رئیس دانشگاه علوم پزشکی نیشابور در گفتگو با سلامت آنلاین: طلب ۲۲ میلیارد تومانی بیمارستان‌های نیشابور از تامین اجتماعی و تهدید جان بیماران

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی نیشابور گفت: دو بیمارستان حکیم و ۲۲ بهمن نیشابور در مجموع حدود ۲۲ میلیارد تومان از سازمان تامین اجتماعی طلبکار هستند که با وجود گذشت شش ماه از سال ۹۶، هنوز مطالبات امسال و سال ۹۵ را تسویه نکرده اند.

دکتر محسن عظیمی نژاد با اشاره به این که در حوزه دارو نیز با مشکلات عدیده ای مواجه هستیم، افزود: بیمارستان های ۲۲ بهمن و حکیم نیشابور به ترتیب هشت و پنج و نیم میلیارد تومان دارو از شرکت های دارویی خریداری کرده اند، اما به دلیل حجم بالای بدهی و تسویه نشدن معوقات از سوی سازمان تامین اجتماعی، قادر به پرداخت هزینه خرید داروها نیستیم و به همین دلیل شرکت های دارویی تهدید کرده اند در صورت تسویه نشدن مطالبات از ارائه دارو به بیمارستان ها خودداری خواهند کرد که در این صورت جان بیماران به مخاطره خواهد افتاد.

وی اظهار کرد: با وجود این که تا به امروز با کمبود دارو مواجه نبودیم، اما پرداخت نشدن بدهی بیمه ها، خلاف اصول و اخلاق انسانی است و در صورت وقوع این امر، موضوع را به مراجع قضایی گزارش خواهیم کرد.

رئیس علوم پزشکی نیشابور همچنین با بیان این مطلب که سهم بیمه درمان کارگران تامین اجتماعی باید جدا شود، تاکید کرد: جداسازی سهم بیمه درمان کارگری دستور رئیس جمهوری است و تحت هر شرایطی باید عملیاتی شود.  کارگران زیر مجموعه سازمان تامین اجتماعی هستند و طبق حق بیمه ای که می پردازند باید خدمات درمانی دریافت کنند، اما متاسفانه این خدمات در اختیار خیلی از آن ها قرار نمی گیرد و کارگران برای درمان به بیمارستان های دولتی مراجعه می کنند؛ بیمارستان های دولتی که زیر بار بدهی کمر خم کرده اند و برای تامین هزینه های بیمارستانی ناچارند از مخارج سایر بخش ها کسر کنند.

عظیمی نژاد با اشاره به ضرورت تجمیع بیمه ها تصریح کرد: تجمیع بیمه ها اتفاقی است که باید مدت ها پیش رخ می داد، اما متاسفانه هنوز عملی نشده است. نمی توان تولیت بهداشت و درمان را به وزارت بهداشت و درمان واگذار کرد، اما منابع مالی در اختیار سازمان دیگری باشد. بنابراین طبق قوانین، هم اعتبارات مالی و هم تولیت بهداشت و درمان باید در اختیار وزارت بهداشت باشد تا بر اساس آن ها سیاست گذاری کند.

 

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.