دومین منبع ثروت در غار «فیروزه» نیشابور

تا چندین ماه قبل، نیشابور تنها یک معدن فیروزه داشت که قدیمىترین معدن فعال دنیا لقب داشت. کشف جسدى در شهر قدیمى تپه برج نشان میداد که سابقه بهرهبرداری از این معدن به بیش از ۵۰۰۰ سال میرسد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،  تا چندین ماه قبل، نیشابور تنها یک معدن فیروزه داشت که قدیمىترین معدن فعال دنیا لقب داشت. کشف جسدى در شهر قدیمى تپه برج نشان میداد که سابقه بهرهبرداری از این معدن به بیش از ۵۰۰۰ سال میرسد و مرغوبترین فیروزه دنیا از همین معدن ۴۰ کیلومتری به سراسر دنیا صادر میشود.اما اکنون دومین معدن فیروزه خراسان در ۷کیلومتری این معدن کشف شد تا حالا فیروزه نیشابور بیشتر از قبل بازار جواهرات و سنگهای قیمتی دنیا را تصاحب کند.

این معدن جدید از نظر ذخیره و ارزش سنگ استخراج شده مشابه معدن قبلی است که ذخیرهای ۹هزار تنی دارد و از هر تن سنگ آن ۸تا ۱۰ کیلوگرم فیروزه تزئینی به دست میآید. فیروزه سنگ ملى ایران به حساب میآید. اگرچه در کرمان و دامغان هم فیروزه آن استخراج میشود اما رنگ فیروزه نیشابورى به عنوان بهترین رنگ فیروزه در دنیا شناخته میشود؛ فیروزهای خالص و یکدست که بعد از تراش خوردن به مالزی، اندونزی، عربستان، ترکیه، امارات و کشورهای اروپایی صادر میشود.

فیروزه نیشابور در واقع از دل سنگی بیرون میآید که از گدازههای متعلق به دوران سوم زمین شناسی ایجاد شده است. با عبور آبهاى سطحى در شکافهاى این سنگها تغییراتی در بافت و مواد تشکیلدهنده گدازه اتفاق افتاده و باعث تشکیل فیروزه شده است.

در نیشابور، بهترین سنگ فیروزه در تمام جهان را میشود از کوه بیرون کشید؛ «فیروزه عجمی» که رنگ مرغوبترین تکه سنگهایش آبی فیروزهای تند است و هرچه یک دستتر باشد قیمت ش بیش تر میشود، اما سنگی که از معدن استخراج میشود بسته به این که از چه رگهای از دل کوه بیرون بیاید رنگش بین آبی تیره تا آبی آسمانی و سبز متفاوت است و قیمت ش هم فرق میکند.

حالا که سالهاست برداشت از معدن ادامه دارد، نگرانی در مورد این که روزی سنگ فیروزه معدن تمام شود، و درآمدزایی از آن کاهش پیدا کند بالا گرفته است.  برای همین است که هیات مدیره معدن برنامه ریزی کردهاند که گردشگری منطقه را توسعه دهند، روستای معدن آن طور که مسوول میراث فرهنگی منطقه میگوید در طرح توسعه بومگردی قرار دارد و برنامهریزی برای توسعه گردشگری آن انجام شده است.

دهیاری تلاش میکند تا نمای سنتی خانهها را احیاء کند و منطقه نمونه گردشگری بسازد، هیات مدیره معدن هم همراه است تا هتل و باقی چیزهایی که لازم است؛ اینجا ساخته شود، هنوز اما در روستا مردم رفت و آمد گردشگرها و تاثیر آن را احساس نکردهاند.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.