دیگر کسی سوالی درباره آن کتاب نمی‌پرسد! ( کلبه کتاب )

مهدی کاکولی

درود! از کلبه کتاب کلیدر با کتاب نامه‌ای دیگر در نشریه خیام‌نامه همراه شما هستیم.

تازه‌های کتاب

از انتشارات نیلوفر کتاب تازه‌ای داریم با عنوان «رمان‌های معاصر فارسی» که میمنمت میرصادقی به نقد و معرفی برخی رمان‌های مهم پرداخته و قیمتش ۶۵هزارتومان است.

 

برای کسانی که فکر می‌کنند پزشکان، فقط پول پارو می‌کنند و به احساسات، افسردگی‌ها و سختی‌های کارشان توجه ندارند از نشر قطره کتابی منتشر شده با عنوان «نیمه پنهان پزشک» که دکتر دنیل اُفری نوشته و افروز معتمد ترجمه کرده. قیمتش هم ۳۰هزارتومان است.

 

برای دوستداران سیاست کتابی داریم با عنوان «حکمرانی حزبی و دمکراسی حزبی» که روی جلدش اسامی ولفگانگ سی.مولر و هانه مارسه نارود به عنوان ویراستار آمده و فکر کنم مجموعه‌ای از مقالات است. این کتاب را علی باقری ترجمه کرده و انتشارات تیسا با قیمت ۴۴۹۰۰تومان منتشر کرده.

انتشارات سنایی هم در یک کار جالب دست به انتشار کتابی قدیمی زده با عنوان «حدایق‌السحر فی دقایق‌الشعر» تالیف «امیر رشید‌الدین محمد عمری بلخی» کاتب مشهوری که به رشید و‌طواط معروف است. این کتاب ۱۵هزارتومان قیمت دارد.

و دوستداران جدی فلسفه هم باخبر باشند که کتابی از نشر هرمس به بازار آمده با عنوان «تاریخ فلسفه قرن نوزدهم». این کتاب را امیل بریه نوشته و اسماعیل سعادت ترجمه کرده و قیمتش ۵۰هزارتومان است.

خب بقیه کتاب‌ها را کوتاه‌تر معرفی می‌کنم:

 

*گمشده/ اندی اندروز/ رمان روانشناسی موفقیت/ نشر نون

*باز هم من/ جوجو مویز/ نشر میلاد

*کتاب‌های دامیز (اقتصاد رفتاری)/ موریس آلتمن/ محسن رنانی/ نشر آوند دانش

 

*تاتار خندان/ غلامحسین ساعدی/ نشر نگاه

 

 

 

*خانه پزشک/ آن بیتی/ نشر چشمه

*فانوسی میان اقیانوس‌ها/ ام.ال.استدمن/ نشر چشمه

*جستاری در فرهنگ وغ‌وغ ساهاب/ محمد محمدعلی، فریده خرمی/ نشر تندیس

*تیمی کارناگاه۳/ نشر پرتقال

*آکادمی خون‌آشام/ ریشل مید/ نشر باژ

 

*قصه آنجلینو براون (پری کوچکی که از جیب راننده‌ی اتوبوس در‌آمد)/ دیوید آلموند/ نشر ایران‌بان

کارگاه شاهنامه‌خوانی

باخبر شدیم که قرار است آقای «مهدی نمازی»، همشهری خودمان در تهران کلاس شاهنامه‌خوانی برگزار کند. در این جلسات که موسسه فرهنگی هنری هفت اقلیم تدارک دیده، به خوانش اشعار شاهنامه، تحلیل داستان‌های دراماتیک آن و رمزگشایی از شخصیت‌های شاهنامه پرداخته می‌شود. آغاز جلسات از پنجشنبه ۲۱ تیرماه است. برای اطلاعات بیشتر، نام موسسه فرهنگی هفت اقلیم را در گوگل جستجو کنید. مهدی نمازی کارشناسی ارشد ادبیات فارسی دارد و یک مجموعه شعر هم از ایشان با عنوان «اینجا هوا به میل تو تغییر می‌کند» منتشر شده است.

پیشنهادهای تابستانه

قرار شد در تعطیلات تابستان برای گروه‌های سنی مختلفِ کودکان و نوجوانان هر هفته یک کتاب معرفی کنیم. این هم پیشنهادهای این هفته‌ی ما:

گروه سنی الف: مواظبت از بابابزرگ شیطون/ جین ریگان/ عطیه الحسینی/ نشر پرتقال/ قیمت: ۱۵۰۰۰تومان

گروه سنی ب: نیکولا کوچولو (پیک نیک)/ امانوئل لوپتی/ رویا خوئی/ نشر محراب قلم/ قیمت: ۵۰۰۰تومان

گروه سنی ج: داستان‌های دوقلوهای خل‌وچل/ سیدنوید سیدعلی‌اکبر/ نشر هوپا/ قیمت ۱۵۰۰۰تومان

گروه سنی د: بال‌های آتشین (چهار جلدی)/ توئی‌تی سادرلند/عادله قلی‌پور/ نشر پرتقال/ قیمت هر جلد: ۱۸۰۰۰تومان

گروه سنی ه: فلساید (دو جلدی)/ مایک کری/ محمدرضا شکاری/ نشر باژ/ قیمت هر جلد: ۲۵۰۰۰تومان

اگر کتاب را نخوانده‌ایم در جلسه نقد کتاب چه کنیم؟!

خب در پایانِ کتاب‌نامه‌ی این‌هفته یکی از تکنیک‌هایی را یادتان می‌دهم که اگر در یک جلسه نقد کتاب نشسته‌اید و کتاب موردنظر را نخوانده‌اید به‌دردتان می‌خورد. از کتاب «چگونه کتاب نخوانیم» نوشته دن‌ویلبر که نشرهنوز منتشر کرده انتخاب کرده‌ام. تا دیداری دیگر شاد باشید و کتاب‌خوان!

اگر کتابی که همه دارند درباره‌اش بحث می‌کنند، تاحدی با نهضت‌ها یا جنبش‌های سیاسیِ روز ارتباط دارد، «چیزهایی» را که در روزنامه‌ها خوانده‌اید پیش بکشید. این طوری حواس دیگران را پرت می‌کنید و دیگر کسی سوالی درباره آن کتاب نمی‌پرسد. مثال: «می‌دونستین نود درصد مالیاتی که می‌دیم، خرج سلاح و این چیزا می‌شه؟ حتی وقتی بیسکوئیت، این خوردنیِ به این خوبی! رو می‌خورین؟ واقعا آدم رو به فکر می‌ندازه.» حتی اگر می‌توانید یک ‌چیزهایی فی‌البداهه راجع به خاورمیانه بپرانید. بعد حتی آن‌هایی که بادبادک‌باز را خوانده‌اند هم پیش شما کم می‌آورند!

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.