! همراهان همیشه و دوستداران کتاب…

با «دیکتاتوری با چشم های قهوه ای» مطالب این هفته را آغاز می کنیم.

«دیکتاتوری با چشم های قهوه ای» که از روی مین گذشت! این کتاب مجموعه ای است از سروده های شاعر خوش ذوق و جوان خانم رویا ابراهیمی. در نگاه اول این مجموعه را با لبخندی تلخ مرور کردم. عاشقانه هایی دست و پا بریده، شعرهایی که بیت بیت تحلیل رفته بودند. «دیکتاتوری با چشم های قهوه ای» که از روی مین گذشت. شعرها را یکی یکی خواندم و نقطه چین ها را واژه به واژه آه کشیدم. (شانزدهمین شعر، تمامش نقطه چین است!) گوشی تلفن را برداشتم: «رویا جان سلام!» و خانم ابراهیمی با حوصله و آرامش از خودشان و «دیکتاتوری با چشم های قهوه ای» گفتند:

«رویا ابراهیمی هستم. متولد خرداد سال پنجاه و نه. مدرس دانشگاه در رشته روانشناسی بالینی. از هفتاد و هشت سرودن شعر را آغاز کردم ولی به صورت مستمر و حرفه ای از سال هشتاد و چهار به قلم زدن پرداختم. مجموعه ی شعر «دیکتاتوری با چشم های قهوه ای» حاصل ده سال تلاش من بوده که متاسفانه بارها به دلیل نگرفتن مجوز ارشاد چاپ آن به تعویق افتاد… و نهایتاً در اردیبهشت سال نود و چهار ناچاراً به ممیزی ها تن دادم و اقدام به چاپ کتاب کردم. این مجموعه علیرغم وجود نقطه چین های فراوان با استقبال خوبی مواجه شد. الان در حال انجام کارهای اولیه برای رفتن به چاپ دوم این کتاب هستیم.»

با هم شعری از این مجموعه را می خوانیم:

آغوش من دروازه های تخت جمشید است

می خواستم تو پادشاه کشورم باشی

آتش کشیدی پایتخت شور و شعرم را

افسوس که می خواستی اسکندرم باشی

این روزها حتی شبیه سایه ات هم نیست

مردی که یک شب بهترین تعبیر خوابم بود

مردی که با آن جذبه ی چشم رضا خانی ش

یک روز تنها علت کشف حجابم بود

در بازوانت قتلگاه کوچکی داری

لبخند غارت می کند آن اخم تاتاری ت

بر باد دادی سرزمین اعتمادم را

با ترکمنچای خیانت های قاجاری ت

در شهرهای مرزی پیراهنم جنگ است

جغرافیای شانه هایت تکیه گاهم نیست

دارم تحصن می کنم با شعر بر لبهات

هر چند شرطی بر لب مشروطه خواهم نیست

من قرنها معشوقه ی تاریخی ات بودم

دیگر برای یک شروع تازه فرصت نیست

من دوستت دارم .. بغل کن گریه هایم را

لعنت به تاریخی که حتی درس عبرت نیست

«دیکتاتوری با چشم های قهوه ای»/ رویا ابراهیمی/ نشر شانی / چاپ اول ۱۳۹۴/ ۷۳۰۰ تومان

تازه ها:

«سگ سفید»، رومن گاری، سیلویا بجانیان، نیماژ، ۱۳۹۰۰ تومان/ «همان همیشگی»، سعید صاحب علم، نیماژ، ۶۵۰۰ تومان/ «ماجرای عجیب سگی در شب»، سایمون استیونز، ابراهیم شریفات، نجمه دوست دار، ۸۸۰۰ تومان/ «فولکلور شناسی ۱ (درآمدی بر فولکلور ایران)»، محمد جعفری، جامی، ۱۶۰۰۰ تومان/» زنگبار یا دلیل آخر»، آلفرد آندرش، سروش حبیبی، نشر ماهی، ۱۰۰۰۰ تومان/ «حماسه سرای سینما:آکیرا کوروساوا و سینمایش»، مسعود فراستی، مروارید، ۹۸۰۰۰ تومان/ «این جا»، ویسواوا شیمبورسکا، بهمن طالبی نژاد، آنا مارچینوفسکا، چشمه، ۵۵۰۰ تومان/ «فلسفه روشنگری (بورژوازی مسیحی و روشنگری)»، لوسین گلدمن، شیوا کاویانی، اختران، ۱۳۰۰۰ تومان/ «باخیش»، مهدی میرعبداله یانی، مهر نوین، ۶۰۰۰ تومان/

مخمصه!

مخمصه / ژان پل سارتر/ ترجمه محمود بهفروزی/ نشر وایا/ چاپ اول ۱۳۹۴/ ۱۵۰۰۰ تومان

مخمصه نمایشنامه ای است مبتنی بر رویکرد فلسفی فیلسوف اگزیستانسیالیستِ بلند آوازه معاصر، ژان پل سارتر به انقلاب ها و تغییر در نظام ها و حکومت ها. او بر آن است که رهبران انقلابی و انقلابیون نیز پس از انقلاب در لابلای چرخ دنده های جبرهای اجتماعی قرار می گیرند و ناخودآگاه در همان مسیر ستمگران و حاکمان پیشین حرکت می کنند و آلوده می شوند. ماجرا در یک کشور خیالی در آمریکای لاتین در زمانی نامشخص رخ می دهد. کتاب روایتگر انقلابی است که به بی راهه می رود و هیچ یک از شعارها و آمال و آرزوهایش به وقوع نمی پیوندد. این کتاب با ترجمه ی «محمود بهفروزی» در ۱۸۸ صفحه منتشر شده است.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.