راه تبانی بر سر مطالبات از شهرداری بسته می شود؟!

تاکید شورا بر ظرفیت هنر برای ترمیم آسیب های اجتماعی

چرا نباید در شهر کنسرت  و تئاتر فاخر اجرا شود؟

جمع آوری باندهای«حرفه ای» تکدی گری

 موضوع تقسیمات کشوری در شورا؛ عضو شورا: نیشابور اجازه این تحقیر تاریخی را نمی دهد

آزاده مهدیار/ جلسه هفتگی شورای شهر با ابطال دو مصوبه معمول شورای چهارم به دلیل مغایرت قانونی، اعتراض اعضا به عدم برگزاری کنسرت در شهرستان و از کوره در رفتن عضو جوان شورا، به جلسه ای پر مباحثه و البته پُر بار تبدیل شد.

واگذاری غیر قانونی شورای چهارم

نامه هیات امنای مسجد قدس مبنی بر دیوارکشی زمین ضلع جنوبی مسجد بحث های زیادی را به دنبال داشت. ترقی، رئیس کمیسیون عمران شورا با بیان این که این زمین تحت مالکیت اداره مسکن و شهرسازی و دارای کاربری فضای سبز است، گفت: واگذاری آن از سوی شهرداری خلاف قانون است و کاری که شورای چهارم انجام داده غیرقانونی بوده است.

زرندی، دیگر عضو این کمیسیون نیز تاکید کرد:«شهرداری صرفا بهره بردار این زمین است و اجازه واگذاری ندارد». رضا مهرداد در پی سخنان این دو عضو کمیسیون عمران، خاطرنشان کرد: فارغ از بحث واگذاری که غیر قانونی بوده، اگر شهرداری تخفیفی به نهاد، مسجد یا مرکزی می دهد باید در بودجه سالانه دیده شده باشد.

مهرداد افزود: در شرایطی که شهرداری در پرداخت حقوق کارکنان خود ناتوان مانده، در جایی دیگر، ۲۵۰ میلیون تومان به یک نهاد فرهنگی-مذهبی در قالب بخشش عوارض ۱۰ ساله و اخذ پروانه  کمک می کند. وی افزود: این بذل و بخشش ها با چه حسابی صورت گرفته است؟

مهرداد تاکید کرد: اداره شهر گران است و این هزینه از جیب همه مردم پرداخت می شود. بنا بر این اگر قرار است امتیازی داده شود باید با حساب و کتاب باشد.

ترقی نیز تاکید کرد: «شورای پنجم رایگان، چیزی را به کسی نمی دهد.»

کاظم صادقی ضمن تایید نظرات طرح شده، درخواست کرد به گونه ای به هیات امنای مسجد پاسخ داده شود که متوجه باشند که این واگذاری و دیوار کشی منع قانونی دارد. این نظر به تصویب اعضا رسید.

راه تبانی بر سر مطالبات از شهرداری بسته می شود؟!

درخواست طلب یکی از پیمانکاران طلبکار شهرداری به مبلغ ۲۶۰ میلیون تومان و موافقت وی با تهاتر زمینی با  پایه قیمت ۲۴۰ میلیون تومان نیز منجر به بحث های کش داری شد. آن چه کمیسیون در این باره  مصوب کرده بود، قرائت شد. مطابق مصوبه کمیسیون «زمین به مزایده گذاشته می شود و این پیمانکار نیز می تواند در آن شرکت کند و در صورت برنده شدن در مزایده زمین به وی واگذار و در غیر این صورت، حق طلبکار از محل مبلغ فروش زمین از طریق مزایده، به وی تعلق گیرد.»

مهرداد در این باره توضیح داد: این مصوبه کمیسیون ناظر به برخی فسادهایی است که قبلا صورت می گرفته و اموال دولتی و عمومی با صورت جلسه و بدون  مزایده به فروش می رفته است. این کار راه را بر هر گونه فساد می بندد.

