رانندگی کم خطر، زندگی سالم

پیامدهای خستگی و خواب آلودگی هنگام رانندگی

همشهریان محترم و فهیم نیشابوری!

برابر توافق صورت گرفته با نشریه «خیام نامه» از این پس بنا داریم مطالب ترافیکی متنوع و کاربردی را به صورت مستمر جهت ارتقای دانش و فرهنگ ترافیکی شهروندان در این نشریه به چاپ برسانیم و امیدواریم این آموزش ها و نکات کاربردی ارایه شده از سوی پلیس، مثمر ثمر واقع شده و به کار بستن آن از سوی شهروندان، کمکی موثر به شهروندان برای برخورداری از زندگی ای سالم در سایه توجه به قوانین و مقررات و نیز کاهش هزینه های مالی و جانی ناشی از مخاطرات و حوادث باشد.

دایره «آموزش و فرهنگ ترافیک»

 پلیس راهنمایی و رانندگی نیشابور

خستگی و خواب آلودگی در رانندگی طولانی مدت، امری طبیعی است که از عوامل تاثیر گذار در وقوع تصادفات جاده ای نیز محسوب شده و هر سال تعداد زیادی از مردم در سرتاسر جهان از این طریق جان خود را از دست می دهند. اگر راننده ای به دلایل مختلف دچار چُرت به مدت ۴ ثانیه شود در صورت داشتن ۱۰۰ کیلومتر درساعت، مسافت ۱۱۱ متر را بدون هیچ گونه کنترل و راهبری خواهد پیمود. رانندگی در سفرهای طولانی تأثیر سوء بر آرامش راننده می گذارد و او را زودتر خسته می کند.

رانندگی در جاده هایی با مسافت های طولانی و یکنواخت و ناآشنا خسته کننده است، پس ضروری است هر دو ساعت یک بار برای مدتی کوتاه به استراحت بپردازیم. زیرا تحقیقات نشان داده خستگی راننده عامل اصلی «۴۰درصد» تصادفات و به طور خاص، مسبب ۶۰درصد «تصادفات جاده ای» بوده است. ضمن این که بر اساس همین تحقیقات خطر تصادفات وابسته به خستگی هنگام شب، ۱۰ برابر بیش تر از روز است.

پژوهش ها نشان می دهند که تأثیرات خستگی بر راننده، با تأثیرات مواد مخدر همسان است. واقعیت این است که خستگی باعث شده تعادل عصبی فرد حین رانندگی کاهش یافته و توانایی بروز واکنش صحیح را مخدوش کند. از سویی اگرچه در چنین شرایطی عکس العمل های طبیعی کاهش می یابد،  اما راننده در این حالت گرایش دارد که سرعت ش را بیشتر کند!

خواب آلودگی هنگام رانندگی با احساس سنگینی پلک ها شروع می شود و به ضعف تطابق برای دیدن اشیای نزدیک می انجامد. این موضوع وقتی روشن می شود که برای راننده خواندن عقربه های جلو داشبورد مشکل شود و بعد از زمان معینی دوبینی عارض می شود.

احساس خشکی در دهان، بینی، حنجره و نیاز به نوشیدن آب برای رفع عطش، احساس بالا رفتن حرارت بدن، خمیازه مرتب و ضعف عضلانی که باعث شده فرد در نتیجه به کلاج فشار کافی نداده و به همین دلیل تعویض دنده با سر و صدا توام می گردد، از نشانه های بالا رفن خستگی است و در این حالت می گوییم راننده دچار «خستگی شدید» شده است.

بنابراین هنگام خستگی، از رانندگی کردن پرهیز نمائید. خواب آلودگی دشمن رانندگی سالم است و هوشیاری کامل راننده، ایمنی عبور و مرور در جاده یا خیابان را تضمین خواهد کرد.

شهروند گرامی! چنان چه در طول رانندگی احساس خواب آلودگی بر شما غلبه نمود، هرگز نباید به رانندگی اصرار نمایید. در صورت بروز علایم خواب آلودگی یاد شده (خمیازه های مکرر، احساس سنگینی پلک ها و سوزش چشم و سایر عوارض فوق) بلافاصله خودرو را به محلی امن در کنار جاده هدایت نموده و استراحتی کوتاه کرده و پس از آن به مسیر خود ادامه دهید.

ادامه مسیر به هر قیمت و تحت هر شرایطی، لزوما به رسیدن به مقصد نمی انجامد.

این روزها  نقاط زیادی از کشور درگیر بارش باران بوده و بنا به پیش بینی سازمان هواشناسی این وضعیت در برخی از استان ها ادامه دار نیز خواهد بود. این موضوع توجه بیشتر در هنگام رانندگی برای افرادی را که  قصد سفر های درون شهری و یا برون شهری دارند، می طلبد .

