رئیس ستاد انتخابات شهرستان در گفت و گوی اختصاصی با خیام نامه تشریح کرد: جزییات برگزاری الکترونیک انتخابات شورا

 

 • آیا امکان رصد لحظه ای نتایج آرا وجود دارد؟
 • رای گیری برای ریاست جمهوری کماکان کاغذی است
 • کارت های الکترونیک، جایگزین تعرفه های کاغذی می شود
 • آیا امکان دادن «رای سفید» حذف می شود؟!
 • مراحل رای دادن الکترونیکی از بدو ورود شهروندان به شعبه اخذ رای
 • افراد بی سواد و کم سواد چگونه رای الکترونیکی می دهند
 • تکلیف شعب سیار چیست؟
 • در صورت اختلال در سیستم رای گیری چه می شود

آزاده مهدیار/ در خبرها آمده بود که انتخابات شورای شهر نیشابور به همراه هفت شهر از استان و هماهنگ با بسیاری از شهرهای کشور، به صورت تمام الکترونیکی برگزار می شود. اما چگونگی این شیوه برگزاری انتخابات پرسش هایی زیادی را به دنبال دارد. برای رفع این ابهام ها با رئیس ستاد انتخابات شهرستان به گفت و گو نشستیم تا ضمن اطلاع رسانی به شهروندان و نامزدهای انتخاباتی از روند برگزاری انتخابات پیش رو، سوالات و ابهامات شهروندان را در باره برگزاری الکترونیکی انتخابات رفع کنیم.

رئیس ستاد انتخابات با بیان این که فقط انتخابات شوراها به صورت الکترونیکی خواهد بود و انتخابات ریاست جمهوری به شیوه سال های قبل برگزار خواهد شد، اظهار داشت: انتخابات الکترونیکی یعنی جایگزین کردن سیستم دستی رای گیری با سیستم های مکانیزه رای گیری که البته در بستر شبکه ملی اطلاعات انجام خواهد شد نه شبکخه جهانی اینترنت؛ در این شیوه نهایت دقت به کار گرفته شده و نگران اخلال یا هنگ شدن در این سیستم ها نخواهیم بود.

حمید حقیقی تصریح کرد: تصور برخی این است که وقتی می گوییم الکترونیکی یعنی اینترنتی، به این معنا که فرد در منزل خود بنشیند و رای دهد اما موضوع به هیچ عنوان به این شکل نیست و اخذ رای الکترونیکی با حضور مردم در «پای صندوق های الکترونیکی» انجام می شود؛ این صندوق الکترونیکی به هیچ شبکه ارتباطی متصل نیست و امکان اتصال هم ندارد یعنی بُرد الکترونیکی که بشود با آن متصل شد پیش بینی نشده است.

وی افزود: یکی دیگر از سوالاتی که مردم دارند این است که وقتی انتخابات به صورت الکترونیکی باشد، در مرکز ستاد، نتیجه را می دانند در صورتی اصلا این گونه نیست و دستگاه ها به صورت آفلاین کار می کند. در حقیقت به جز یک اتصال به شبکه برق شهری ارتباط دیگری وجود ندارد.

وی در تشریح «صندوق الکترونیکی» گفت: این تجهیزات شامل یک دستگاه به نام ترمینال مجری است که در اختیار نمایندگان وزارت کشور قرار می گیرد و دستگاهی به نام صندوق الکترونیکی که مردم با این صندوق کار دارند؛ ترمینال های مجری و ناظر عملا به جای کامپیوتر هستند که در شعبه نیمه مکانیزه قرار دارند و کار احراز هویت و صدور کارت الکترونیکی را انجام می دهند و کارت الکترونیکی جایگزین تعرفه اخذ رای کاغذی شده است.

معاون سیاسی فرماندار نیشاوبر در رابطه با کارت الکترونیکی (تعرفه الکترونیکی اخذ رای) بیان کرد: این کارت در واقع مجوزی است که رای دهنده می تواند با آن رای دهد، این حساسیت هم وجود دارد که کسی کارت را اشتباها داخل صندوق نیندازد که در حال برنامه ریزی برای اندیشیدن تدبیری در این مورد هستیم. در این روش رای دهنده پس از مراجعه به صندوق اخذ رای و قرار دادن کارت الکترونیکی در محل مخصوص در دستگاه اجازه رای دادن پیدا می کند و دستگاه از رای دهنده می خواهد کُد نامزد یا نامزدهای مورد نظر خود را وارد کند و پس از آن تصویر داوطلب را می بیند و به تعداد کاندیداهایی که اجازه رای دادن دارد و یا کمتر از آن رای می دهد، در نیشابور پس از رسیدن کدهای وارد شده به سقف ۹ (به تعداد اعضای شورای پنجم) سیستم بسته می شود.

