راه بندان طلبکاران _بزرگراه تهران-مشهد توسط بستانکاران «علویه» بسته شد .دادستان پاسخ خبرنگاران را نداد

 

alaviyeآزاده مهدیار– سپرده گذاران صندوق علویه برای چندمین بار اقدام به تجمع کرده و در هفته ای که گذشت ساختمان فرمانداری را برای بیان مطالبات خود انتخاب کردند.

روز شنبه یکم خرداد ماه حدود ده ها تن از این مال باختگان به دنبال عدم تحقق آخرین وعده دادستان مبنی بر ختم قائله تا این تاریخ مقابل ساختمان فرمانداری تجمع کردند و دو نفر به نمایندگی به سراغ معاون سیاسی فرمانداری رفتند.

حمید حقیقی با قول رسیدگی در اولین فرصت به تجمع کوتاه مدت آن روز پایان می دهد.

اما روز چهارشنبه پنجم خرداد، مردم نالان و خسته از وعده های مکرر رسیدگی و عدم تحقق آن با جمعیتی حدود پانصد نفر مقابل فرمانداری تجمع کردند و پس از این که پاسخگویی نیافتند، به بزرگراه حاشیه ساختمان فرمانداری رفته و اقدام به بستن جاده کردند.

دقایقی از این اقدام مردم گذشت که تعدادی خودرو در اتوبان متوقف شده و ایجاد ترافیک شد. در این لحظه گارد ویژه وارد عمل شد و مردم را از بزرگراه به حاشیه آن هدایت کرد.

با بازداشت یکی از حاضرین، حضور فرد دوربین به دستی که مرتبا از مردم عکس می گرفت و ورود نیروی انتظامی و تلاش برای متفرق کردن مردم، پس از حدود یک ساعت و نیم قائله خوابید و اوضاع به حالت عادی بازگشت.

صحبت های مردم در این میان با خبرنگار ما حکایت از آن داشت که هیچ اطلاعی از مدیر عامل صندوق نیست و فقط شنیده اند که به نروژ رفته و املاک خود را نیز به نام افراد دیگری سند زده است.

دیگری گفت: ۳۵ میلیارد تومان بدهی این صندوق است که ۵ میلیارد آن به صورت وام نزد مردم است و ۳۰ میلیارد دیگر جزو سپرده شرکتی است که مدیر عامل خود سهام دار و صاحب امتیاز آن است و پیگیری ها عملا دور باطل به حساب می آید.

یکی از راه حل های ارائه شده به مردم تهاتر یک میلیارد تومان ملکی است که به مصادره دادگاه درآمده است اما مردم این مبلغ را بسیار ناچیز توصیف می کنند و معتقدند در صورت تقسیم آن درصد کمی از طلب شان وصول می شود.

یکی دیگر از حاضرین گفت: این صندوق ۸ عضو هیئت امنا دارد و هیچ حکم بازداشتی برای این ها صادر نشده، فقط بهروزیه مدیرعامل صندوق و عمارلو رئیس آن یک هفته بازداشت شدند و طلب معدود افرادی آن هم به صورت ناعادلانه پرداخت شد اما پس از آزادی اینها طلب بقیه مردم وصول نشد.

پیرزنی روستایی، که درمانده از همه جا در این تجمع شرکت کرده است، می گوید: یک راس گاو داشتم که به امید تامین مخارج زندگی و گرفتن وام در این صندوق سپرده گذاری کرد. حالا احساس می کنم سرم کلاه رفته مادرجان! نمی دانم به کجا پناه ببرم. آمده ام اینجا ببینم مسئولی پیدا می شود که به داد من برسد؟!

حاضران از برخورد دادستان نیز گله مند بودند که آنها را از دفتر خود بیرون می کند و به ادعای یکی از حضار، می گوید: «حال من از ماجرای علویه به هم می خورد.» (این ادعا توسط خیام نامه مستقلا قابل تایید نیست. اما دادستان نیشابور در مورد سایر سوالات خیام نامه در مورد وضعیت صندوق علویه تا کنون از پاسخ گویی امتناع نموده است.)

با توجه به این که روز چهارشنبه، فرماندار در نیشابور حضور نداشت، مردم با این وعده که روز شنبه با وی دیدار کنند، محل را ترک می کنند.

دادستان نیز در آخرین واکنش خود به خبرنگار خیام نامه پرونده علویه را مربوط به فرمانداری دانست و از حوزه خود خارج اعلام کرد.

پیشنهادات مردم برای خروج از بحران

پیشنهادهای مردم برای خروج از این بحران نیز قابل شنیدن بود. این که مراجع قضایی اموال باقی مانده از هیئت امنا را مصادره کنند و هر ملکی را نیز که به غیر انتقال داده شده را بازگردانند و صندوق نیز با پشتوانه این اموال به بانک دیگری به صورت شعبه متصل شود.

بنا به اطلاع «خیام نامه» ۱۶ هزار و ششصد مالباخته این صندوق ماه ها است به دنبال مطالبه خود هستند.

