رسیدگی به درخواست طلاق در دادگاه

رسیدگی به درخواست طلاق در دادگاه

(بخش دوم)

در مواردی که مرد متقاضی طلاق باشد و یا زن و شوهر تقاضای طلاق توافقی نمایند، دادگاه به زوجین اعلام می نماید که داوری از بین بستگان یا آشنایان مورد اعتماد خویش تعیین و به دادگاه معرفی نمایند. چنانچه زوجین نخواهند یا نتوانند، داوری معرفی کنند دادگاه رأساً مبادرت به انتخاب داور می کند.

داوران سعی در اصلاح بین زوجین نموده و چنانچه موفق به این اصلاح نشوند با اعلام مراتب به دادگاه درخواست گواهی عدم امکان سازش خواهند داد. سپس دادگاه بر مبنای توافق زوجین گواهی عدم امکان سازش صادر می کند تا با مراجعه زوجین به یکی از دفاتر ثبت طلاق، صیغه طلاق اجرا و در شناسنامه آن ها ثبت شود. دادگاه هنگام صدور گواهی عدم امکان سازش باید اطمینان حاصل نماید که زوجه باردار نیست و رویه قضایی در این مورد آن است که زوجه برای معاینه و صدور گواهی به پزشک مورد اعتماد دادگاه معرفی شود، و یا آنکه دادگاه بر مبنای اقرار زوجه مبنی بر باردار نبودن مراتب را گواهی می نماید. لازم به ذکر است که اگر مردی پس از صدور گواهی عدم امکان سازش برای اجرای صیغه طلاق و ثبت آن به دفترخانه مراجعه ننماید دفترخانه موظف است احضاریه ای برای شوهر بفرستد و اگر شوهر برای بار دوم از مراجعه به دفترخانه خودداری ورزد، دفترخانه مراتب را به دادگاه اعلام و دادگاه شوهر را احضار می نماید، در صورت عدم مراجعه به دادگاه، دادگاه با رعایت موازین شرعی نماینده ای جهت اجرای صیغه طلاق و ثبت آن در دفترخانه معرفی می نماید. ولی اگر زن از رفتن به دفترخانه خودداری نماید دفترخانه با حضور مرد، صیغه طلاق را جاری می کند و موضوع را به زن ابلاغ خواهد نمود. بعد از اجرای طلاق چنانچه طلاق از نوع رجعی باشد تا سه ماه بعد از طلاق حق رجوع دارد یعنی می تواند اعلام نماید که از طلاق پشیمان شده و قصد ادامه زندگی مشترک را دارد و زن نمی تواند مخالفت نماید. اما در طلاق باین (در شماره قبل توضیح داده شد) بعد از اجرای صیغه طلاق، مرد حق رجوع ندارد ولی زن می تواند پشیمان شود و آن چه از مهریه به شوهر بخشیده است را مسترد دارد و در صورتی که شوهر تمایل داشته باشد به زندگی برگردد اگرنه شوهر باید با طلاق رجعی از او جدا شود.

باید توجه داشت در طلاق رجعی تا زمانی که عِده تمام نگردیده، مرد باید نفقه زن را پرداخت نماید و در صورت فوت هر یک از طرفین از یکدیگر ارث می برند اما در طلاق مبارات و یا خُلع چنین نیست.

نویسنده :محسن تقیان

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.