روستایی بدون طلاق و اعتیاد آهوان روستای نمونه گردشگری خراسان رضوی

857722_sBc74P19

برگزاری مراسم روز ملی روستا در آهوان

 احسان سلیمانی / مراسم روز ملی روستا در استان خراسان رضوی با حضور استاندار و جمعی ازمسئولین استان، شهرستان و بخش زبرخان در محل روستای آهوان به عنوان روستای نمونه گردشگری استان برگزار شد.

محمد حسن آهویی دهیار آهوان در این مراسم ضمن تأکید بر اینکه تحقق اقتصادی مقاومتی بدون اقتصاد روستایی  ممکن نیست، خواستار حمایت دولت از این بخش شد و افزود: روستای آهوان با ۱۷۵ خانوار و ۶۵۰ نفر جمعیت مصداق عملی آیه شریفه «و تعاونوا علی البرِ و التقوی» می باشد و وفاق و مشارکت مردم در همه امور موجب شده که امروز ما از امکانات بسیار خوبی برخورداریم.

وی ادامه داد: شرکت تعاونی توسعه روستایی آهوان با ۲۵۰ عضو که امسال نیز به عنوان تعاونی برتر استان شناخته شد، اولین مدل و نمونه در سطح استان بود که شکل گرفت و این مشارکت کمک زیادی به توسعه روستا کرد.

آهویی رشد جمعیت روستا را مثبت اعلام کرد و تصریح کرد: در پنح سال گذشته طلاقی در این روستا ثبت نشده است و مسئولین دادگستری و ثبت احوال در جلسه حضور دارند. همچنین مسئولین حوزه قضایی زبرخان هم در جریان هستند که به دلیل میزان پایین پرونده های اختلافات، شورای حل اختلاف  آهوان تعطیل شد و این جای بسی افتخار است. در زمینه اعتیاد هم به لطف پروردگار و فضای مناسب روستا ما در آهوان، به اندازه انگشتان یک دست هم معتاد نداریم و حتی اعتیاد به سیگار هم بسیار کم است.

فرماندار نیشابور نیز در این مراسم روستائیان را به جای حاشیه نشینی در شهرها که معضلات فراوانی را هم به همراه دارد، به سکونت در روستاها توصیه کرد و افزود: تلاش و موفقیت این عزیزان در آهوان، نشان داد که اگر مقداری بیشتر تلاش کنیم و پشت کار و وفاق داشته باشیم، می توانیم به امکانات و فضایی مطلوب در روستا دست یابیم.

وی از مسئولان دیگر روستاها دعوت کرد به بازدید و الگو برداری از این روستا بپردازند و ابراز امیدواری نمود: باید به سمتی رفت که شرابط برای ماندگاری روستائیان در روستاها بیش از گذشته فراهم شود.

فرماندار با بیان اینکه این اتفاق خیلی خوبی است که در این روستا طلاق نداریم، افزود: متأسفانه طبق آمار در شهرستان نیشابور از هر سه ازدواج یک مورد منجر به طلاق شده که بسیار تأسف برانگیز است و باید جوانان این روستا را الگو قرار دهیم.

در ادامه مراسم معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی جمعیت روستایی استان را ۱۶۸۲ هزار نفر استان اعلام کرد و گفت: این تعداد ۲۸ درصد جمعیت کل استان است.

محمد مقدوری با بیان اینکه در استان تعداد ۳۳۳۰ روستای دارای سکنه وجود دارد بیان کرد: از این تعداد ۲۵۲۴ روستای بالای ۲۰ خانوار و ۲۳۴۹ روستا موفق به تأسیس دهیاری شده‌اند و روستای آهوان از این میان به عنوان روستای نمونه ما در سطح خراسان رضوی شناخته شده است.

وی افزود: گزارشی که دهیار روستا با افتخار اعلام کرند، بسیار ارزشمند است و همین دلایل و شرایط بوده که روستای آهوان را پس از بررسی به عنوان روستای برگزیده و الگو متمایز کرده است.

استاندار خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت : خشک‌سالی‌های متوالی و کمبود آب باعث مهاجرت روستائیان به حاشیه شهرهای بزرگ و وقوع پدیده حاشیه‌نشینی شده است.

وی همچنین خواستار جلوگیری از خام فروشی محصولات کشاورزی و استقرار صنایع تبدیلی با محوریت کشاورزی در جوار روستاها شد و افزود: این موضعات به جد توسط دولتمردان دنبال می‌شود.

رشیدیان با اشاره به اهتمام ویژه برای ارائه خدمات به روستائیان بیان داشت: در همین راستا اعتبار ویژه‌ای در کشور برای کمک به تشکیل شرکت‌های تعاونی روستایی و توانمندسازی روستائیان تخصیص ‌یافته است.

گفتنی است: در حاشیه این مراسم از نمایشگاه توانمندی های مردم روستا بازدید به عمل آمد و از برگزیدگان حوزه کشاورزی آهوان نیز تجلیل شد.

لازم به ذکر است در این سفر، استاندار با اختصاص ۵۰۰ میلیون تومان جهت ساخت مجتمع فرهنگی آهوان موافقت کرد.

پایان بخش برنامه های سفر استاندار خراسان رضوی به شهرستان نیشابور، بهره برداری از مرکز جمع آوری شیر با ظرفیت روزانه ۵۰ تن و سرمایه ای در حدود ۳۸۰۰ میلیون ریال در روستای آهوان بود.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.