رنج مردم در غیاب مدیریت واحد شهری؛ حفاری بلوار شهید فهمیده، سپاه و شهرداری موضوع را به هم حواله می کنند

 

17 (1)ازاده مهدیار/

تعداد قابل توجهی از پیامک های مردمی در رابطه با آسفالت مخروبه بلوار شهید فهمیده کافی بود تا صبح اول هفته، راهی مسیر یاد شده شوم.

درست در ابتدای مسیر، ناهمواری جاده خودی نشان داده و با اولین تکان، چُرت کودک سرنشین پاره می شود و راننده آویز روی آینه ماشین خود را در بالا ثابت می کند. در حالی که سرنشینان محکم تر در جای خود قرار می گیرند، راننده به فرصت های سبقت گیری خود توجهی نمی کند و آرام می راند چرا که حاشیه سمت راست خیابان، حفاری شده و قلوه سنگ های درشتی در تمام طول مسیر رها شده است و بیم خراب شدن لاستیک ماشین و حتی پرتاب سنگ ها به اطراف و احتمالا عابرین نیز وجود دارد. به آخر مسیر که می رسیم ماشین، پس از تکان های شدیدی که کلا سرنشین ها را جا به جا می کند، متوقف می شود. با اولین عکسی که می گیرم و اولین پرسش ام از کسبه محل، تعداد زیادی از مغازه داران و عابرین جمع می شوند و زبان به گلایه می گشایند.

یکی از آن ها می گوید: الان نزدیک به دو ماه است که وضع همین است، به جای این که آسفالت بلوار را درست کنند اقدام به حفاری و مسیر را همین طور رها کرده اند.

دیگری می گوید: این مسیر، پُر رفت و آمد است و روزی نیست که لاستیک ماشینی به خاطر خرابی مسیر پنچر نشود.

مرد میان سالی نیز که جلو درب مغازه خود ایستاده است، می گوید: بارها به شهرداری مراجعه کرده ایم، مسئولین شهر چه کار می کنند که از عهده آسفالت این بلوار بر نمی آیند؟

در ابتدا برای پیگیری این موضوع به سراغ معاون عمرانی شهرداری رفتم.

شیما نجار، معاون عمرانی شهرداری در رابطه با علت حفاری و تأخیر در آسفالت این منطقه، بیان می کند: آسفالت این مسیر پیش از این ها در دستور کار بوده است اما «نیروی مقاومت بسیج» برای کشیدن فیبر نوری تا پایگاه، اقدام به حفاری مسیر کرده است و الان یک ماه از تاریخ صورت جلسه شهرداری با بسیج مبنی بر لزوم آسفالت خیابان می گذرد ولی هنوز اقدامی صورت نگرفته است؛  قرار شد مبلغ مورد نیاز برای آسفالت را به حساب شهرداری واریز کنند اما این کار را نیز انجام نداده اند.

وی در مورد آسفالت مسیر بهشت فضل نیز می گوید: آسفالت آن مسیر هم تا به حال به دلیل برودت هوا به تأخیر افتاده و آسفالت تمام مسیرها تا سقف بودجه مشخص در دستور کار است.

وی در پاسخ به این که چرا ناهماهنگی هایی میان شهرداری و سایر ادارات از جمله اداره آب و گاز صورت می گیرد و گاه یک اداره آسفالت را تخریب و با تأخیر زیاد اقدام به آسفالت مجدد می کند و مجددا اداره ای دیگر اقدام به تخریب و حفاری می کند؟ عنوان کرد: متأسفانه گاهی این ناهماهنگی ها ایجاد می شود و ادارات اقدام به حفاری و مدت زیادی آن را رها می کنند که منجر به نفوذ آب و تخریب زیرساخت ها نیز می شود و مردم هم گلایه مند می شوند؛ طبق قانون اداره ای که قصد حفاری مسیری را دارد باید علاوه بر هماهنگی با شهرداری در اسرع وقت نسبت به آسفالت مجدد اقدام کند ولی بیشتر اوقات مشکل اصلی مسائل مالی است.

در ادامه پیگیری ها و با توجه به پاسخ معاون عمرانی شهرداری، با فرماندهی مقاومت بسیج شهرستان تماس تلفنی گرفتم و درخواست صحبت با شخص مسئول را مطرح کردم.

مقام پاسخ دهنده تلفن در پاسخی کوتاه گفت: به ما ربطی ندارد با شهرداری تماس بگیرید. وی پس از شنیدن پاسخ معاون عمرانی شهردار در رابطه با حفاری های انجام شده مجدد با بیان این که «به شهرداری مربوط است»، بدون آن که اجازه بدهد نام و سمت کسی را که خط تلفن به او وصل شده  بپرسم تلفن را قطع کرد!

در پایان این گزارش باید گفت، ناهماهنگی نهادها در غیاب مدیریت واحد شهری، یکی از مهم ترین مشکلاتی است که در چنین مباحثی مطرح است، و چوب این ناهماهنگی را نیز مردم می خورند؛ عدم پاسخگویی نهادها و بی توجهی به تعهدات و مسئولیت ها، مشکلات را عمیق تر می کند، در موضوع حفاری های بی برنامه نیز با وجود این که مردم بارها با پیامک دادن به نشریه خواستار پیگیری این مشکل بوده اند، همچنین طبق گفته خودشان مراجعه حضوری نیز به نهادهای مرتبط داشته اند اما متاسفانه پاسخی نگرفته اند. جای سوال است چه کسی باید پاسخگوی این نوع ناهماهنگی ها باشد و چرا مراجع مسؤول پاسخگویی روشن ندارند و به اعتراض مردم بی توجه اند؟

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.