راه اندازی ۳۰۰ مدرسه هوشمند در نیشابور

نباید کسی از گردونه تحصیل بیرون بماند

راه اندازی ۳۰۰ مدرسه هوشمند در نیشابور

۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان پاداش به فردی که بی سوادی را آموزش دهد

این روزها آنچه بیش از همه به مشام می رسد بوی پاییز است و حال و هوای مدرسه و قلم و کتاب و دفتر، حال و هوایی که بسیاری از خانواده ها با آن غریبه نیستند و به سبب داشتن فرزند محصل، دغدغه هایی نیز دارند. رییس اداره آموزش و پرورش، در آستانه مهر ماه با دعوت از خبرنگاران، شنوای این دغدغه ها بود.

در این نشست که روز چهارشنبه، بیست و ششم شهریور ماه، در محل اداره آموزش و پرورش انجام شد، رئیس آموزش و پرورش ضمن بیان اینکه ۶۰۰ واحد آموزشی ما در روز اول مهر پذیرای ۶۰ هزار دانش آموز خواهد بود، میزان اعتبار تخصیصی به «پروژه مهر» را ۱۴۰ میلیون تومان برآورد کرد و از همکاری شهرداری برای رنگ آمیزی و فضای سبز مدارس قدردانی نمود.

قوامی نژاد با بیان اینکه ۱۵۰ همکار ما به دلیل بازنشستگی، انتقالی، مامور به تحصیل و یا پایان خدمت سرباز معلم ها، از مجموعه آموزش پرورش خارج شدند تصریح کرد: در سال گذشته ۵۰۰۰ ساعت حق التدریس، در هفته، پرداخت می شد که در حال حاضر به حدود ۵۰۰ ساعت رسیده است که اگر در حقوق معلمان ضرب کنیم هر ماه حدود ۵۰۰ میلیون تومان، صرفه جویی نیروی انسانی صورت گرفته است.

وی در توضیح طرح «انسداد بی سوادی» ضمن بیان این که اگر کسی فرد بی سوادی را بین سنین ۱۰ تا ۵۰ سال به ما معرفی کند، به وی جایزه می دهیم تصریح کرد: در صورتی که فرد بیسوادی به ما معرفی و پس از بررسی، بی سوادی وی محرز شود، فردی که در نقش آموزش دهنده وی را باسواد می کند، ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان پاداش دریافت خواهد کرد؛ ولو آموزش فرزند به والدین باشد. وی با این بیان که هنوز حدود یک درصد کودکان در کل کشور تحت پوشش تحصیلی نیستند اظهار داشت: مطابق قانون، والدین موظفند فرزندان خود را در مدرسه ثبت نام کنند و در مواردی که پدر و مادر توانایی ندارند، آموزش و پرورش حمایت لازم را به عمل خواهد آورد که کسی از گردونه آموزش خارج نماند.

ماجرای لباس های فرم دانش آموزان

این مقام مسئول در پاسخ به نارضایتی والدین دانش آموزان از لباس های فرم اظهار داشت: بنا بود امسال ۲۰۰۰ لباس فرم با طرح کارورزی، ارزان قیمت و با کیفیت بالا توسط دانش آموزان هنرستانی، با نظارت استاد دوخته شود که متاسفانه با شکایت اتحادیه خیاطان پلمپ شد. وی این شکایت را در تناقض جدی با قوانین دانست و افزود: ما بر کارورزی های هنرستان ها نظارت می کنیم ولی متاسفانه جنبه دیگری به آن دادند و درسی شد که در سال های دیگر به گونه ای دیگر عمل کنیم و برای سال دیگر سیاست گذاری دیگری در پیش گرفته ایم که اینجا اعلام نمی کنم.

وی در این خصوص تصریح کرد: بخش دیگر دوخت لباس ها تعهد خیاطان بوده است که مراجعاتی مبنی بر عدم کیفیت و هزینه لباس فرم داشتیم؛ که این ها را به فرمانداری و مسئولین ذی ربط گزارش داده ایم البته این که اگر خیاطی، گران فروشی می کند در حوزه آموزش و پرورش نیست و حوزه های مسئول باید نظارت کنند و پاسخگو باشند. وی افزود: اگر در این مورد مدیران تخلفی داشتند حتما برخورد می کنیم حتی اگر کار تمام شده باشد. وی با بیا این که گردش مالی سرویس ها بیشتر از لباس فرم است؛ به همین دلیل کارگروه سرویس مدارس شکل گرفته و با حدود ۱۵ شرکت قرارداد بسته شده است که خارج از این کارگروه، مدیران مدارس مسئولند.