مصوبه کمیسیون در صحن نیز رای آورد اما تعدادی از اعضا با وارد دانستن این شبهه که «اگر سایر پیمانکاران نیز خواستند در این مزایده شرکت کنند و آنها نیز مطالبه طلب خود را کردند چه کنیم؟» بحث ها ادامه یافت. ترقی اما این اشکال را وارد ندانست و گفت: ما به شهردار و معاون وی اعتماد داریم، وقتی نامه ای از شهرداری ارسال می شود باید همان بررسی شود. نمی توانیم بگوییم چرا این نامه برای دیگران هم قیدی ندارد»

درودی در پاسخ به آن بیان کرد: من در دوره های قبل دیده ام که ۳ طلبکار با هم درخواست طلب کرده اند بعد گزینشی عمل شده و با درخواست یک نفرشان موافقت شده ولی با دو نفر دیگر مخالفت شده و این سوال وجود داشت که چرا این تبعیض وجود دارد؟

به این ترتیب مقرر شد تذکری به شهرداری در این باره داده شود که در ارسال درخواست ها و نامه ها تبعیضی بی جا میان شهروندان نداشته باشد و درخواست ها کلّی باشد.

شبهه نسبت به مصوبه کمیسیون و عضوی که از کوره در رفت

تایید قرارداد ۱۷۶ میلیون تومانی یک شرکت زیرسازی آسفالت اما با وارد آمدن شبهه نسبت به مغایرت آنچه در جلسه کمیسیون طرح شده با آنچه در جلسه علنی مطرح می شود، بحث را به درازا کشاند. احمد همت آبادی (منشی) گفت: این مورد به این شکل و با این ارقام در جلسه کمیسیون مطرح نشد. ترقی گفت: مگر دبیرخانه از روی مصوبات کمیسیون، موارد به جلسه نمی آورد؟ شما پای آن را امضا کرده اید؛ چطور می گویید نبوده است؟

این در حالی بود که زرندی نیز معتقد بود این موارد قبلا در کمیسیون مطرح شده است. اما شکیبا از اضافه شدن جزئیات قرارداد، بدون قرائت در جلسه، سخن گفت، ترقی که گویا از این صحبت رنجیده بود، گفت: این مصوبه در کارتابل اعضا بوده، پای آن را هم امضا کرده اید، حالا اگر دقت نکردید چرا اشکال بی خود می گیرید؟!

در این حال باری وی را به سعه صدر بیشتر دعوت کرد و گفت: شاید موردی مبهم مانده باشد و نیاز باشد مسئله باز شود بعد رای بدهیم، نباید زود از کوره در رفت.

همت آبادی (نایب رئیس) نیز بیان کرد: ممکن است کسی نطرش از آن چه در جلسه کمیسیون بوده تا طرح در جلسه علنی تغییر کند، این طبیعی است.

در نهایت مصوبه کمیسیون تنها ۳ رای موافق داشت و مقرر شد قرارداد برای بررسی بیشتر به کمیسیون برگردد.

در رابطه با نشست زمین و لزوم بازسازی دو ضلع شرقی و غربی فرهنگسرا، واگذاری موضوع طی قراردادی ۵۰ میلیون تومانی با دانشگاه فردوسی از تصویب اعضا گذشت. قراردادی که شامل ارائه طرح پژوهشی و تحقیقی، مطالعه، ارائه دلایل نشست و نظارت بر اجرای طرح از سوی دانشگاه مذکور می شود.

قرارداد ناظران تقاطع غیر هم سطح امام رضا نیز به تصویب رسید، اما ترقی عنوان کرد: چون این ناظرین از آغاز پروژه حضور داشته و بر آن مسلط اند قرارداد تصویب شد، اما پیشنهاد می کنم بعد از این از ناظرین سازمان مهندسی استفاده شود که هزینه ها هم بسیار پایین تر می آید.

در ادامه ی مصوبات کمیسیون عمران، با کلیات نصب برج نور در منطقه عطار به شرط ارائه جزئیات طرح موافقت شد.

ابطال مصوبه شورای چهارم

یکی از مصوبات شورای چهارم گسترش خط شماره ۳ اتوبوسرانی تا دانشکده فنی و ایجاد ایستگاه اتوبوس به درخواست دانشجویان بود که اعضا با بیان این که توضیحات رئیس سازمان اتوبوس رانی در جلسه کمیسیون جهت لغو این مصوبه قابل قبول بوده است، مصوبه شورای چهارم را باطل اعلام کردند و با گسترش فعالیت این خط مخالفت کردند.

