رعایت حقوق شهروندی حداقل خواسته معلولان!

رعایت حقوق شهروندی حداقل خواسته معلولان!

دوازدهم آذرماه زنگی است که به صدا درمی آید تا بشر در مقابل حقوق پایمال شده هم نوع خود پاسخگو باشد و بگوید در برابر این فراموش کاری چه کرده وچه می خواهد بکند؟ به نظر می رسد در کشور ما خود معلول است که باید همت کند و خود را به عنوان عضوی از این اجتماع ثابت کند.

۱۲آذرامسال روز جهانی معلولین در نیشابور همانند سال های گذشته با کم توجهی و بدون هیچ برنامه خاصی و تنها با برگزاری مسابقاتی برای معلولین از سوی اداره بهزیستی و نشست خبری با حضور کمرنگ خبرنگاران شهرستان پایان یافت.

در این نشست حمیدرضا علیزاده رییس اداره بهزیستی نیشابور اعلام کرد: نیشابور ۱۶هزار معلول دارد که به معلولین جسمی- حرکتی، ذهنی، جسمیحرکتی- ذهنی، بینایی، شنوایی، صرع مقاوم به درمان و بیماران روانی مزمن تقسیم می شوند که این تعداد معلول در مقایسه با مشهد به نسبت جمعیت نشان دهنده ی آمار بالاتری است.

وی توانبخشی و تلاش برای فراهم کردن زمینه استقلال نسبی برای این قشر از جامعه را مهم ترین رویکرد سازمان بهزیستی دانست وگفت: اداره بهزیستی نیشابور بیش از ۱۵۰ وظیفه کاری بر عهده دارد که از تشکیل خانواده تا مرحله سالمندی را در بر می گیرد که یکی از آنها اقدامات پیشگیرانه است و ایجاد مراکز مشاوره ژنتیک یکی از راه های پیشگیری از معلولیت است.

علیزاده با انتقاد از ادارات به خاطر رعایت نکردن قانون ۳درصد استخدام از بین معلولین گفت: اداره بهزیستی ۵سال حق بیمه کارفرمایانی که معلولین را استخدام کنند را تقبل خواهد کرد، همان طور که حق بیمه ۵۰ نفر از معلولینی را که در دکه های بلیط فروشی مشغول به کار هستند، پرداخت می کنیم.

رییس اداره بهزیستی بودجه این سازمان را ناکافی اعلام کرد و ادامه داد: با توجه به گستردگی مخارج و فعالیت های بهزیستی سهم هر معلول با توجه به بودجه دریافتی، ماهی هزار تومان می شود. وی با بیان این که رسیدگی به مشکلات این قشر آسیب پذیر توجه بیشتر خیرین و مردم را می طلبد، ادامه داد: مردم می توانند به جای صرف هزینه های اضافی در مراسم های ترحیم به نیازمندان کمک کنند و مطمئن باشند که در مسیری که خودشان می خواهند هزینه خواهد شد.

علیزاده از وجود خانواده هایی خبر داد که سه فرد معلول دارند، ولی چون در مراکز شناخته شده و تابلودار نگهداری نمی شوند، ناشناخته می مانند. در حالی که خیران معمولا کمک های شان را اعم از نقدی و غیر نقدی بیش تر به مراکز معین ارائه می کنند. در حالی که با حفظ حرمت و آبروی خانواده های دارای مشکل معلولیت و در صورت راهنمایی خواستن از بهزیستی می توان کمک ها را به دست این گروه از نیازمندان هم رساند.

علیزاده با اشاره به مناسب نبودن فضاهای شهری و ادارات و ساختمانها برای تردد معلولین گفت: شهرداری در صدور مجوز برای ساختمانها نظارت کند و محدودیت های معلولین را در نظر بگیرد تا آن ها حداقل از آسیب روحی در امان باشند.

طلایی رییس جامعه معلولین نیشابور به نمایندگی از معلولین گفت: آموزش، اشتغال، معیشت پایدار و مناسب‌سازی محیط‌های شهری، اداری، تجاری، فرهنگی و ورزشی برای استفاده معلولین و جانبازان بخشی از حقوق مدنی و شهروندی و انتظارات معلولین به عنوان عضوی از جامعه است.

در حاشیه برنامه های این روز دانش آموزان مدرسه ی استثنایی میلاد همزمان با دیگر مدارس استثنایی شهر برنامه هایی از جمله اجرای سرود و دکلمه و نمایش و برپایی نمایشگاهی از آثار هنری شان، که نشان از توانمندی های آنها داشت، برای میهمانان تدارک دیده بودند.

بدون تعارف می توان گفت هیچ یک از اصول قانون اساسی به طور کامل آنجا که دولت مکلف گردیده حقوق ملت را تامین نماید به مر حله اجرا در نیامده است (لااقل در خصوص معلولین) و آن چه گاه دیده می شود نمایشی از اجرای قوانین مربوط به رفاه وتامین اجتماعی معلولین است. کم تر دیده می شود در جوامع پیشرو معلولین به دلائل پیش پا افتاده از صحنه اجتماع دور گردند و نتوانند استعداد ها و توانائی های خویش را به منصه ظهور برسانند و کمتر مکانی یافت می شود که به دلیل عدم رعایت ضوابط معماری وشهر سازی برای معلولین غیر قابل استفاده باشد.

نویسنده :الهام صادقی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.