وی در رابطه با میزان دقت و صحت رای گیری در این شیوه گفت: امکان اثبات صحت نتایج آرا در انتخابات مکانیزه به مراتب بیش از انتخابات دستی است، زیرا اطلاعات در سه حافظه دستگاه ذخیره می شود، یکی در اختیار شورای نگهبان، یکی وزارت کشور و دیگری در حافظه پشتیبان نگه داشته می شود. همچنین پرینت کل آرا هم به صورت کاغذی وجود دارد و امحا نمی شود. لذا آرای هر شعبه ای که قرار شود  بازشماری گردد، به راحتی قابل انجام است.

حقیقی درباره مزیت های رای گیری الکترونیکی هم گفت: در روش الکترونیکی، هم اخذ آرا و هم تجمیع آن مطمئن تر از روش دستی است؛ سیستم رای گیری الکترونیکی به عنوان بخشی از دولت الکترونیکی در بالا بردن درصد مشارکت مردم در انتخابات، صرفه جویی در وقت مردم، کاهش هزینه های اجرای انتخابات سنتی، آسان و به موقع بودن شمارش آرا موثر است.

وی در خصوص این که این شیوه از برگزاری انتخابات در کدام نواحی شهرستان صورت می گیرد، به «خیام نامه» گفت: انتخابات فقط در «شهر» نیشابور الکترونیکی است و در شهرهای تابعه و روستاها اخذ رای هم چنان به صورت دستی انجام خواهد شد.

حداقل اسامی ای که می شود به صندوق ریخت

وی درباره امکان دادن رای سفید در شیوه الکترونیکی گفت: ممکن است فردی بخواهد رای سفید بدهد که در این صورت نیز کلیدی برای این کار تعبیه شده است، لازم به ذکر است که دستگاه و صندوق در جایی قرار می گیرد که صفحه نمایشگر را فقط رای دهنده می بیند و رای مخفی است. به این صورت که، مثل سایر انتخابات ها، وقتی شهروند به شعبه اخذ رای مراجعه می کند، یک کارت الکترونیکی دریافت می کند که این کارت مجوز یک بار رای دادن است.

اطمینان از محرمانه بودن آرا

این که دقیقا چگونه این کار صورت می گیرد فرایندی پیچیده و علمی است اما به لحاظ امنیتی چند موضوع مهم به عنوان خط قرمز ما بوده از جمله این که در این سامانه به هیچ عنوان امکان تشخیص این که فرد به چه کسی رای می دهد وجود ندارد، هیچ مشخصه ای هم روی کارت نیست که رای دهنده معلوم شود، دستگاه به گونه ای طراحی شده که معلوم نیست ترتیب رای ریزی افراد چگونه بوده است و آرای افراد محرمانه می ماند.

مراحل رای دادن الکترونیکی

 • کنترل شناسنامه و شماره ملی:

وی در رابطه با مراحل دقیق رای گیری الکترونیکی اظهار داشت: وقتی فرد مدارک را در شعب به ماموران اخذ رای ارائه دهد اولین کاری کار این است که به صورت چشمی کنترل می شود که شناسنامه فرد مهر نداشته باشد و بعد بارکُد کارت ملی توسط دستگاه بارکد خوان شماره ملی خوانده می شود؛ علت این که اصرار می کنیم مردم کارت ملی همراه داشته باشند که این فرایند در شعبه را بسیار آسان می کند نسبت به این که دستی شماره فرد وارد شود.

 • دریافت تعرفه الکترونیک (کارت رای دهی)

در مرحله بعد چند کنترل به صورت رایانه ای ای انجام می شود: اول این که سند اصالت داشته باشد شناسنامه در اداره ثبت احوال ثبت شده باشد و با شماره ملی انطباق داشته باشد، این قسمت به روال انتخابات های پیشین است. و در صورت اثبات اصالت شناسنامه و کد ملی و عدم سابقه رای دادن در همین دوره، تعرفه الکترونیکی به رای دهنده ارایه می شود.

 • رای دادن

فرد کارتی را که دریافت کرده، در دستگاه می گذارد. چراغ دستگاه از قرمز به سبز تغییر می کند و آماده دریافت کُد نامزدها می شود. پس از وارد کردن کُد و یا کُدهای داوطلبین مورد نظر (از صفر تا ۹ نفر در نیشابور) در نهایت کارت تحویل نماینده فرمانداری می شود. برای این که کارت های الکترونیکی که به تعداد محدود و مشخص در اختیار هر شعبه قرار می گیرد و تمهیداتی صورت خواهد گرفت که کارت اشتباها از شعبه خارج نشود.

