رباط شاه عباسی احیاء خواهد شد

485px-Nishapur_Carvanserayمریم عارفی پور- پس از چندین بار تهیه گزارش و پیگیری مسائل مربوط به رباط شاه عباسی، که یکی از ارزشمندترین آثار دوران تاریخی در نیشابور است، و البته پیگیری های مداوم و پیاپی مهدی کوثری، رئیس تازه نفس اداره میراث فرهنگی، توانست رباط از اداره اوقاف تحویل گرفته شد و به مدت ۳ سال در اختیار اداره میراث فرهنگی قرار گرفت.

رییس اداره میراث فرهنگی به «خیام نامه» گفت: با پیگیری های مداوم و رایزنی و جلسه های متعدد طی صورت جلسه ای رباط شاه عباسی به مدت ۳ سال به صورت رایگان در اختیار میراث قرار گرفت.

وی افزود اولین اقدام در خصوص این بنا پس از تعیین وضعیت مالکیت، تعیین تکلیف غرفه ها و غرفه دارانی است که مدت ها بدون پرداخت اجاره بهاء در این محل مشغول کسب و کارند و تغییراتی در شکل ظاهری بنا ایجاد کرده اند که غیرقانونی است.

کوثری در این خصوص گفت: در حال حاضر کارشناسی از دادگستری غرفه ها را بررسی و قیمت کارشناسی خود را اعلام می کند و پس از آن هریک از غرفه داران که می توانند اجاره بهاء را پرداخت کنند بین آن ها و اداره میراث قراردادی منعقد خواهد شد و پس از آن می توانند کار خود را ادامه دهند.

وی افزود: بدیهی است که هر یک از غرفه دارانی که قرارداد با وی بسته نشود باید غرفه را تخلیه و به میراث تحویل دهد تا به مستاجر دیگری واگذار شود.

وی درمورد درآمد حاصل از اجاره گفت: این درآمدها به حساب میراث فرهنگی شهرستان واریز می شود و از همین راه هزینه ی مرمت بنا پرداخت خواهد شد چرا که وضعیت بنا مناسب نیست و امکان تخریب بیشتر وجود دارد.

کوثری از به کارگیری تیمی کارشناس و مجرب برای مرمت این بنا خبر داد تا این میراث تاریخی به صورت اصولی مرمت شود.

وی افزود: موزه باستان شناسی در این رباط پس از مرمت و ایجاد شرایط مناسب، همزمان با روز ملی خیام و طبق وعده ای که از پیش داده ایم برپا خواهد شد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.