رای ۸۵ درصدی مجلسیان به طرح پیشنهادی نماینده نیشابور

۱۵۰۰ میلیارد تومان افزایش در بودجه برای حقوق بازنشستگان

گرمابی: از همه فراکسیون ها به این مصوبه رای مثبت دادند

آزاده مهدیار/ افزایش بودجه طرح «همسان سازی حقوق بازنشستگان» به میزان هزار و پانصد میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت سوخت پتروشیمی ها با پیشنهاد حمید گرمابی، نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس تصویب شد که به گفته این نماینده، از ابتدای سال جدید از سوی دولت اجرایی خواهد شد.

گرمابی در گفتگو با «خیام نامه» در این باره گفت: همواره بحث همسان سازی حقوق بازنشستگان مطرح بوده اما به دلیل عدم تامین منابع مالی به تعویق افتاده است. این بودجه قبلا ۲ هزار میلیارد تومان بود که در کمیسیون تلفیق به ۳ هزار میلیارد رسید و برای افزایش بیشتر، باید به منابعی خارج از بودجه دست پیدا می کردیم.

وی افزود: اصلاح قیمت سوخت پتروشیمی ها یکی از پیشنهادهای من به کمیسیون صنایع مجلس برای تامین بودجه همسان سازی حقوق بازنشستگان بود، چراکه قیمت سوخت گاز این صنعت در ایران، یک هشتم قیمت اروپا و آمریکا و حتی یک چهارم فوب خلیج فارس است! به همین دلیل متوجه وجود رانت قابل توجهی شدم که می توانست به جای جیب دلال، به مصرف دیگری برسد.

گرمابی افزود: از این رو قیمت سوخت را تا میزانی که رقابت پذیری را هم برای صنعت پتروشیمی کشورمان حفظ کند، افزایش دادیم و با این مصوبه، قیمت سوخت پتروشیمی ها به یک چهارم قیمت سوخت صنعت پتروشیمی اروپا و یک دوم فوب خلیج فارس رسیدو از این افزایش یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به بودجه دولت سرازیر شد.

گرمابی در پاسخ به این نکته که برخی نگران اند این افزایش قیمت منجر به افزایش قیمت کالای نهایی شود، اظهار کرد: من به دلیل ارتباط رشته تحصیلی و تخصص م به موضوع، تسلط  کامل به آن چه طرح می کردم دارم، از تعدادی کارشناس دیگر هم که سال ها در صنعت پتروشیمی مشغول به کارند، مشورت گرفتم. این افزایش نهایتا ۲ تا ۳ درصد در قیمت تمام شده تاثیر دارد و ممکن است تعدادی از واحدها که در بخش صادرات کار می کنند، نهایتا ۱۰ درصد افزایش قیمت تمام شده داشته باشند که در مجموع در برابر سود بالای این صنعت ناچیز است و نمی تواند نقش تعیین کننده ای داشته باشد.

وی افزود: خوشبختانه کسب این درآمد در مجلس رای بالایی آورد و در مرحله بعد برای هزینه کرد این درآمد باید تصمیم گرفته می شد که پس از مشورت در کمیسیون تلفیق مقرر شد برای «همسان سازی حقوق بازنشستگان» هزینه شود.

گرمابی علت انتخاب این گروه از مردم برای تصمیم به افزایش حقوق شان را این طور بیان کرد: با توجه به فشار تورمی موجود و مشکلات زیادی که بازنشستگان با آن مواجه اند، برای حفظ کرامت و شان ایشان و نزدیک شدن حقوق ها به عدالت چنین تصمیمی گرفتیم.

عضو کمیسیون صنایع  مجلس در رابطه با جزئیات بیشتر مصوبه گفت: مقرر شده بودجه ۴ هزار و پانصد میلیارد تومان، با اولویت حقوق های زیر ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه شود که از ابتدای سال جدید توسط دولت اجرایی خواهد شد و زمان دقیق اجرای آن بسته به سرعت دولت در اجرا دارد اما در حساب بدهی دولت به بازنشستگان خواهد بود.

گرمابی در پاسخ به این سوال که واکنش دولتیان به این مصوبه چه بود، بیان کرد: ابتدا موافق افزایش قیمت سوخت پتروشیمی نبودند ولی بعد از کار کارشناسی، انتظار کسب چنین درآمدی را نداشتند و وقتی توجیه شده و مطمئن شدند که کسب درآمد هزار و پانصد میلیارد تومانی به جایی دیگر صدمه نمی زند با آن موافقت کردند. خوشبختانه با استقبال نمایندگان و رای ۸۵ درصدی اعضای حاضر در مجلس نیز تصویب شد، به دلیل این که محل درآمد و هزینه دقیقا مشخص بود، تقریبا از همه فراکسیون ها به این مصوبه رای مثبت داده شد و کمتر مصوبه ای این چنین با استقبال مواجه شده است.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.