رئیس جمهور: به دنبال آشتی برویم چرا دانشگاهیان ما سکوت می کنند؟

رئیس جمهور: به دنبال آشتی برویم چرا دانشگاهیان ما سکوت می کنند؟

به گزارش ایسنا، دکتر حسن روحانی در اجلاس رؤسای دانشگاه ها، در قسمتی از سخنان خود گفتند: می خواهم یک نقد هم نسبت به دانشگاه بکنم؛ البته شما باید نقد کنید. اما من می خواهم بگویم چرا دانشگاه خاموش است؟ چرا یک عده بی سواد که از بخش هایی خاص پول می گیرند باید حرف بزنند اما بزرگان، دانشگاهیان و اساتید ما سکوت می کنند؟ چرا وقتی یک اتفاق بین المللی رخ می دهد، اساتید نامه خصوصی به رئیس جمهور می نویسند؟ چرا فریاد نمی زنید؟ چرا وارد میدان نمی شوید؟ ما روحیه سقراط وار می خواهیم.

روحانی با انتقاد از اینکه «چرا نباید بتوانیم یک نظر علمی را در دانشگاه بیان کنیم»، افزود: چرا در علوم انسانی، حقوق، علوم سیاسی، اقتصاد و علوم اجتماعی رشد نمی کنیم و صاحب نظر نیستیم ولی در ژنتیک، شبیه سازی و انرژی های نو پیشرفت می کنیم؟ علت آن است که ما در شیمی، فیزیک و علومی این چنینی خط قرمزی نداریم و راحت می توان نظرات را بیان کرد ولی در علوم سیاسی و مسائل آن، گویی به نظر میرسد که باید هشت چشم داشته باشیم، ولی ما هشت چشم نداریم، دو چشم داریم و فقط روبرور را می بینیم. خداوند دو چشم بیشتر به ما نداده است.

رئیس جمهور ادامه داد: البته تمام دانشجویان، اساتید ما، انقلاب و کشور را داوست دارند. فرهنگمان و اسلام را دوست دارند ولی یک عده شده اند متولی و بر همه مردم مشکوک شده اند. یعنی همه مردم مورد تردید و شک هستند.

روحانی خطاب به کسانی که خود را متولی همه می دانند، گفت: شما چکاره هستید که خود را متولی همه چیز می دانید؟ با یک شعار و چهره و قیافه، آدم متولی می شود؟ به چه مناسبت خود را دلسوزتر از دیگران می دانید؟

مردم ما عاشق کشور و اسلام هستند، عاشق انقلاب و امام هستند، قانون اساسی و رهبری نظام را قبول دارند. چرا به همه شک می کنیم و طرف هرچه قسم می خورد قبول نمی کنیم؟ تمام زندگی طرف را بررسی می کنیم، تمام سخنرانی ها و گذشته طرف را بررسی می کنیم. چقدر ما آدم بیکار در کشور داریم که به دنبال یک نقطه ضعف از افراد هستند تا آن نقطه ضعف را پیدا کنند و آن را بزرگ کنند.

روحانی همچنین اظهار کرد: آیا ما نمی خواهیم دنبال آشتی برویم؟ آیا می خواهیم رودرروی هم بایستیم و موضوعی را که در گذشته رخ داده است، رها نکنیم؟ آیا پیامبر اینگونه بود؟ پیامبر وقتی به مکه آمد با آن همه افراد بدخواه که به او و یارانش ظلم کرده بودند و یارانش را به صورت وحشیانه کشتند و بزرگترین ظلمهای تاریخی را انجام داده بودند، چگونه برخورد کرد؟ وقتی پیامبر مکه را فتح کرد چه گفت؟ مگر نگفت امروز، روز وحدت است و روز انتقام نیست؟ مگر نگفت که بروید همه آزاد هستید و خانه سرسخت ترین دشمن خود یعنی ابوسفیان را تبدیل به مأمن کرد و گفت هرکس به خانه او برود در امان است؟ ما پیروی این پیامبر هستیم. انقلاب اسلامی و ۲۲ بهمن برای این بود که ما اسلام و اخلاق را حاکم کنیم. آیا شما نمی خواهید پرچمدار آشتی باشید؟

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.