دور همی باشکوه برای سیمین دانشور ; سیمین نویسنده ای که دردهای ناگفته زنان ایران را شناخت

 

مریم عارفی پور

5بزرگداشت سیمین دانشور، از نویسندگان و مترجمان ایرانی، در نیشابور برگزار شد.

این نکوداشت با عنوان «شب سیمین دانشور» و به عنوان سیزدهمین نشست از شب شب های انجمن داستان سیمرغ در «پژوهش سرای سینا مسیح آبادی»، عصر دوشنبه ۲۲ آذرماه برگزار شد.

این مراسم با مشارکت کلبه کتاب کلیدر و سه تن از صاحب نظران شهرستان، عزیز الله صادقی، حجت حسن ناظر و دکتر مهری امینی ثانی  برگزار شد و محور این نشست ادبی؛ اندیشه و آثار دانشور بود.

سیمین دانشور ۸ اردیبهشت ۱۳۰۰ در شیراز متولد شد، وی از نخستین زنان ایرانی بود که داستان نویسی را به صورت حرفه ای دنبال کرد و توانست آثار ارزنده ای از جمله سووشون را که می توان گفت از پرفروش ترین کتاب ها در زمینه ادبیات داستانی است، از خود به جای بگذارد.

در ابتدای این جلسه مصطفی بیان، دبیر انجمن داستان سیمرغ گفت: «سیمین دانشور نویسنده ای که دردهای ناگفته ی زنان ایران را شناخت و در توصیف ذهنی و عینی زنان، موفق بود».

مهری امینی ثانی به اندیشه و آثار سیمین دانشور پرداخت و توضیح داد: «دانشور با نگرشی اجتماعی، دنیای عینی و ذهنی زنان بی پناهی را توصیف می کند که در پهنه ی زندگی گم شده اند».

در ادامه ی این جلسه  فاطمه سوقندی ، لیلا زنده دلان و سمیه سیدآبادی از اعضای انجمن داستان سیمرغ به معرفی و بررسی کتاب های «شهری چون بهشت»، «جزیره سرگردانی» و «سووشون»  از نوشته های سیمین دانشور پرداختند.

بخش پایانی برنامه، فیلمی مستند از زندگی سیمین دانشور بود و کلبه کتاب کلیدر، سه جلد کتاب به رسم یادبود به اعضای فعال انجمن داستان سیمرغ اهدا کرد.

از دیگر آثار سیمین، می توان به شهری چون بهشت، آتش خاموش، جزیره سرگردانی اشاره کرد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.