روزهای خوب برای فرهنگ و هنر ابر شهر

روزهای خوب برای فرهنگ و هنر ابر شهر

احسان سلیمانی آزاده مهدیار/

ده روز گذشته عرصه فرهنگ و هنر نیشابور روزهای خوبی را پشت سر گذاشت و هنرخیزی این سرزمین رخ نمایاند تا اگر در حوزه طلاق و خودکشی و. جنایت آمارهای نه چندان خوبی داریم، نشان دهیم که همچنان در فرهنگ و دانش نیز سرآمد هستیم و شاید لطافت روح هنر و موسیقی قدری به آرامش جامعه کمک کند.

پس از انتشار خبر دریافت ۵ سیمرغ جشنواره فجر توسط هنرمند همشهری ابوالحسن داوودی کارگردان فیلم سینمایی رخ دیوانه که مراسم بزرگداشت وی نیز در نیشابور شب گذشته برگزار گردید، راه یافتن نیشابور به مرحله نهایی تعیین پایتختی کتاب ایران این خرسندی را تکمیل کرد، گرچه انتخابی ظاهرا غیرفرهنگی و متأثر از ماجرای ریزگردها، موجب شد به رغم آن که بسیاری کارشناسان به برتری طرح نیشابور اذعان داشتند، اهواز به عنوان پایتخت کتاب معرفی شود و طرح نیشابور پس از اهواز قرار گیرد.

رئیس اداره ارشاد در گفت و گو با خبرنگار خیام نامه در همین رابطه با اشاره به اینکه هیچ دلیلی برای انتخاب نشدن نیشابور به عنوان پایتخت کتاب کشور وجود نداشت، اظهار داشت: گذشتن از نام های بزرگی چون نیشابور ساده نیست، اما به دلایلی که باید از داوران پرسید اهواز انتخاب شد.

وی افزود: در این رقابت از تمام چهره های نیشابوری، مسئولین و هر دو نماینده با افکار مختلف آمده بودند و در تنظیم طرح افراد با سلایق و گرایش های مختلف حضور داشتند.

عباس کرخی اضافه کرد: همانطور که قبلا هم گفته بودم ما در هر صورت برنده ایم، چرا که این ماجرا نمایش خوبی برای همدلی و وحدت بود و از سویی با اجرای طرح های پایتختی کتاب در حوزه فرهنگ و دانش شهرمان گام بزرگی برداشته می شود.

سه شب با موسیقی

وی ضمن ابراز خرسندی از حمایت فرماندار از برنامه های فرهنگی و هنری، اظهار داشت: روزهای چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه شاهد اجرای برنامه سه شب با موسیقی هستیم که کاری از شورای موسیقی و گروه های هنری شهرستان می باشد و عواید این سه شب صرف امور خیرخواهانه از جمله نیازمندان بهزیستی، زندانیان غیر عمد و بیماران خاص خواهد شد. پنج گروه سپهر، رهاوی، نارک، آیره و استاد اشرف زاده با موسیقی های سنتی و بدون کلام را در این سه شب اجرا خواهند داشت.

اهدای جایزه سالانه خشت زرین به یاد یغما

رئیس اداره ارشاد با اشاره به برگزاری مراسم بزرگداشت حیدر یغما شاعر همشهری اظهار کرد: ما در راستای طرح های پایتختی کتاب ایران، برای نخستین بار نشان خشت زرین را به نام حیدر یغما در سال روز بزرگداشت این شاعر همشهری به برترین شعر کارگری از سال آتی اهدا خواهیم کرد وامیدواریم با همکاری سایر نهاد ها وادارات سال آینده این مراسم بصورت کشوری برگزار شود.

معرفی برگزیدگان جشنواره « فجر پویا»

کرخی بیان کرد: با هدف کشف، شناسایی، جذب و فراهم سازی بستری شایسته برای تبادل اندیشه ها و آموخته های و با گردآوری و عرضه ی هدفمند آثار و تشویق نوآمدگان عرصه پویا نمایی، نخستین جشنواره پویانمایی « فجر پویا » یادمان شهیدان عبدالحمید، عبدالمجید و دانیال غرویان با معرفی برگزیدگان درتالار ادیب اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیشابور پایان یافت. وی افزود: امسال این جشنواره برای نخستین بار برگزار شد و از سال آینده با نام «حمد» که حرف اول اسامی سه شهید عبدالحمید،عبدالمجید ودانیال غرویان است را به اهتمام خانواده شهیدان غرویان برگزار خواهیم کرد که این نخستین وقف فرهنگی در نیشابور است که به یاری پروردگار همه ساله برگزار خواهد شد.

گفتنی است: از ۵۰ فیلم انیمیشن که به دبیرخانه جشنواره ارسال شد ۳۰ اثر از ۲۹ انیماتور به مرحله انتخابی رسیدند. معین معتمدی «فیلم نان مفت»، سیدامیرحسین سجادی نیا«فیلم من خوشگلم»، مهدیارمهجوری«فیلم گل»،ملیحه باطانی«فیلم روباه»، پروین مومنی«فیلم خانه کاغذی»، سید احمدرضا سیدکشمیری «فیلم توپ»، میترا راد نژاد«فیلم دخترک وستاره»می باشند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.