دورهمی متفاوت به بهانه ی چله در خانه ی سالمندان ( دوباره یک چـله عاشـقی )

مریم عارفی پور

25-2دورهمی های شب چله و آیین شب یلدا، از سالیان دراز در خانه ی بزرگترها برگزار می شد و همه ی فرزندان با جمع شدن در کنار والدین خود، این شب طولانی را سپری می کردند و از هم نشینی و هم صحبتی با پدر و مادرشان لذت می بردند.

این روزها خانه ی سالمندان محل نگهداری والدینی است که فرزندان به هر دلیلی توانایی مراقبت از آنها را ندارند و برای نگهداری بهتر به خانه ی سالمندان منتقل می شوند.آسایشگاه سالمندان علی ابن ابی طالب (ع)، مرکز نگهداری سالمندان مرد در نیشابور است و بیش از ۷۰ سالمند در آن نگهداری می شود.این آسایشگاه برنامه ی ویژه ای برای شب یلدا تدارک دید و با دعوت از خانواده ی سالمندان، شب چله را در کنار پدرهایی سپری کردند که سالیان دراز فرزندانشان را به کنار هم بودن دلگرم می کردند.

این برنامه سه شنبه ۱ دی از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در محل آسایشگاه علی ابن ابی طالب (ع) واقع در روستای فرخک با همراهی ۲۰۰ نفر مهمان، شامل خانواده ی سالمندان، خیرین و برخی مسئولین برگزار شد. هدف اصلی از تدارک چنین برنامه ای، دیدار خانواده ها با سالمندان و برگزاری شب چله ای به یادماندنی برای سالمندان عزیز بود که به نحوی می توان گفت روحیه ای مضاعف برای سالمندان تنها مانده در آسایشگاه است.

از برنامه های اجرا شده در این شب، می توان به اتاق مخصوص برگزاری برنامه طنز و اجرای زنده موسیقی سنتی توسط گروه «دستان آسمانی» شاره کرد که رنگ شادی به راحتی در چهره ی پدران پیر مرکز دیده می شد. تدارک فضایی برای پذیرایی از مدعوین و هم صحبتی خانواده ها با سالمندان بود که فضای دلنشین آن، با خنده های پدران عزیز دلپذیرتر می شد.

برای ثبت این شب به یادماندنی هم تدارکاتی مهیا شده و با فراهم کردن فضایی به صورت آتلیه که با دکور سنتی و اصیل تزیین شده بود، از سالمندان به همراه خانواده شان عکس یادگاری گرفته می شد و این بخش از برنامه مورد استقبال همگان قرار گرفت و می توان گفت این طرح برای اولین بار در استان برگزار می شد. در پایان از کلیه ی مهمانان با آش سنتی نیشابوری پذیرایی شد و شیرینی یک شب دلنشین را به کام همگان ماندگار کرد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.