همان طور که می دانیم، دلیل عمده افزایش تصادفات رانندگی در روزهای بارانی و برفی، کاهش ضریب اصطکاک لاستیک ها با زمین و همچنین کاهش دید رانندگان است. رعایت نکات زیر به هنگام رانندگی در روزهای بارانی و برفی به افزایش ایمنی در رانندگی و حفظ سلامت خود شما و دیگران می انجامد:

۱- هنگام بارندگی دقت بیشتری به خرج دهید. مبادا مناظر زیبا، هوای خوش و بوی نم باران حواس تان را از رانندگی پرت کند.

۲- از سالم بودن برف پاک کن های جلو و عقب خودرو مطمئن باشید و بسته به شدت باران، سرعت برف پاک کن را تنظیم کنید.

۳- منبع آب شیشه شوی را به طور مرتب کنترل کنید. در یک جاده گل آلود، حتی پس از باران، ماشین های جلویی آن را گلی خواهند کرد.

۴- مراعات عابران پیاده را بکنید. خیابان پر از چاله های کوچک و بزرگ است که هنگام باران پر از آب می شوند. شرط انصاف این است که از چاله ها با احتیاط عبور کنید تا آب گل آلود به عابران نپاشد.

۵- هنگام بارندگی، حداکثر سرعت های مجاز تعیین شده برای معابر مختلف کاهش می یابد و شما باید با سرعت کمتری رانندگی کنید. این احتیاط در سرعت، برای وقتی که تازه باران شروع شده هم صادق است. یعنی وقتی که تازه زمین تر شده، اصطکاک کاهش می یابد. به ویژه در اوایل بارندگی، به علت مخلوط شدن آلودگی های سطحی مانند روغن ماشین و گرد و خاک که به طور معمول روی سطح همه خیابان ها و جاده ها هست، خطر حتی جدی تر نیز می شود.

۶- اگر هنگام بارش باران مجبور به گرفتن ترمز شدید و ناگهانی شدید، چند بار به طور پیایی پا را روی ترمز فشار دهید. با این کار از لیز خوردن ماشین جلوگیری خواهید کرد. البته رانندگان ماشین هایی که به ترمز ABS مجهزند، خیال شان از این بابت راحت تر است زیرا این ترمزها برای سُر نخوردن در چنین شرایطی طراحی شده اند.

۷- شاید این سوال پیش بیاید که هنگام سُر خوردن، چگونه خودرو را متوقف کنیم؟ بهترین کار، این است که اعتمادبه نفس داشته و به خود مسلط باشید. از ترمز کردن بپرهیزید زیرا ضربه زدن به ترمز در روی سطح لغزنده چرخ ها را قفل می کند و باعث لغزش و سرخوردن بیشتر می شود. باید در جهتی حرکت کنید که قسمت عقب خودرو سُر می خورد (فرمان را به همان طرف بچرخانید) و هر زمان خودرو به حالت مستقیم درآمد، در جهت دلخواه خود حرکت کنید. خیلی آهسته روی ترمز فشار دهید تا از سرعت خودرو کاسته شود یا آرام روی گاز فشار دهید تا خودرو به حرکت خود ادامه دهد.

۸- از سبقت گرفتن بپرهیزید. چرخاندن فرمان به مقدار زیاد، ضربه ای به عقب خودرو می زند که موجب سر خوردن آن می شود و خودرو در جهت عکس حرکت برمی گردد. در عین حال، خودرو را «در دنده نگه دارید و از خلاص کردن آن بپرهیزید»، زیرا در این حالت به کم شدن سرعت کمک می کند و حداکثر کنترل را به راننده می دهد.

۹- هنگام لغزیدن خودرو،  از برداشتن پای خود از روی گاز به طور ناگهانی خودداری کنید و پدال گاز را به طور متعادل نگه دارید تا از سرخوردن خودرو در این وضعیت جلوگیری کنید. هنگامی هم که خودرو «بکسوات» کرد از گاز دادن های بی مورد و چرخاندن سریع چرخ ها خودداری کنید زیرا این عمل علاوه بر این که نتیجه مثبتی ندارد، خودرو را نیز عمیق تر و کامل تر در گل و لای فرو می برد.

۱۰- در شرایط جوی معمول و به صورت استاندارد شما می بایست فاصله سه الی چهار ثانیه ای با خودروی جلوی خود داشته باشید که به هنگام رانندگی در زیر بارش باران این عدد به ۵ ثانیه افزایش پیدا می کند. با این کار علاوه بر داشتن زمان کافی برای عکس العمل در جاده لغزنده، از پاشیده شدن آب جاده بر روی خودروی شما هم که موجب حادثه می شود، جلوگیری به عمل می آید. دایره آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.