رفتار چالشی و چالش های پس از آن

احسان انجیدنی

عضو هیات علمی دانشگاه نیشابور

برخورد عجیب، خشن و بسیار تند نماینده محترم نیشابور با معاون استانداری خراسان رضوی نه تنها در سطح شهر که در استان و تمام کشور، بازتاب وسیعی داشت. ظاهر ماجرا حکایت اختلافی ریشه دار بین دو شهر نیشابور و سبزوار است که هر یک قائل به سهم مهم و ویژه ای در تقسیمات کشوری هستند. با فرض اینکه تمام ماجرا همین باشد (و احیانا انگیزه ها و دعواهای سیاسی در این ماجرا دخیل نباشند) چند پرسش مطرح خواهد بود:

پرسش نخست به نوع رفتار و برخورد مسئولین در مواجهه با چنین چالشی بین این دو شهر باز می گردد. به واقع، اگر اختلاف نظر و رقابتی بین مردم و مسئولین دو شهرستان وجود دارد؛ راه حل برخورد با چنین مسئله ای چیست؟ فرض کنیم که اهالی یک شهر از مدت ها قبل، اقداماتی را در راستای مطرح شدن به عنوان مرکز یک استان انجام می دهند. در قبال این اقدامات، وظیفه مسئولین نیشابور چه بوده و اکنون چیست؟  اگر معتقدیم حقی از نیشابور به نفع شهر همسایه ناحق گشته و اگر مقامی و مسئولی سخنی را بر زبان رانده که از آن، ظن حمایت از مطالبه شهر همسایه می رود؛ وظیفه مسئولین نیشابور در راستای احقاق حق چیست؟ به راستی آیا پیگیری مستمر موضوع از راه های قانونی، منطقی و مستدل و گزارش این پیگیری ها به مردم کارسازتر است یا تحریک بیشتر احساسات مردم و بر دامنه تنش افزودن توسط یک مسئول، آن هم در یک مراسم رسمی و با ادبیاتی تند و اقداماتی خشونت آمیز؟ آیا چنین اقدامی، سوار شدن بر موج احساسات مردم و تشدید فضای رقابتی و غیر دوستانه بین مردم دو شهر همجوار نیست؟ مگر نه این است که نماینده یک شهر باید الگویی از متانت، قانونمداری و احقاق حق در چارچوب قانون برای شهروندان باشد؟ وظیفه مسئول و نماینده یک شهر، ایجاد اختلال در یک مراسم عمومی و به بیرون راندن سخنران دعوت شده است؟ آیا چنین اقدامی در راستای حفظ شان، حرمت و کرامت اشخاص است؟ آیا چنین رفتاری، آن هم از سوی مسول قانون گذاری، عصبیت و تندخویی را در چالش ها و اختلافات مردم در سطح جامعه رواج نمی دهد؟ 

گذشته از این ها، سوی دیگر ماجرا، بررسی تاثیری است که چنین رفتاری در احقاق حق مردم نیشابور دارد. آیا نماینده محترم به این امر اندیشیده اند که از چنین ماجرایی، در نشان دادن چهره ای غیرواقعی از نیشابور و مردم آن چه سوء استفاده هایی که نخواهد شد؟ اقدامات و تحرکاتی که یقینا تعادل را به ضرر شهر بر هم خواهد زد! آیا نباید نگران بود که تصمیم گیرندگان از ترس این که چنین رفتارهایی، مبادا الگویی برای سایر دست اندرکاران دیگر نقاط شود؛ در بهترین حالت، به آن وقعی ننهند و در حالت های بدتر، از آن نتیجه بدی عاید شهر گردد؟

مسلما مردم نجیب نیشابور خواهان پیگیری حقوق خود از راه های قانونی و آرام و منطقی توسط مسئولان شهر هستند. از نمایندگان شهر نیشابور انتظار می رود که در مسیر بالفعل کردن پتانسیل ها و استعدادهای این کهن شهر، بسترهای لازم را مطالبه کرده و در راستای به وجود آوردن آنها همت گمارند. همچنین مسئولانه و در کمال متانت، رایزنی های لازم را در جهت استیفای حقوق شهروندان با مسئولان امر انجام دهند. در نهایت، مسئولین محترم شهر توجه کنند که در دوره مسئولیت، نماد و نماینده تمام مردم هستند و رفتار و عملکرد آنان، اخلاق و رفتار تمام شهروندان را در افکار عمومی کشور نمایندگی می کند.

 

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.