روز ملی سینما و کارنامه فیلم و عکس نیشابوری ها

برترین های فیلم و عکس نیشابور انتخاب  شدند

فروغ خراشادی/ ۲۱ شهریور روز ملی سینمای ایران است. نیشابور و دفتر سینمای جوان این شهر، بزرگداشت این روز ملی را با برگزاری همزمان دو رویداد «جشنواره» و «هفته ی فیلم و عکس»، همراه کرد.

بیست دوم شهریورماه اختتامیه ی بیست و دومین هفته ی فیلم و عکس و شانزدهمین جشنواره ی «نور و رافت» به رویدادهای فرهنگی هنری شهرمان رونق بخشید.

در شانزده سالگی این جشنواره، دانشگاه نیشابور، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره محیط زیست، سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری، مرکز ۳ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و بسیج هنرمندان شهرستان در تعامل با انجمن سینمای جوان نیشابور، حضور داشتند.

آیین پایانی هفته ی فیلم و عکس و جشنواره که در پردیس سینما شهر فیروزه انجام شد، برنامه ای «همراه با مردم و همگام با مسولان» بود؛ هم استقبال مردم را در دل داشت و هم حضور مسولانی چون صادقی سمرجانی رئیس دانشگاه نیشابور، کوثری سرپرست شهرداری و دو تن ازاعضای شورای شهر؛ باری و شکیبا.

در این مراسم مسعود سلیمانی سپهر، عکاس نام آشنای نیشابوری که مدیر انجمن سینمای جوان دفتر نیشابور هم هست، ؛ ضمن خوشآمد گویی به حاضران، از جلسات نقد و بررسی عکس و نشست های تخصصی فیلم، در کنار نمایش آن ها گفت که به نوعی کارگاه آموزشی محسوب می شد و در راستای افزایش اطلاعات تخصصی حوزه های یاد شده نقش موثری داشت.

وی همچنین به ششمین جشنواره ی سراسری «سبز ایران» با محوریت حفظ محیط زیست اشاره نمود که با همکاری سازمان های مردم نهاد و اداره ی محیط زیست شهرستان، جزئی از جشنواره ی شانزدهم شده بود.

آیین پایانی هر جشنواره ای علاوه بر اعلام خاتمه ی رسمی رویداد، از بابت معرفی برگزیدگان هم شایان توجه است؛ در جشنواره ی شانزدهم نیز، در دو حوزه ی تخصصی عکس و فیلم، برگزیدگان ضمن سخنان داوران و با حضور خانواده های مشتاق کاندیداهای هر شاخه، تک به تک نام برده شدند:

حمید رضا هلالی یکی از اعضای هیات داوران جشنواره ی عکس است که در کنار همکارانش الهه عبدا… آبادی و محمدرضا چایفروش، از میان ۷۰۰ قطعه عکس ارسالی از ۸۳ عکاس، ۳۰ قطعه را برای نمایشگاه تجلی نور انتخاب کرده اند. این عکس های انتخابی در طول برگزاری جشنواره، در گالری کمال الملک اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بازدید عمومی به نمایش درآمده است.

اما از میان این ۳۰ قطعه عکس که متعلق به  ۱۴ نفر بودند، سه نفر حائز کسب مقام اول تا سوم شدند که به ترتیب عبارتند از آمنه شاوزی پور، سعید محمدیان و محمود کمالی. شهلا ناظران هم تقدیر ویژه ی هیات داوران را نصیب خود کرد.

اعلام نتایج جشنواره ی عکس، التهاب بخشی از جمعیت را فرونشاند اما هنوز نیمه ی بیشتر شرکت کنندگان چشم به راه رای داوران  بودند. با حضور احمد نیک فرجام روی صحنه، سانس دوم اعلام نتایج برگزیدگان جشنواره که به بخش فیلم اختصاص داشت، آغاز شد؛ نیک فرجام که خود از هنرآموختگان انجمن سینمای جوان دفتر نیشابور است، به عنوان نماینده ی هیات داوران در جایگاه حضور یافت.

او و همکارانش احمد تفضلی و ابوالفضل شکیبا، از میان ۳۰ فیلم مستند، داستانی و انیمیشن که از سوی  ۲۴ فیلمساز به دبیرخانه ی جشنواره ارسال شده بود، پس از تماشا و بررسی، آرای خود را به این شرح اعلام کردند: تقدیر بهترین فیلمنامه  به طور مشترک برای فیلم «تغییر نام برای یک اقدام» به مسعود نظری فرد و برای فیلم «ضربان» به ایمان خوشرو، جوان ۱۷ ساله ی نیشابوری، اهدا شد و  دیپلم افتخار و تندیس جشنواره به همراه جایزه ی نقدی بهترین فیلمنامه برای فیلم «خالی» به بهزاد آقاجانی تعلق گرفت.

در بخش کارگردانی هم لوح تقدیر برای فیلم «خالی» نصیب جعفر پوینده شد و دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه ی نقدی برای بهترین کارگردانی برای فیلم «لبخند» به سید مهدی حسینی رسید.

لوح تقدیر برای فیلم انیمیشن «میخ و چکش» به اکبر قربانی رسید، اما بهترین تصویربرداری عنوانی است که با دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه ی نقدی، برای فیلم «ضربان» به جعفر عمارلو اهدا شد.

در این جشنواره بازیگران هم بی نصیب نماندند و اگرچه اکثر بازیگران فیلم های کوتاه آماتور( غیرحرفه ای) هستند، اما لوح تقدیر بهترین بازیگر به تکتم بلوچی رسید و دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه ی نقدی به سارا یساقی برای بازی در فیلم «ساک سفرت را خودم خواهم بست» تعلق گرفت.

برای بهترین فیلم داستانی هم لوح تقدیر به سید مهدی حسینی برای فیلم « لبخند» اختصاص یافت. جعفر عمارلو برای تدوین فیلم «ضربان» یک بار دیگر دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه ی نقدی دریافت کرد تا تنها کسی باشد که در مراسم روز سینمای نیشابور برای یک فیلم، دوبار حائز رتبه ی نخست می شود.

حالا دیگر همه چیز مشخص است؛ از حالا تا یک سال دیگر، فیلمسازان جوان فرصت دارند نقاط ضعف شان را بشناسند، فیلم های بیشتری ببینند و تکنیک کارشان را ارتقا دهند. داستان و فیلمنامه بخوانند و در نوشتن، محتاط تر شوند و تواناتر! عکاسان عکس های بیشتر و بهتری بگیرند، نگاه کردن بیاموزند و کادر دقیق ببندند…

کارهای زیادی است که یک هنرجوی جوان را می تواند با تجربه کند و یک «سال اولی» را مطرح؛ اما تنها یک کار اساسی است که اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی می تواند به عنوان متولی امور فرهنگی هنری شهرستان انجام دهد تا مسیر توانمند سازی هنرمندان را هموار کند و آن حمایت معنوی و مادی است؛ حمایتی که به نظر می رسد آنچنان که باید در این سال ها به انجمن سینمای جوان معطوف نشده است و استقبال سرد هنرمندان فیلمساز و عکاس از سخنرانی رئیس اداره ی مزبور، می تواند موید این مساله باشد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.