دوچرخه سواری بر خط الرس شیر باد – بینالود , شنا در دریاچه ی یخ زده ی سبلان

سید هاشم مداح

 

6کوه نوردی یکی از ورزش ها و تفریحات سالم است که آن را این گونه تعریف کرده اند: عبور از  مسیرهای فنی، با استفاده از ابزارهای لازم و در گیر شدن با مسیرهای سنگی و یخی  در کوهستان.

کوه نوردی با کوه پیمایی تفاوت دارد.در این ورزش علاوه بر آمادگی جسمانی و فنی باید با مهارت های مهمی چون تغذیه در کوهستان، جهت یابی،آشنایی با کمک های اولیه،حرکت و کار گروهی آشنا بود.

در تاریخ اسطوره ای ایران آمده است: آرش کمانگیر از قله دماوند بالا رفت تا با پرتاب تیر مرز بین ایران و توران را تعیین کند .نخستین کوه نوردی ثبت شده در تاریخ کشورما مربوط به دوره خشایارشاه است که سردارشایسته«آرتاخه» از فراز قله «آرتوس»  نقشه برداری از یک کانال آبی را آغاز کرد.

میهمان این هفته دیدار باهمشهری، محمد مهرداد است. او عضو هیئت کوهنوردی نیشابورو رئیس هیئت کوهنوردی شهرستان  فیروزه است که در کارنامه ی خود صعودها و فرودهای گوناگون را تجربه کرده است و فرود «پراو» یکی ازعمیق ترین و دشوارترین غارهای شناخته شده ی  آسیا، صعودهای متعدد و چند جبهه ای دماوند و قله های سر به فلک کشیده ی ایران، صعود به قله ی لنین قرقیزستان و آرارات در ترکیه ،حرکت با دو چرخه در خط الراس شیر باد- بینالود و اخیرا شنا در دریاچه ی یخ زده ی سبلان از جمله فعالیت های ورزشی اوست.

نفس نفس زدن در صعود به قله ، مبارزه با شرایط دشوار آب و هوایی ، سکوت ، تنهایی ، ابهت ، عظمت  و بکر بودن فضای کوهستان  همیشه مرا جذب خود کرده است  و من خالق هستی را در کوهستان درک و حس کرده ام .

محمد که متولد ۱۳۵۴ است از همان دوره ی کودکی به کوه پیمایی علاقه وافر داشت. اولین قله ای که در دسترس او قرار داشت قله ی سرده بیستی (درخت جوز ) بود که بارها به تنهایی آن را صعود کرد. در دوره ی نوجوانی با حضور دوستانش یک گروه  ده نفره  کوه نوردی آماتورتشکیل داد. در آن دوره حیات وحش نیشابور بسیار غنی تر بود و با وجود روبه رو شدن این گروه نوجوان با حیواناتی چون گرگ، گراز ، مار ، قوچ؛ ترسی به خود راه نمی داد و از حرکت باز نمی ماند.

محمد دوره نوجوانی خود و کوه نوردی را بدون گذراندن آموزش خاصی به پایان برد تا این که در سال ۱۳۸۰ برای خرید لوازم کوه نوردی به فروشگاهی در نیشابور مراجعه کرد. صاحب مغازه صامر ابراهیمی که خود از کوه نوردان حرفه ای بود، از او سوالاتی کرد و متوجه شد که محمد از علاقمندان این ورزش است، لذا از او خواست با هیئت کوه نوردی نیشابورهمکاری کند. اولین همکاری محمد با هیئت کوه نوردی نیشابور شرکت در تجهیز جان پناه «دو شهید» واقع در مسیر قله ی بینالود بود .

پس از آن به همراهی دیگر اعضای هیئت کوه نوردی شهرستان؛ صعود به قلل مرتفع ایران را شروع کرد. درآغاز به قله های قوچگر (دیز باد )، قله شیر باد (بوژان )، بینالود، سوقند، اوشک و … در نیشابور صعود کرد.

او سپس به همراهی اعضای هیئت از جمله آقایان امین الرعایا، صامر، صادقی، نیک منش، یزدان پناه، درخشان، لگزیان، خرمی و خانم  ها سلیمانی، روشن ضمیر، خیرآبادی  (و دوستان زیاد دیگری که امکان نام بردن شان نیست) صعود به قلل خارج از استان مثل شیر کوه (یزد )، شاهوار (شاهرود )، علم کوه (کلاردشت )، تفتان (زاهدان)سبلان(اردبیل)، سن بران (لرستان ) و در نهایت  صعود به قله دماوند را ادامه داد.

در سال ۸۵ یک صعود زمستانه به علم کوه (گرده آلمانها ) را با یک گروه هفده نفره آغاز کردو  سال بعد با اتفاق جمعی از علاقه مندان غار نوردی، غار «پراو» (کرمانشاه ) که عمیق ترین غار آسیا می باشد را تجربه کرد.

از دیگر فعالیت های کوه نوردی مهرداد ، می توان به پیمایش های سخت و خطرناک او از جمله پیمایش هشت روزه ی خط الراس دماوند به علم کوه، خط الراس اشترانکوه (ازنا ) خط الراس دنا (اصفهان) و خط الراس غارمغان مشهد به بار نیشابور را نام برد.

او به اتفاق دوستان خود چند بارهم با دوچرخه از مسیر خرو به شیر باد صعود و خط الراس شیرباد بینالود  را پیموده است. در خصوص چگونگی این پیمایش سخت او می گوید : طی کردن مسیر زیبای دره ی خرو به قله ی شیرباد بینالود، با دوچرخه، زیبایی و سختی های خاص خودش را دارد.حرکت در این مسیر مصداق گهی زین به پشت و گهی پشت به زین است. اما آن گاه که در روی خط الرس بر زین می نشینی و دشت زیبای نیشابور زیر پایت است،صفا و دل چسبی دیگری دارد.

محمد پس از صعود به  قله های معروف ایران، بار سفر به خارج از کشوررا بست و اقدام به صعود به قله های لنین در کشور قرقیزستان و آرارات در ترکیه نمود که شرح وخاطرات این صعودها در این مختصر نمی گنجد.

آخرین صعود محمد به  همراهی مهدی خرمی به دماوند و فتح شش یال فرعی آن ( البته بدون بار گذاری و هم هوایی  ) بوده است.

مهرداد هم اکنون در سمت رئیس  هیئت کوه نوردی شهرستان فیروزه ، مشغول آموزش به علاقه مندان کوه نوردی است. بهترین خاطره خود را از دوران بیست ساله ی فعالیت های کوه نوردی اش زمانی می داند که اعضای گروه ۱۳نفره که کوچک ترین عضو آن ۱۷ سال و مسن ترین آنها ۶۵ سال بود؛ همگی موفق به صعود به قله دماوند شدند . او مصرانه از علاقه مندان می خواهد از جاذبه های بی نظیر کوه پیمایی و کوه نوردی در دامنه ی بینالود غافل نشوند.از بانوان علاقه مند به کوهنوردی در شهرستان هم می خواهد با ثبت نام در گروه ها و باشگاه های کوه نوردی و تشکیل گروه های خانوادگی، به فعالیت در این رشته ورزشی بپردازند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.