راهکارهای تربیت علمی وکاربردی

راهکارهای تربیت علمی وکاربردی۱

اگرمخاطبین عزیز به یاد داشته باشند در شماره های قبلی راه های ایجاد آرامش و عوامل بر هم زننده آن در خانواده بیان شد. اما یکی از مشکلات اصلی کسانی که به دفاتر مشاوره مراجعه می کنند مشکلات مربوط به روش تربیتی فرزندانشان می باشد که اگر به این موضوع مهم توجه نشود در اثر روش های تربیتی نادرست ممکن است اختلالات رفتاری در فرزندان بوجود بیایدکه نیاز به پیگیری و درمان جدی داشته باشد از آنجایی که برای همه ی ما داشتن فرزندانی سالم، آرام و موفق حائز اهمیت است بخاطر اهمیت موضوع از این شماره به روش های درست، علمی و عملی تربیت فرزندان اشاره می شود.

اصول کلی تربیت

صرف وقت با کودکان و نوجوانان هم لذت بخش است وگاهی اوقات خسته کننده.گاهی والدین با رفتارهایی روبرو می شوند که آنان را خسته، آشفته، سردرگم و نگران می کند. آیا برای تربیت کودکان اصول یکسانی وجود دارد؟ هر چند شاید نتوان اصول کاملا روشنی را برای تربیت بیان کرد ولی می توان به اصولی اشاره کرد که فرایند تربیت نه تنها آسانتر بلکه خوشایند هم می سازد. روان شناسان معتقدند که تنها داشتن عشق و محبت نسبت به فرزندان کافی نیست بلکه والدین باید مهارت هایی را بیاموزند که بوسیله آن ها بتوانند به طور موثربه رشد و تکامل کودک و تربیت درست اوکمک کنند. در اینجا به مهم ترین این مهارت ها اشاره می شود:

۱- باثبات عمل کنید

اغلب وقتی والدین به کودک توجه می کنند یا او را مورد ناز و نوازش قرار می دهند پاسخشان به طورکامل منطبق با رفتار او نیست. بعضی اوقات کودک«بچه خوبی» می شود، زیرا مادرش در حالت یا وضع خلقی خوبی است. یعنی خوشحال است. در اینجا رفتار کودک ملاک نیست.بعضی اوقات نیز چون مادر ناراحت است نسبت به کوچکترین رفتار کودک حساس می شود و او را مورد سرزنش قرار می دهد. آنچه در این میان جلب توجه می کند، بی برنامه و بی ثباتی والدین است. بنابراین آنچه به والدین توصیه می شود این است که رفتارهای مطلوب و نامطلوب مورد نظر خودشان را معین کنند و اگر رفتاری مطلوب است همواره و همیشه با توجه و پاداش همراه شود و رفتار نامطلوب بابی توجهی و عدم پاداش همراه گردد.

۲-هماهنگ باشید

به عنوان پدر و مادر لازم است اصول یکسانی داشته باشیم حداقل در جلو کودکان وانمودکنیم که در تربیت آنان هماهنگ هستیم. اگر غیر از این باشدیعنی اگر رفتاری را پدر تایید کند و مادر رد کند، نه تنها باعث تعارض کودک می شود بلکه در این شرایط حتی بهترین روش های تربیتی هم اثر نخواهند داشت.پس بهتراست به عنوان والدین قبلا با یکدیگر هماهنگ باشیم و حداقل جلوی کودکان عدم هماهنگیمان را بروز ندهیم.

درشماره های بعدی به اصول و مهارت های دیگر نیز اشاره خواهد شد.

نویسنده: علیرضا حدادی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.