صندوق های سیار شهر هم الکترونیکی است

حقیقی در مورد تمهیداتی پیش بینی شده برای صندوق های سیار هم گفت: دستگاه های اخذ رای با باتری خودرو هم کار می کند و می تواند در مینی بوس یا ایستگاه های مشخصی اخذ رای انجام شود. صندوق های سیار برای مراکزی مثل بیمارستان ها، مراکز توان بخشی، مناطق انتظامی و نظامی و زندان هاست.

افراد بی سواد چگونه رای الکترونیکی می دهند؟

حقیقی در مورد افرادی که نمی توانند با سسیستم کار کنند یا بی سوادند به «خیام نامه» گفت: برای افرادی که سواد ندارند، شماره گیری ساده است و معمولا بی سواد ها شماره ها را بلد هستند و می توانند با تلفن کار کنند بنابراین می توانند از همین شماره ها برای وارد کردن کُد داوطلب استفاده کنند، این در صورتی است که قبلا فرد بی سواد یک فرد امین را برای رای ریزی همراه خود می آورد تا نام داوطلبی را که مد نظرش است بنویسد. البته الان هم اگر شماره گیری هم بلد نباشد می تواند یک نفر امین را پای صندوق همراه بیاورد و شماره کد نامزد مورد نظر خود را وارد نماید. بلافاصله پس از وارد کردن کد، رای دهنده تصویر داوطلب را می بیند که آیا همان فرد مورد نظر وی است یا خیر که این ضریب خطا را کاهش می دهد.

آمادگی برای مختل شدن دستگاه ها

به دلیل این که این نخستین باری است که از این سیستم رای گیری در کشور استفاده می شود، در تمام شعب، تعرفه کاغذی پلمپ شده هم وجود دارد که اگر سیستم الکترونیکی دچار مشکل شد نگران نباشیم و سیستم دستی را جایگزین می کنیم.

معاون فرماندار نیشابور با بیان مطلب فوق می افزاید: شعب جوری در سطح شهر تقسیم شده است که در هر شعبه حد اکثر ۱۲۰۰ نفر رای دهنده داشته باشیم و احتمال این که این مورد مشکل ساز شود خیلی کم است.

حقیقی به شهروندان یادآور شد: اگر مردم در اول صبح مراجعه کنند و رای ریزی خود را به ساعات پایانی روز و ازدحام نگذارند، رای گیری به روال عادی و با ترافیک روان انجام خواهد شد. برای افراد نابینا هم تمهیداتی در نظر گرفته شده که با خط برِیلی که روی شماره های کلیدها وجود دارد راسا بدون این که کمک بگیرند می توانند رای دهند که در سیستم قبلی رای گیری این طور نبوده است.

آمادگی مسئولان شعبه ها

حقیقی افزود: از این هفته جلسات توجیهی برای مسئولین شعب اخذ رای آغاز می شود و آموزش های لازم به آن ها ارائه می شود. ضمنا تصمیم داریم پیش از شروع انتخابات، در چندین میدان شهر این دستگاه ها را نصب کنیم تا مردم به صورت تمرینی و آزمایشی با روال کار آشنا شوند.

درانتها نمونه ای از پرینت آزمایشی که برای ما ارسال شده به این صورت است که دستگاه، پرینت دقیق آرا را هم به صورت اسمی و هم به صورت کُد نامزدها ارائه می کند و چیزی تحت عنوان شمارش آرا به صورت دستی نخواهیم داشت چراکه دستگاه این کار را دقیق انجام می دهد.

زمان اعلام کدهای نامزدها

داوطلبین انتخابات شورای شهر، محل ستاد و مسئول آن را به ما معرفی می کنند و کُد داوطلبین از وزارت کشور به ما ابلاغ می شود و ابتدای شروع تبلیغات به مسئولین ستادهای انتخاباتی اعلام می گردد تا مردم از قبل از کُدها اطلاع داشته باشند.

حقیقی در رابطه با آخرین آمار رد صلاحیت شدگان نیز به خبرنگار ما گفت: در شهر نیشابور از میان ۲۱۲ نفر ثبت نام کننده ابتدایی، تا به الان ۸ نفر انصراف داده اند و ۲۸ نفر در مجموع در هر دو هیات اجرایی و نظارت رد صلاحیت شده اند.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.