شهروندان در معرض تهدید

در ادامه، باری با ارائه گزارش بازدید خود از بازار دام و طیورو کشتارگاه، بیان کرد: این مکان ها به لحاظ بهداشتی و فیزیکی وضعیت مناسبی ندارند و شهروندان در معرض تهدید اند؛ کشتارگاه مشکل آب دارد و در نبود آب مشکلات بهداشتی دامن گیر شده است. من از ریاست شورا می خواهم از این مکان ها بازدید داشته باشند و به این مسئله در کمیسیون خدمات بررسی شود.

متکدیانی که تیمی و حرفه ای کار می کنند

نامه هادی ترقی به رئیس شورای شهر در رابطه با لزوم جمع آوری متکدیان و ارائه شیوه نامه به شورا از سوی شهرداری قرائت شد. صادقی نیز در این باره گفت: سر هر کدام از چهارراه های شهر چند نفر به گدایی مشغول اند و آبروی شهر را برده اند. زرندی اما بیان کرد: شهرداری بیش از یک شب توان مالی نگهداری این ها را ندارد، بقیه ادارات مرتبط هم خودشان را کنار کشیده اند، باید از سایر سازمان ها بخواهیم پای کار بیایند.

صادقی پاسخ داد: جواب همه ارگان ها معلوم است؛ کمبود اعتبار. در جمع آوری سد معبرها با استفاده از نیروی ثابت، موفق بودیم. در این مورد هم باید نیروی ثابت گذاشت تا جمع آوری شوند و دیگر باز نگردند، این ها اکثرا متکدیان حرفه ای هستند که خود من دیده ام با خودرویی به سر چهارراه ها آورده می شوند و به صورت تیمی کار می کنند.

مهرداد در این خصوص گفت: من به عنوان عضو شورا از شهروندان می خواهم در مورد متکدیان، دلسوزی نا به هنگام نداشته باشند و جلو این تجارت پُرسود و آسیب زا را بگیرند، اگر می خواهند احسان کنند به خیریه ها و نهادهای مرتبط مراجعه کنند و از این طریق به نیازمندان کمک کنند.

به دلیل این که جمع آوری متکدیان طبق قانون از وظایف شهرداری است، شورا بر اجرای قانون از سوی شهرداری تاکید کرد.

چرا با برگزاری کنسرت مخالفت

 می شود؟

در ادامه مباحث کمیسیون فرهنگی، بحث واگذاری فرهنگسرا به بخش خصوصی و عدم اقبال از آگهی آن به میان آمد که زرندی اظهار کرد: وظیفه شهرداری نیست که فرهنگسرا را به صورت رایگان در اختیار ارگان های دولتی قرار دهد. باید به درآمدزایی آن فکر کرد و جهت قرارداد با ادارات برای برگزاری مراسم، تعریفی ارائه دهیم.

شکیبا نظر متفاوتی داشت. وی بیان کرد: این که از بخش خصوصی کسی حاضر نشده واگذاری فرهنگسرا را  قبول کند جای فکر دارد. نمی دانم چرا با برگزاری کنسرت ها و موسیقی های مجاز در فضاهای عمومی مخالفت می شود. موسیقی سنتی از گذشته دور در نیشابور جایگاه داشته است. متاسفانه از اصالت فرهنگسرا دور مانده ایم. برگزاری تئاتر و تعزیه و سایر برنامه های فرهنگی هم در فرهنگسرا هم احیا شود.

مهرداد نیز با تایید سخنان شکیبا، بیان کرد: وقتی در ۵۰ روز گذشته، ۷ قتل در نیشابور داشته ایم، یعنی وضعیت نیشابور به لحاظ آمار خشونت در کشور نگران کننده است. امیدواریم شرایطی برای داشتن تفریحات سالم و برگزاری برنامه هایی فرهنگی از جمله  موسیقی، شعر، تئاتر و… رونق پیدا کند تا با استفاده از هنر به ترمیم روح جامعه بپردازیم.

باری از پیشنهاد برگزاری جشن در محلات خبر داد که معمولا بدون حضور و مدیریت مسئولان سازمان فرهنگی-ورزشی اجرا می شود و گاه محتوای خوبی نداشته است. وی پیشنهاد برگزاری جلسه با سایر نهادها را داد تا تعریف درستی از برنامه های فرهنگی داشته و شاهد برنامه هایی مفید باشیم.

