رئیس اداره میراث فرهنگی در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه نیشابور: میراث فرهنگی و حفظ آن ثروتی بالقوه است

 

درآمد صنعت گردشگری می تواند جایگزین بخش عظیمی از درآمدهای نفتی شود

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور به بهانه هفته میراث فرهنگی به عنوان سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه هفته گذشته یکی از مهم ترین برنامه های زیرساختی دولت تدبیر و امید را جهت رفع مشکلات اقتصادی و حل معضل اشتغال، توجه به ظرفیت های گردشگری عنوان کرد.

مهندس کوثری با عنوان این مطلب که حفاظت و توجه به میراث فرهنگی جایگاه و نقش مهمی در آموزه های اسلامی دارد گفت: متاسفانه معماری ایران از زمان ارتباط شاهان قاجار با غرب و بعد از آن در دوران پهلوی با تاثیر پذیری از معماری فاقد هویت غرب دچار بحران شد.

وی افزود: مسئولین و دولتمردان پس از انقلاب اهتمام جدی درخصوص میراث فرهنگی داشته اند، ولی اگر مردم یک شهر ویک جامعه دغدغه حفظ داشته های خودشان را نداشته باشند، هر چه قدر هم که مسئولین تلاش کنند که ذخایر خودشان را به نمایش بگذارند درنهایت تبلوری وجود نخواهد داشت.

سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه گفت: یقینا هویت یک جامعه را میراث فرهنگی بر جای مانده از گذشتگان تعریف می کند و منظور از احیا و بازنگری درسنت ها وآداب و رسوم قدیمی ایرانی اسلامی، برگشت به عقب نیست، بلکه منظور این است که فرهنگ قدیم وسبک زندگی گذشتگان با فرهنگ امروزی تلفیق شود و نمونه ای مناسب، جهت بهره گیری  درسبک زندگی کنونی تهیه شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور همچنین در ادامه با تاکید بر این که میراث فرهنگی یک ثروت بالقوه است وتازمانی که مردم براین باور نرسند که با حفظ وصیانت از این یادگار روزگار کهن می شود درآمد هم کسب کرد شاید رغبتی برای حفظ این آثار نداشته باشند.

کوثری افزود: سال گذشته بیش از ۸ میلیارد دلار درآمد از ناحیه گردشگری درکشور کسب شد و ظرفیت پذیرش گردشگر درایران تا ۳۰ میلیارد دلار درسال وجود دارد که باید برنامه ریزی جدی برای تحقق این هدف صورت پذیرد و تحقق این هدف مشارکت همگانی را می طلبد.

وی عنوان داشت: ایران در ردیف ده کشور برتر دنیا در داشتن قابلیت گردشگری قرار دارد اما به لحاظ درآمدی در رده های انتهایی جدول قرار دارد و با مقایسه با درآمد های حاصل از نفت می توان گفت این صنعت می تواند جایگزین بخش قابل توجهی از  درآمد فروش نفت شود.

مهندس کوثری با اشاره به جایگاه عظیم نیشابور در حوزه تمدن ایران اظهار داشت: سخن گفتن درمورد نیشابور بسیار سخت است و دراین مجال نمی گنجد ولی آنچه مسلم است این که متاسفانه از این همه تاریخ پر افتخار این شهر فقط نامی باقی است وفقط صحبت کردن از داشته ها دردی را برای مردم دوا نمی کند.

وی افزود: پروژه های میراث فرهنگی باید پیوست اقتصادی داشته باشد تا بتواند با ورود گردشگر بازارها رونق گرفته و علاوه بر توجیه اقتصادی درشهر زمینه اشتغال نیز فراهم آید.

کوثری از راه اندازی  موزه باستان شناسی نیشابور به عنوان یکی از مهم ترین مطالبات مردم نام برد و گفت: توانستیم ظرف مدت ۷۰ روز یکی از بهترین موزه های باستان شناسی شرق کشور را همزمان با روز ملی خیام و روز جهانی موزه در رباط عباسی به بهره برداری برسانیم.

وی خاطرنشان کرد: سالیانه بیش از ۶ میلیون نفر از نیشابور بازدید می کنند که به دلیل کمبود زیرساخت های اقامتی، گردشگران کمترین زمان را  به نیشابور اختصاص می دهند که این امر از لحاظ اقتصادی خیلی منافعی را برای شهروندان ایجاد نمی کند از این رو سیاست های تشویقی برای سرمایه گذاران درحوزه اقامت پیش بینی شد و با مصوبه شورای شهر سازندگان از پرداخت عوارض تجاری معاف گردیدند.

وی عنوان داشت: ما هم درمیراث فرهنگی سعی کردیم موانع اداری تا حد امکان از سر راه برداشته شود و در صدور مجوزها تسهیل گردد.

وی همچنین از راه اندازی قطارگردشگری با حمایت مسئولین و استقبال بسیار خوب مردم خبر داد.

رئیس اداره میراث فرهنگی نیشابوراحیای زادگاه حاج بکتاش ولی را از تاکیدات دفتر مقام معظم رهبری اعلام کرد و افزود: حاج بکتاش ولی  از نوادگان امام موسی کاظم (ع) بیش از ۳۰میلیون نفر در میان علویان ترکیه وآلبانی طرفدار دارد که با توجه به اهمیت احیای زادگاه ایشان چندی پیش نماینده رهبری در نیشابور حضور یافته و بر شروع و تسریع عملیات اجرایی کاوش تاکید کردند که خوشبختانه با پیگیری های مستمر فرماندار هفته گذشته عملیات اجرایی این طرح نیز آغاز گردید.

رئیس اداره میراث فرهنگی افزایش ۲۲ درصدی گشت های شبانه روزی، کاهش ۴۵ درصدی حفاری ها وساخت وسازها، افزایش کمین های شبانه و دستگیری حفاران غیر مجاز و تشکیل انجمن شهرستان وبخشها را برخی از اقدامات دیگر در دو ماه گذشته عنوان کرد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.