روزی که رضاشاه پرونده نفت را در بخاری انداخت!

340px-rezashahbozorg59ششم آذر ماه ۱۳۱۱ (۲۷ نوامبر سال ۱۹۳۲) در پی به نتیجه نرسیدن مذاکرات ایران و انگلستان بر سر نفت، رضاشاه پهلوی پرونده نفت را در بخاری افکند و سوزاند. این پرونده مربوط به امتیازی بود که دولت قاجارها به «دارسی» داده بود.

مردمی که از بازی های پشت پرده بی خبر بودند در پی انتشار خبر سوزانده شدن پرونده استعماری نفت به خیابانها ریختند و شادی کردند که به نوشته پاره ای از مورخان، این شادمانی جزیی از برنامه ای بود که از پیش تنظیم شده بود تا انگلیسی ها قرارداد «دارسی» را که تنها نیمی از زمان اعتبار آن باقی مانده بود برای مدتی طولانی تر تجدید کنند و منطقه قرارداد را وسعت دهند.

چهار روز بعد وزیر دارایی گزارش شکست مذاکرات را به مجلس داد و مجلس همان روز لغو قرارداد «دارسی» را تصویب کرد که دو روز بعد دولت انگلستان ضمن اعتراض به لغو قرارداد، درخواست تجدید نظر در این اقدام را کرد که به نوشته بعضی از مورخان، اجرای پرده دوم این نمایشنامه بود که به تمدید قرارداد انجامید ـ همان قراردادی که با بپاخیزی های ملی به رهبری دکتر مصدق در اواخر سال ۱۹۲۹ لغو و نفت ایران، ملی شد.

در میهن دوستی رضاشاه که از میان مردم معمولی برخاسته بود و علاقه مندی اش به پیشرفت کشور، تردیدی نیست ولی او به دلیل تحصیلات کم، ندانستن زبان مطرح خارجی و نداشتن وقت مطالعه تاریخ و تحولات روز، با همان رجال عهد قاجارها و همان مهره هایی که در دستش قرار داده شده بود و یا در دسترسش بودند بازی می کرد که وابستگی داشتند، تلقین می کردند و صداقتشان مورد تردید است. این وضعیت پس از جنگ جهانی دوم هم در ایران ادامه داشت!.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.