در نهایت مقرر شد این موضوع در کمیسیون فرهنگی بررسی بیشتری شود.

رئیس شورا از عدم تایید آیین نامه داخلی شورای شهر از سوی کمیته انطباق فرمانداری خبر داد که کاظم صادقی به این مسئله معترض شد و گفت: آیین نامه داخلی ربطی به فرمانداری ندارد، عجیب است که روی آن نظر دارد. کمیته انطباق فقط باید بر مصوبات شورا و هماهنگی آن با قانون نظارت داشته باشد، من از رئیس شورا می خواهم از حقوق معنوی و قانونی شورا دفاع کند.

درودی از لزوم تعامل با فرمانداری گفت و مهرداد اظهار داشت: به خاطر این که من تدوین آیین نامه را بر عهده داشتم، برای دفاع از آن در جلسه کمیته انطباق حضور یافتم، هدف آن ها دخالت در امور شورا نبود بلکه اشکالاتی به آیین نامه وارد بود و قرار شد پس از بررسی کامل مجددا به صحن شورا بیاید.

همچنین خبر داده شد که سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج کشور که ترقی وعده اش را داده بود، با سرمایه گذاری یک میلیارد تومانی جهت ایجاد ورزشگاه موافقت کرده اند و اجرای آن نیاز به واگذاری زمین دارد که مقرر شد با همکاری اداره اوقاف این موضوع بررسی و انجام شود.

طرح دوباره موضوع «کارگزار» برای مشارکت و سرمایه گذاری

در این جلسه بار دیگر موضوع به کارگیری کارگزار در حوزه مشارکت های شهرداری به میان کشیده شد.

کاظم صادقی در این باره عنوان کرد: در دوره قبلی شورا به دلیل این که جذب کارگزار از طریق فراخوان عمومی نبود، سازمان بازرسی ورود پیدا کرد. همت آبادی (نایب رئیس) نیز از توجه به بار حقوقی کلمات در مصوبه و لزوم به کار بردن لغت «واجدالشرایط» برای کارگزار گفت و به این ترتیب با رای اعضا مقرر شد شهرداری نسبت به انتشار فراخوان جذب کارگزار واجدالشرایط در روزنامه های کثیرالانتشار رسمی اقدام کند.

مهرداد از لزوم حمایت شورا از رسانه های مکتوب محلی و یا استفاده از فضای مجازی رسانه های شهرستان برای چنین مصوباتی سخن گفت.

از مصوبات کمیسون خدمات شهری، که با تصویب در جلسه علنی نیز همراه بود، لزوم تداوم فعالیت ستاد «استقبال از بهار» سازمان پارک ها و فضای سبز در طول سال و حضور زرندی و همت آبادی (منشی) به عنوان نمایندگان شورا در جلسات این ستاد بود.

رعایت کرامت و حفظ شان شورا و مردم

در پایان جلسه با پیشنهاد رئیس شورا مبنی بر این که شهرداری باید پرونده های شهروندان را با پِیک به شورای شهر ارسال کند نه این که آنها را به دست شهروندان بدهد، موافقت شد.

یادآوری موضوع تقسیمات کشوری در جلسه شورا

رضا مهرداد در ادامه جلسه در نطقی کوتاه در با اشاره به برخی مشکلات سایت پروازی باغرود، برلزوم وحدت نیشابوری ها حول منافع شهرستان تاکید کرد و گفت: از آقای حسینی، معاون استاندار هم متشکرم که با گفتن «سهوی» و یا «عمدی» عبارتی، نیشابوریان را وادار کرد اختلافات را کنار بگذارند و نسبت به ارتقای بخش های نیشابور و عقب نماندن از شهرهای اطراف در تقسیمات کشوری حساس باشند و اجازه این تحقیر تاریخی را ندهند.

وی همچنین تذکراتی در مورد نحوه مکاتبات شورا و لغاتی که به لحاظ املایی اشتباه نوشته می شود تذکر داد.

باری نیز نسبت به راه اندازی سریع تر «مرکز پژوهش های شورای شهر» تذکر داد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.