دو ویژگی ایرانیان از نگاه جهانگرد نیشابوری: غرور و خود بزرگ بینی بی جا؛ تلاش برای محو آثار گذشتگان

گفت و گو: سیدهاشم مداح

 

7جهانگردی  وگردشگری از دیر بازدر ایران رواج داشته است . قرار گرفتن در مسیر جاده ی ابریشم «وجود کاروانسراها و چاپارخانه ها «آمد وشد خاورشناسان و وجود جاده های فراوان همگی نشان از رونق گردشگری در کشور ما داشته است . دوره صفوی را می توان ازدرخشان ترین دوره های سیاحت و گردش گری در ایران دانست .اما در دوران معاصر و در سال ۱۳۱۴اداره جلب سیاحان در کشور تاسیس شد و اولین آژانس جهانگردی ایران در سال ۱۳۱۹ شروع به کار کرد. امروزه در هر سال هم وطنان ما حدود یک میلیارد دلار در کشورهایی از جمله امارات و ترکیه هزینه می کنند بدون این که برگشت مناسب فرهنگی یا اقتصادی مثبتی برای کشورمان داشته باشد. دلیل  این که چرا در این زمینه اقدامی نمی شود را باید از مسئولان مربوطه پرسید. به هر حال فارغ ازاین مسائل به دیدار یک همشهری  رفتیم که به بیش از پنجاه کشور دنیا سفر کرده و تجربیات گرانبهایی از این سفر ها آموخته است.

حسین ندافیان گیاه پزشک است؛ عشق و علاقه به طبیعت اورا به اقصی نقاط جهان کشانده است . اولین دیدار و آشنایی او با تمدن غرب با سفری به اتریش شروع می شود. وین پایتخت موسیقی اروپا برایش بسیار جذاب است. قدم زدن در کناره های رود دانوب وگوش دادن به موسیقی اشتراوس برایش بسیار دلنواز است . دیدن آثاربه جا مانده از قرون وسطی و دوران درخشان امپراطوری اتریش – هنگری و قصرهای با شکوه او را به وجد می آورد.

چند روزی شاد و خرم است تا این که  کم کم دیدن آدم های مسن و تنها و چند حادثه دیگرذهنیت اورا در هم می ریزد و از خود می پرسد مگر اینجا اروپا نیست ؟ ظاهر تماشایی و رنگ آمیزی شده ی تمدن غربی دیگر اورا نمی فریبد و روابط انسانی و عاطفی به نظرش  سرد و سطحی می آید و بالاخره با این مساله کنار می آید که آنچه در ذهن داشته است با  واقعیت همخوانی ندارد. بهر حال بهترین خاطره او از آن سفر این است که مردم اتریش در اعتراض به افتتاح یک نیروگاه اتمی؛ باعث بستن آن می شوند و حتی هنرمنذ و نقاشی  با کشیدن نقاشی روی دود کش این نیروگاه تعطیلی رسمی آن را  اعلام می کند .

سفرهای بعدی او به شرق و کشورهای آسیایی است که ایشان در خصوص این سفرها   این گونه توضیح می دهد. از نگاه او  زیبایترین نقطه ی دنیا کشورفیلیبین است که از ۷۴ هزار جزیره تشکیل شده است وبسیار زیباست . اما از نظر پیشرفت علمی و تکنولوژی چین  را در رده اول این منطقه می داند. نکته ی جالب در چین از نگاه وی این است که در کشور چین تصویر هیچ کدام از رهبران فعلی در معابر عمومی دیده نمی شود.  به جز تصویر مائو رهبر انقلاب آن کشور. وی معتقد است تایلند یکی از زیباترین کشورها از نظر مناظر طبیعی است .

اما سفر به روسیه از نظر او تجربه جالبی است .سرزمینی زیبا با مناظر طبیعی بکر «جنگل ها و مراتع فراوان  و مردمی مهمان نواز «تعصب نژادی ندارند و از مهمانان در آشپزخانه پذیرایی می کنند .از نظر او مسکو یک روستای بزرگ است و به نظر می رسد که از اروپا جداست . نکته جالب در سفر ایشان به مسکو دیدار گردشگران با جنازه مومیایی شده لنین بوده که در زیرزمین قرار دارد  و توریست ها برای دیدن این جسد به صف می ایستند از طرفی روسیه کشوری ارتدکس است و کلیساهایی با  گنبدهای رنگارنگ دارد و جاده های آن کشوربه دلیل استفاده زیاد از حمل و نقل هوایی کیفیت خوبی ندارد. معروف ترین شهر روسیه بعد از مسکو سن پطرزبورگ است که توسط پطر کبیر ساخته شده و معنی آن پنجره ای بسوی اروپا می باشد و پایتخت تزار ها بوده است. موزه معروف آرمیتاژ نیزدراین شهرقرار دارد .

آنچه ندافیان را دردیداراز  کشورهای اروپایی متعجب کرده این است که فاصله چندانی بین شهر و روستا در اروپا وجود ندارد. در قاره ی سبز هیچ منظره ی بکر و دست نخورده ای پیدا نمی شود. به نظر او زیباترین مناطق اروپا در اطراف دریای مدیترانه قرار دارد. درکشور اسپانیا آثار تمدن اسلامی و قصرالحمرا برای ما مسلمانان چشم نواز است. در میان کشورهای اروپایی بیشترین جذابیت را ترکیه برای ما ایرانی ها دارد هم به دلیل تشابهات فرهنگی و هم به دلیل این که ترکیه دروازه اروپا بسوی شرق نامیده می شود واین کشور ازامکانات زیادی در بخش گردشگری و جهانگردی  بر خوردار است. نکته جالب در کشور ترکیه تساهل و تسامح مردم این کشور با یکدیگر و توریست ها است.

ایشان در طول سفرها یش همیشه روحیات ایرانی ها را با مردم دیگر نقاط دنیا مقایسه کرده است و به این نتیجه رسیده است که دو صفت ما ایرانی ها را از بقیه مردم دنیا جدا می کند: غرور و خود بزرگ بینی بی جا از یک طرف و تلاش برای محو آثار گذشتگان از طرف دیگر می باشد . برای مثال دیوار چین با طول شش هزار کیلومتر در دوره حکومت شش امپراطور ساخته شده است .اما در کشور ما و در باغ هشت بهشت اصفهان شاهد بوده ام که  روی دیواراهای این بنا پنج لایه نقاشی دیده می شود و  هر پادشاهی که آمده آثار دوره قبل را محو کرده است .

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.