سالن ورزشی فرهنگیان ساخته
می شود

قوامی نژاد در ادامه در رابطه با سالن ورزشی دانش آموزان و فرهنگیان با بیان اینکه اردیبهشت ۹۲ مهندس وکیلی اعلام آمادگی کرد که سالن ورزشی برای دانش آموزان بسازد ولی متاسفانه در آن سال زمینی برای این کار خیر تعلق نگرفت، اظهار داشت: در اردیبهشت امسال زمینی به وسعت ۷۰۰۰ متر، به همراه ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار نوسازی، رو به روی دانشگاه آزاد برای این امر اختصاص داده شده است که در حال حاضر مسیر ساخت خود را طی می کند. وی با بیان اینکه باید خیرین را در لحظه هایی که انگیزه مشارکت دارند جذب کنیم، ابراز تاسف کرد که: اگر از همان اردیبهشت ۹۲ این زمین در اختیار قرار داده می شد، برای سالنی که میشد با یک میلیارد تومان ساخته شود؛ الان مجبور نبودیم یک و نیم میلیارد هزینه کنیم و فرصتی بود که از دست رفت!

در ادامه معاون پژوهشی آموزش و پرورش در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر چگونگی برنامه های جدید پژوهشی و استعداد یابی دانش آموزان در مدارس و همچنین رویکرد بحث، گفت و گو و پرسش و پاسخ کلاسی و همچنین وجود تشکل های دانش آموزی اظهار داشت: به دنبال تاکید دولت بر ضرورت پژوهش در مدارس، کتابهایی تحت عنوان «فکر پژوهش» از پایه ششم در راستای نهادینه کردن تفکر و پژوهش در دانش آموزان تدوین شده است.

وی از آغاز المپیادهای درون مدرسه ای از ۲۶ مهر ماه خبر داد که در اوقات غیر آموزشی و روزهای پنج شنبه و جمعه با مشارکت اولیا انجام خواهد شد.

همچنین خبرنگار ما با اشاره به هدف اعلام شده از سوی ریاست اداره مبنی بر «قرار گرفتن آموزش و پرورش نیشابور میان ده آموزش و پرورش برتر کشور تا دو سال آینده» جایگاه فعلی نیشابور و میزان فاصله تا این هدف را جویا شد که قوامی نژاد پاسخ داد: هنوز شاخص های این هدف، کاملا تعیین نشده است!

وی افزود: هدف، رشد بدنه دانش آموزان است که از نخبه گرایی به توده گرایی برسیم. وی ادامه داد: «طرح شهاب» به معنای حفظ دانش آموزان نخبه در مدارس عادی که باعث کیفیت بخشی کل کلاس می شود در همین راستا است.

پیشی گرفتن خیرین از دولت در هوشمندسازی مدارس

وی همچنین در خصوص هوشمند سازی مدارس تصریح کرد: این امر در دوبخش سخت افزاری و نرم افزاری شامل دیتا، لب تاپ، تجهیزات کلاسی و آموزش نیروی انسانی که بتواند از این تجهیزات استفاده کند، راه اندازی شده است و در حال حاضر ۲۵۰ کلاس هوشمند در نیشابور داریم که به ۵۰ کلاس دیگر هم اعتبار اختصاص داده شده که تا مهر تکمیل خواهد شد؛ ۱۰۰ میلیون تومان از طرف مهندس وکیلی و ۲۰ میلیون تومان نیز از طریق سیستم اداری آموزش و پرورش اختصاص داده شده است..

قوامی نژاد همچنین در رابطه با رسیدگی به دانش آموزان محروم با بیان اینکه بیش از ۳۲۵ میلیون تومان به این امر اختصاص داده شده است، چنین توضیح داد که به جز جشن عاطفه ها، دختران دانش آموز بی سرپرست یا بد سرپرست در خوابگاهی که به کمک خیرین از سال ۷۹ راه اندازی شد، اسکان داده شده اند. وی افزود: ولی دغدغه اصلی آموزش پرورش نباید پول لباس و لوازم دانش آموزان باشد بلکه نهادهای دیگر باید کمک کنند.

در پایان قوامی نژاد در رابطه با فعالیت های اداره آموزش و پرورش با بیان اینکه این اداره، در سال گذشته، رتبه اول کمیته برنامه ریزی استان را کسب کرده است، افزود: در جهت ارتقا مدیریت آموزشگاهی و تمرکز زدایی، ۲۱ مدیر جدید اتخاب شده است ومدیران ۲۲ آموزشگاه نیز توسط معلمین انتخاب شده اند که بیشترین آمار در سطح استان است.

آزاده مهدیار

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.