دوربین های ثبت تخلف و کاربردهای آن 

دوربین‌های استفاده شده توسط پلیس یک ویژگی بسیار مهم دارند و آن قدرت بزرگنمایی بسیار بالا (زوم زیاد) و چرخش ۳۶۰ درجه‌ای آنها است. دوربین‌های نظارتی سطح شهر، تا فاصله ۲۰۰ و حتی تا ۵۰۰ متر امکان بزرگ‌نمایی دارند و امکان عکس گرفتن از پلاک خودروها برایشان تا این مسافت بسیار راحت است.

درخصوص پوشاندن و مخدوش‌کردن پلاک خودروها  باید گفت مخدوش و پنهان کردن پلاک خودروها از جرایم رایج است که این روزها  شاهد آن هستیم. در سطح شهر عکسبرداری از خودروها با دو دوربین انجام می‌شود. در مرحله اول، پلاک‌های مجاز و غیرمجاز با استفاده از نرم‌افزارهای پردازش تصویر، خودبه‌خود و هوشمند تفکیک می‌شوند. در این میان برای شناسایی پلاک‌هایی که به هر دلیلی اعم از زاویه تابش نورخورشید تا قرار گرفتن پارچه، کاغذ، روزنامه یا گونی، خوانا نیستند از تصاویر ثبت شده با دوربین مادون قرمز استفاده می‌کنیم. پلاک‌خوانی کاملا هوشمند است و با اطلاعات پایگاه داده‌های پلیس مقایسه می‌شود. روزانه بیش از ۱۰۰ هزار تخلف ثبت می‌شود که اگر ضریب خطا را ۵ درصد در نظر بگیریم، با توجه به میزان تخلفات، این درصد خطا عدد قابل توجهی می‌شود.

 

بنابراین اپراتورهای مستقر در مرکز اجراییات پلیس راهنمایی و رانندگی ، ثبت تخلف‌ها را به دلایل مختلف ازجمله ناخوانا بودن پلاک، هرگونه مخدوشی یا پوشش آن، کثیف یا گلی بودن، از بین رفتن رنگ و برخی تشابهات در حروف و اعداد پلاک بازبینی می‌کنند. در مرحله نخست، شماره پلاک با استفاده از الگوریتم‌ها که از هوش‌مصنوعی استفاده می‌شود به‌طور خودکار استخراج شده و در ادامه با فرآیند واکنشی، اطلاعات دقیق وسیله نقلیه شامل سیستم، تیپ، نوع کاربری و رنگ از بانک اطلاعات شماره‌گذاری دریافت می‌شود. اپراتور تصویر خودروی متخلف را با اطلاعات دریافتی مقایسه کرده و در صورت همخوانی، تیک تأیید جریمه زده می‌شود  .

پلیس راهنمایی و رانندگی

ف.ا. شهرستان نیشابور

دایره آموزش و فرهنگ ترافیک

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.