آغاز دردسرهای صندوق میلیاردر

مشکلات این صندوق با شایعه انحلال صندوق علویه نیشابور، که تسهیلات با کارمزد یک درصد پرداخت می‌کرد، و در پی آن تجمع سپرده‌گذارانش آغاز شد.

به گزارش بانک مردم، این صندوق کارمزد یک درصد را برای تسهیلات خود در نظر گرفته بود و با این سیاست‌گذاری توانسته سپرده‌گذاران بسیاری را جذب کند.  صندوق علویه از سال ۸۰ فعالیت خود را آغاز کرده است و بر اساس رأی اعضای هیئت مدیره وام‌هایش را با کارمزد یک درصد به مردم اعطا می‌کند این در حالی است که بانک مرکزی درصد کارمزد وام‌های قرض الحسنه را ۴ درصد مشخص کرده است.

از سال گذشته شایعات مبنی بر انحلال صندوق علویه شنیده شد که به شدت از سوی مدیرعامل آن تکذیب شد. در آن زمان البته مدیرعامل «علویه» در جمع سپرده‌گذاران حاضر شد و به ابهام‌های آنها پاسخ گفت.

عمارلو در جمع این سپرده‌گذاران گفته بود: هیچ مشکل خاصی برای صندوق وجود ندارد و صندوق آمادگی باز پرداخت سپرده های مردم را دارد.

وی با بیان اینکه ما ورشکست نشده‌ایم و جواب همه مردم را خواهیم داد، افزود: پول مردم به صورت وام دست خود مردم است و انشاء الله وام ها وصول خواهد شد مردم نگران نباشند.

بهروزیه کیست؟

علیرضا بهروزیه، رییس هیات مدیره این صندوق، که گفته می شود از مالکان یک شرکت بازرگانی ماشین آلات سنگین است، در دهه پنجم زندگی خود به سر می برد. وی در سال های آغاز دهه ۸۰ مجوز فعالیت این صندوق قرض الحسنه را اخذ کرد، اما اوج کار «علویه» همزمان شد با دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد. زمانی که موسسات مالی و اعتباری مختلف همزمان با تورم شدید نقدینگی در کشور، مرجعی برای تجمیع این نقدینگی ها شدند و توانستند سپرده های سرگردان بسیاری را از بازار تورم زده جذب کنند.

بهروزیه که به گفته منابع نزدیک به وی، در جوانی نقاش ساختمان بوده است، اینک در جمع دوستان ش با عنوان «دکتر بهروزیه» خطاب می شود. اما در دانشگاه های دولتی و معتبر نامی از دانشجوی دکترا با مشخصات وی پیدا نکردیم.

در حالی که گفته می شود در آغاز بحران علویه رییس هیات مدیره آن برای چند روز در بازداشت به سر می برده است، وی در حال حاضر در بند نیست و در مورد اموالی هم که به عنوان وثیقه طلبکاران از او توقیف شده است، به یک پمپ بنزین در جاده نیشابور تهران و نیز ساختمان صندوق در نزدیکی میدان حافظ نیشابور اشاره می شود. در همین حال  در مورد کافی بودن این میزان وثیقه برای حدود ۴۰ میلیارد تومان بدهکاری آن مجموعه سخنان متناقضی گفته می شود.

در مورد ممنوع الخروجی او و صحت این ادعا که وی از کشور خارج شده است، منابع مسئول توضیح شفافی نداده اند اما یک منبع آگاه با تکذیب خروج وی از کشور از حضور وی در تهران و مشهد و فعالیت های او خبر می دهد. یکی از نمایندگان تعیین شده توسط مردم طلبکار، که خود هم سپرده سنگینی در این مجموعه گذاشته است، اما روایت دیگری به «خیام نامه» ارایه میدهد: او می گوید که آقای بهروزیه برای پیگیری کارهای بازرگانی خود و فروش برخی اجناس به چین سفر کرده است و خود او در تماسی تلفنی که با هم داشتیم، از پیگیری برای تبدیل مال التجاره ای که در اختیار دارد به پول برای پرداخت طلب مردم خبر داد.

این نماینده طلبکاران در پاسخ به این که «مگر بهروزیه ادعا نکرده بود که اموال او در داخل کشور برای پرداخت بدهی های صندوق کافی است؟» جواب می دهد: اغلب اموال او قابل توقیف نیست، بخشی از آن ها به غیر انتقال یافته و بخشی زیادی هم بابت وام های شرکت منسوب به خود او در وثیقه بانک است و آن چه باقی است عملا پاسخگوی طلب مردم نیست.

برخی کارکنان علویه از فعالیت های بازرگانی اقتصادی دیگری که منسوب به رئیس این موسسه است، از جمله کارهایی نظیر دایر کردن یک کارگاه بسته بندی چای و امثال ان نام می برند.

بر اساس اطلاعات ارایه شده از سوی بستانکاران، ۳۵ میلیارد تومان بدهی صندوق مزبور است که ۵ میلیارد آن به صورت وام نزد مردم است و ۳۰ میلیارد دیگر جزو سپرده شرکتی است که مدیریت صندوق «علویه» خود سهام دار و صاحب امتیاز آن هستند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.