رئیس منابع طبیعی نیشابور: ۲۰هزار کیلومتر از بیابان های نیشابور نیازمند اقدام فوری

 

10895385_344157619119297_918210289_nرئیس اداره منابع طبیعی نیشابور گفت : تقریبا  حدود ۲۱۰ هزار هکتار بیابان در نیشابور وجود دارد که ۲۰ هزار کیلومترآن در وضعیت بحرانی حرکت شن ها قرار دارد که بخش بزرگی از این بیابان ها در بخش میان جلگه قرار دارد.

علی اصغر سهلی، که به مناسبت روز بیابان زدایی با «خیام نامه» گفت و گو می کرد، با بیان این که طرحی به عنوان بیابان زدایی  را در منطقه فدیشه و عشق آباد آغاز کرده ایم، گفت: برای مقابله با این باد ها و جلوگیری از حرکت شن ها  به کاشت نهال و تقویت و جوان سازی های طاق ها می پردازیم.

وی در همین حال در باره بودجه بیابان زدایی نیشابور، و این که قرار است این طرح های ضروری برای توقف بیابان زدایی در این دشتِ به گفته او بحرانی، با چه میزان بودجه به اجرا درآید، گفت: برای این طرح ۵۰ میلیون تومان اختصاص داده شده که این مقدار با توجه به وسعت بیابان های نیشابور و شرایط بحرانی ان بسیار پایین است.

وی در تشریح مشکلات فراروی طرح های مقابله با شن های روان و بیابان زایی، از یک مشکل عمده و دیرینه  فرهنگی  هم پرده برمی دارد.

رئیس اداره منابع طبیعی نیشابور گفت: متاسفانه بعضی از مردم با آتش زدن طاق زارها زغال تولید می کنند و آن را به فورش می رسانند که این امر ضربه سنگینی به جلوگیری روان شدن شن ها و بیابان زایی وارد می کند. که امیدواریم بتوانیم با فرهنگ سازی در بین مردم از شدت این وضعیت بحرانی بکاهیم.

وی درباره امکانات و اقدامات حفاظتی اداره متبوع ش می گوید: در کل شهرستان ۶ پاسگاه حفاظتی وجود دارد که این نه شایسته طبیعت پهناور نیشابور است و نه می توان پیشگیری مناسبی را جهت  حفاظت از این طاق ها انجام دهیم.

وی کمبود نیرو و کمبود بودجه را مهمترین مشکلات بخش حفاظت عنوان کرد و گفت: به طور کلی در هر ده هزار هکتار باید یک پاسگاه حفاظت منابع طبیعی وجود داشته باشد که متاسفانه نیشابور با مساحتی بالغ بر هشت هزار مترمربع تنها ۶ پاسگاه حفاظت منابع طبیعی را داراست.

وی در مورد اعتبارات این اداره اظهار کرد: بودجه این اداره ۴۰۵ میلیون تومان است که ۵۰ درصد آن را دریافت کرده ایم  اما متاسفانه اعتبارات دریافتی منابع طبیعی در مقابل وسعت بسیار زیاد نیشابور بسیار پایین است.

وی در پایان گفت: همگام سازی یگان های حفاظتی شهرستان را که فقط در نیشابور ایجاد شده که  با همکاری ادارات دیگر مثل محیط زیست، شهرداری، منابع طبیعی، اداره آب، میراث فرهنگی و چند اداره دیگر را در شهرستان ایجاد کردیم که هم بتوانیم کمبود نیروهای حفاظتی را جبران کنیم و هم همه ادارات در کنار هم به حفظ منابع طبیعی شهرستان بپردازیم.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.