رهبران سیاسی گروه های اصولگرا نباید استبداد رای داشته باشند

محسن غرویان:

رهبران سیاسی گروه های اصولگرا نباید استبداد رای داشته باشند

اصولگرایان از گذشته درس عبرت بگیرند

رهبران سیاسی گروه های اصولگرا نباید استبداد رای داشته باشند. یعنی احترامی برای رای و نظر دیگران قائل باشند. بر اساس مبنا باید مشاوره و شور و گفتگو و نظرجمعی را قبول کرده و از استبداد رای بپرهیزند. با این شرایط است که وحدت اصولگرایان آسان خواهد شد.

به نظر من اصولگرایان برای رسیدن به وحدت باید مطالبه حقیقی و واقعی اکثریت مردم مسلمان و انقلابی ایران را دریافت کنند، بشناسند و باور کنند. چون همه این تشکل ها و احزاب و فعالیت های سیاسی برای مردم است و باید در جهت اهداف ملت استفاده شود. بنابراین بهترین محور برای وحدت اصولگرایان این است که مطالبه مردمی به خوبی شناخته شود و به باور برسد. رهبران و فعالان سیاسی نیز به این نکته باید دست یابند که مطالبه مردم چیست. بر این اساس که می توانند احزاب و گروه ها با یکدیگر اشتراک یافته و به وحدت برسند.

غرویان خاطر نشان ساخت: بعد از شناخت مطالبه اصلی مردم باید انگیزه و باور واقعی در رهبران و فعالان سیاسی برای همراهی با مردم وجود داشته باشد. یعنی یک اراده ای در لیدرهای سیاسی به وجود آید که انگیزه برای خدمت به مردم داشته باشند. همان مسئله ای که رهبر معظم انقلاب به عنوان حق الناس آن را مطرح کردند و باید این حق الناس به آنها داده شود. کسانی باید در صحنه فعالیت های سیاسی برای رسیدن به وحدت حضور داشته باشند که اولا رای مردم را حق الناس بدانند. نه فقط در لفظ و ظاهر بلکه در باطن قبول داشته باشند که رای مردم مشروعیت ساز است و انگیزه و اراده جدی برای اعطای این حق و مطالبه مردمی ایجاد شود

وی همچنین به وظایف رهبران سیاسی اصولگرا اشاره کرد و افزود: رهبران سیاسی گروه های اصولگرا نباید استبداد رای داشته باشند. یعنی احترامی برای رای و نظر دیگران قائل باشند. بر اساس مبنا باید مشاوره و شور و گفتگو و نظرجمعی را قبول کرده و از استبداد رای بپرهیزند. با این شرایط است که وحدت اصولگرایان آسان خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه اصولگرایان باید از گذشته درس بگیرند، اظهار داشت: تاریخ گذشته آیینه عبرت برای آینده است. درک مطالبه مردم کشور، اراده قوی برای خدمت به مردم و دوری جستن رهبران سیاسی اصولگرا از استبداد رای، ۳ عاملی است که باید اصولگرایان آن را سرلوحه کار خود قرار دهند. باید اصولگرایان در مبانی فکری خود در مسائل سیاسی و اجتماعی از جمله در نقش مردم و رای مردم در مشروعیت حاکمیت تجدید نظرهایی صورت بدهند. به خصوص با توجه به فرمایشات امام(ره) و مقام معظم رهبری که در مناسبت های مختلف ایشان خطوط مبنایی را مطرح کردند. به عنوان مثال رهبر انقلاب در مراسم سالگرد رحلت امام(ره) در حرم ایشان فرمودند که قدرت برآمده از رای مردم محترم است و هرکس با این قدرت مخالفت کند حرام است. این یک مبنا است. برخی از اصولگرایان این را قبول ندارند و گفتار و رفتار آنها طوری نشان می دهد که به این حد از درک سیاسی نرسیده اند. یعنی معرفت سیاسی آنها به گفتار رهبر انقلاب نزدیک نیست و کارهایی انجام می دهند که بر خلاف دیدگاه ها و نظرات رهبری است. یا مثلا امام(ره) فرمودند که میزان رای ملت است. این یک مبناست و اصولگرایان باید به تاریخ گذشته نگاه کنند، هرکجا که از فرمایشات امام(ره) و مقام معظم رهبری فاصله گرفتند شکست خوردند.

غرویان تصریح کرد: از این شکست ها باید تجربه لازم پیدا شود و بر اساس آن در مبانی فکر سیاسی خود تجدید نظر کنند. ما هیچ کدام معصوم نیستیم و در طول زمان اندیشه هایمان هم تعدیل می شود. هیچ اشکالی هم ندارد که مبنای ما نسبت به ۱۰ سال قبل رشد پیدا کند و مبانی جدیدی را با استفاده از تجربیات و حوادث تاریخی در پیش بگیریم. معنای معصوم نبودن همین است که باید فکر و اندیشه ما تکامل پیدا کند. این مسائلی است که ما اصولگرایان باید از گذشته خود درس بگیریم.

غرویان وحدت عملی را لازمه فعالیت اصولگرایان دانست و گفت: وحدت گفتمانی که هزینه و خرجی ندارد و سال هاست شعار درباره آن داده می شود. آنچه در شرایط فعلی جامعه ما نیاز دارد وحدت عملی و رفتاری است. وحدت گفتمانی خیلی ظاهری و سطحی است اما عمق آن در وحدت عملی دیده می شود. آنچه ملاک است عمل و رفتار است و نمی شود کسی صحبت از وحدت کند ولی در عمل اقدامات تفرقه انگیز داشته باشم یا در مقابل رای ملت و منتخب ملت بایستم. این مسائل وحدت را بر هم می ریزد.

توصیه من این است که بین خود و خدا قضاوت کنیم. در طول تاریخ مگر روحانیت ما چقدر فرصت پیدا می کند که در سازمان ملل و در مجامع جهانی یک شخصیت روحانی بایستد و برای روسای جمهور تمام کشورها سخنرانی کند. شاید این فرصت به عدد انگشتان دو دست هم نرسد و الان این فرصت را داریم که رئیس جمهور اندیشمند با لباس روحانیت در سازمان ملل برای سران کشورهای جهان به ارائه نظر می پردازد. حالا ما چرا باید این موقعیت را خراب کنیم و مقابل چنین شخصیتی مواضع تند اتخاذ کرده و فرصت را بسوزانیم. من بین خود و خدا که نگاه می کنم می بینم باید دولت منتخب را یاری دهیم و در سخنان و رفتار حمایت داشته باشیم. بدون شک اگر اشکالاتی هم در کار مشاهده شود باید تذکر دهیم و انتقاد منطقی لازم است. اما تندروی و تخریب و هجمه نباید کرد. این کار اساس دولت که رای ملت و تنفیذ مقام معظم رهبری پشتوانه اوست را می کوبد. انصاف، وجدان و عدالت انسانی نیز این تندروی ها را برنمی تابد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.